Hrvatski kanuist Matija Marinić u finalu Olimpijskih igara
HRVATSKI kanuist na divljim vodama, 33-godišnji Matija Marinić plasirao se u finale Olimpijskih igara u Parizu, on je u polufinalnoj vožnji u ponedjeljak ostvario sedmo vrijeme s 98.82 sekundi, a u borbu za medalje izborilo je 12 najbržih iz polufinala.
Nakon trećeg rezultata kvalifikacija, Marinić je odlično odvezao i polufinale, nakon tri četvrtine staze čak je imao i drugo najbolje prolazno vrijeme, da bi u posljednjih 20-ak sekundi ipak nešto usporio, ali njegovo je vrijeme bilo uvjerljivo dovoljno za plasman među 12 najboljih koji će se od 17.20 sati boriti za medalje.
Uvjerljivo najbolji rezultat kvalifikacija imao je 24-godišnji Francuz Nicolas Gestin s vremenom 93.12 sekundi, čak 3.57 sekundi zaostao je drugi Španjolac Miquel Trave, a 3.62 sekunde treći Nijemac Sideris Tasiadis.
Kako se održava natjecanje u kanuu?
U kanu slalomu se natječu dvije vrste čamaca, kanu (C) i kajak (K). U kanuu, veslo s jednom lopaticom koristi sportaš koji je privezan za čamac s nogama savijenim u koljenima i uvučenim ispod tijela, za razliku od vesla s dvije lopatice koje se koristi u sjedećem položaju u kajaku.
Natjecanja u kanuu i kajaku održavaju se tako što se mjeri vrijeme u kojemu natjecatelji plove stazom na divljim vodama prolazeći kroz kombinaciju vrata uzvodno i nizvodno. Svaka staza je drugačija, ali može biti duga najviše 300 metara i sadržavati najviše 25 vrata, s najmanje šest vrata uzvodno.
Vrsta vrata je označena bojom - crvena za uzvodno i zelena za nizvodno. Staze su dizajnirane tako da će ih vodeći sportaši završiti u prosječnom vremenu između 90 i 110 sekundi, iako se mogu dobiti vremenske kazne za dodirivanje vrata (dvije sekunde) i promašaj vrata (50 sekundi).
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati