EVO KOLIKO ZARAĐUJU IGRAČI ESPORTA Hrvat među najplaćenijima
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: LoLesports
ESPORT industrija i dalje ubrzano raste, a prema projekcije tvrtke Newzoo ove bi godine prihodi industrije trebali biti tek nešto manji od milijardu dolara. To je rast od čak 38 posto s obzirom na prošlu godinu. Razvojem industrije i dolaskom velikih kompanija i sportskih klubova rastu i plaće profesionalnih igrača. Oni najbolji među njima zarađuju i više od 300 tisuća dolara godišnje, odnosno 1,8 milijuna kuna.
Kao i u svakoj drugoj industriji, plaće uvelike variraju čak među profesionalnim timovima. Profesionalni igrači osim plaća zarađuju i od streamova te profesionalnih ugovora, a njima pripada i najveći dio bogatih novčanih nagrada osvojenih na turnirima. Uz to organizacije pokrivaju gotovo sve životne troškove igrača koji žive zajedno u posebno opremljenim kućama u kojima su im omogućeni svi uvjeti za život, trening i napredak.
G2 Esports za koji igra naš Luka "PerkZ" Perković, FaZe Clan za koji nastupa Nikola "NiKo" Kovač i američki Team SoloMid su među organizacijama koje najbolje plaćaju svoje igrače. Pri vrhu bi trebale biti i bogate azijske esport organizacije.
Uvođenjem novog poslovnog modela u američki League of Legends Championship Series Riot Games privukao je i velike igrače iz tradicionalnog sporta, a samim time porasle su i plaće. Tako je menadžer OpTic Gaminga u intervju za LiquidLegends naveo kako je prosječna godišnja plaća u američkom LCS-u ove godine veća od 320 tisuća dolara. Prema anketi provedenoj od strane ESPN-a prošle godine prosječna godišnja plaća u istom natjecanju iznosila je oko 150 tisuća dolara.
Rast plaća nije primjetan samo u League of Legends esportu. Counter-Strike: Global Offensive proizveo je neke od najvećih esport zvijezdi današnjice. Prema navodima Patricka "es3taga" Hansena, igrača danskog Heroica, CS:GO igrači G2 Esportsa primaju plaću veću od 25 tisuća dolara mjesečno, odnosno 300 tisuća dolara godišnje. Iako se radi o jednoj od najpoznatijih ekipa na svijetu, imaju višestruko veće plaće nego neki njihovi kolege. Prije samo godinu dana esport novinar Richard Lewis sugerira kako bi se plaće američkih i europskih timova koji će igrati velika natjecanja trebale kretati između četiri i šest tisuća dolara mjesečno, dok bi se za ekipe koje će na takvim natjecanjima ostvariti dobar plasman plaće trebale kretati do 10 tisuća dolara. Međutim, danas igrači u organizacijama poput G2 Esportsa i FaZe Clana zarađuju značajno više.
Foto: G2 Esports
Igrači u Dota 2 esportu također ne zaostaju puno. Ponajbolja ekipa na svijetu je Team Liquid, osvajači prošlogodišnjeg The Internationala. Victor Gossen, jedan od suosnivača i direktora organizacije, za Verge je izjavio kako se plaće njihovih Dota 2 igrača kreću do 200 tisuća dolara godišnje. A osvajanjem The Internationala pripala im je i najveća novčana nagrada u povijesti esporta od 10,8 milijuna dolara koja je podijeljena petorici igrača, menadžeru i treneru te dio, naravno, i organizaciji. Nekada nagrade na turnirima nisu samo novčane, tako je Alexei "Solo" Berezin kao nagradu za najboljeg igrača na ESL One majoru u Hamburgu dobio Mercedes Benz E400, a na ESL One majoru u poljskim Katowicama za najboljeg igrača turnira proglašen je njegov suigrač iz tima Virtus.pro Vladimir "RodjER" Nikogosyan koji je također dobio personalizirani E400. Cijena navedenog automobila kreće se oko 50 tisuća dolara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Prema stranici esportsearnings.com, koja prati prihode od esport turnira za profesionalne igrače, najviše su zaradili igrači Team Liquida. Svaki više od 3 milijuna dolara samo od osvojenih turnira. Usporedbe radi, Luka "PerkZ" Perković je prema istim kriterijima uprihodio nešto manje od 170 tisuća dolara, ali to je zato što su League of Legends i Dota 2 esport sustavi potpuno različiti. Dok bi Nikola "NiKo" Kovač ove godine trebao probiti magičnu granicu od pola milijuna dolara.
I PerkZ i NiKo u svojim su esportovima među najboljima na svijetu. PerkZ igra za najbolju europsku League of Legends ekipu G2 Esports, a NiKo je jedna od zvijezda CS:GO supertima FaZe Clana. Obje organizacije naravno odlično plaćaju svoje igrače. Prema raznim navodima po medijima i neslužbenim informacijama, dečki su plaćeni oko 20 tisuća dolara mjesečno ili više. Uz donacije, streamove, sponzorske ugovore, plaće i novčane nagrade s osvojenih turnira prosječni mjesečni prihodi bi podosta porasli.
PerkZ je ove godine potpisao i novi trogodišnji ugovor s G2 Esportsom i trebao bi ostati s organizacijom do 2021. Prema navodima nekih bivših igrača koji su nastupali u europskom LCS-u G2 Esports i Fnatic najbolje plaćaju svoje igrače u Europi, dok u Americi to čini Team SoloMid. Plaće najboljih igrača u američkom LCS-u značajno su veće, ali poslovni modeli natjecanja također se razlikuju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: LoLesports
Najbolji zarađuju najviše, ali i profesionalni igrači u timovima koji rijetko ostvaruju velike rezultate na najvećim esport natjecanjima imaju plaće od pet do 10 tisuća dolara. Uzmemo li u obzir da su im troškovi minimalni, a često imaju i druge izvore prihoda, ti iznosi su više nego pristojni. Iako profesionalni igrači često završavaju karijeru u ranim tridesetima ili čak i prije, često pronalaze drugi posao u esport industriji kojoj kronično nedostaje kvalitetnog kadra.
Situacija na našim prostorima je podosta drugačija. Vrlo malo organizacija mjesečno plaća svoje igrače, a te plaće kreću se od 350 do 1500 eura. Međutim, regija bi trebala biti samo odskočna daska za one najbolje. Stabilizacijom regionalnog esport sustava stabilizirat će se i timovi, a kompanija koje su spremne platiti profesionalne gejmere ne nedostaje.
Plaće u popularnim tradicionalnim sportovima i dalje su nedostižne profesionalnim gejmerima. Esport je ipak višestruko mlađa industrija, a nastavi li ekspanzivno rasti, samo je nebo granica.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati