Precijenjeni ili ne, nogometaši su roba koja se prodaje
IAKO se prije nekoliko godina oštro raspravljalo o velikoj financijskoj krizi europskih nogometnih klubova, nismo sigurni može li se situacija na travnjacima, ili bolje rečeno u uredima čelnika, sada takvom nazvati. Poznato je kako njemačka i francuska liga u niti jednom slučaju ne mogu pratiti veličinu talijanske, engleske, a ponajmanje španjolske scene.
Da ne bi došlo do zabune, mislimo isključivo na onu veličinu koja se mjeri u milijardama eura.
Od ovosezonskog ljetnog prijelaznog roka mnogi su očekivali barem senzaciju, jer vremena za rekorde nije niti bilo. "Teškaši" koji su ih mogli postići ove su se godine ipak malo primirili.
Veliki Abramovič konačno je prestao udovoljavati prohtjevima prgavog, ali uvelike stručnog i pouzdanog Josea Mourinha. I to je sasvim u redu; kontroverzni Portugalac lani je za ustroj po njemu savršene momčadi Abramoviča olakšao za čak 120 milijuna eura.
Ruski je tajkun ove godine "stavio točku na i", čime je i ovogodišnja "tržnica nogu" maksimalno izgubila na atraktivnosti. No, čelnici Reala potrudili su se da prijelazni rok ne prođe bez njihovog pečata.
Sergio Ramos dečko je za kojeg vjerojatno nikad niste čuli. No, to će se sasvim sigurno promijeniti. 19-godišnji branič u samo je 40 utakmica, koliko je odigrao u španjolskoj ligi, dogurao do mjesta u "kraljevskom klubu", ali i nacionalnoj selekciji. Njegov transfer iz Seville u Real težak je 27 mijuna eura, čime je premašen i spektakularni prelazak Robinha (25 milijuna).
Ovog ljeta Ramos se našao na trećem mjestu najskupljih transfera, odmah iza Mickaela Essiena, koji je za 38 milijuna eura prešao iz Lyona u Chelsea, te Shauna Wrigta-Phillipsa koji će također zaigrati u dresu engleskog prvaka, nakon sezona odigranih u Manchester Cityju. On je Abramoviča koštao 31 milijun eura.
Na četvrtom mjestu nalazi se već spominjani ubojica dječjeg lica, Robinho, a prati ga Alberto Gilardino, koji je iz Parme otišao u Milan za nemalih 24 milijuna.
Talijansko prvenstvo, s obzirom na ovogodišnju Abramovičevu "škrtost" dobilo je obrise prve nogometne burze. Patric Viera otišao je u Juventus, Figo, Samuel i Solari u Inter, a Vieri i Gilardino u Milan.
Mnogi naši internacionalci ovog ljeta nisu poželjeli promijeniti sredinu, dok nekolicina za to i nije imala izgledniju priliku.
Iznimke poput Roberta Kovača, koji je očarao "staru damu" spasile su obraz nogometne nacije, kakvom se često znamo nazivati. Anthony Šerić iz Lazija je otišao put Grčke, dok će Jurica Vranješ praviti društvo našem "Killer" Klasniću. Već odavno se preselio i Mario Tokić; iz GAK-a u bečku Austriju.
Veliki gubitak, ma koliko god mi o tome šutjeli, pretrpio je Hajduk odlaskom Ivana Leke u belgijski Brugge. Tamo izgleda, grade novu Hrvatsku u malome.
Iako smo danima pokušavali pročitati misli temperamentnog Igora Tudora, on nas je sasvim sigurno ponajviše iznenadio. Odluku o ostanku u Sieni mogao bi nam stoga, isključivo on i objasniti.
Tako je nekako izgledala površina ovogodišnje nogometne burze. O onome što se nalazi ispod, još uvijek nismo kompetentni govoriti. Naravno da nismo naveli sve prelaske, već samo one koji su po našem sudu bili vrijedni spomena.
Zato na kraju navodimo one najveće, koji su tog spomena i najvrijedniji. Možda se nećete složiti s nama, ali činjenica je kako njihovu cijenu još nitko nikad nije dostigao; u nogometu, a i šire.
Zinedine Zidane na prvom je mjestu najskupljih transfera ikad, te je iz Juventusa u Real Madrid prešao za 73,5 milijuna eura. Luis Figo na drugom je mjestu sa 60 milijuna koliko je bio težak njegov transfer u Real Madrid.
Nakon dvojice velikana slijedi Herman Crespo, sa 55 milijuna koliko je isplatio Lazio kako bi ga "oteo" Parmi. Gianluigi Buffon jedini je vratar težak vrtoglavih 53 milijuna, a spreman ih je bio dati tek klub iz Torina.
Gaizka Mendieta prešao je iz Valencije u Lazio za svega 48 milijuna, te s njim i završavamo ovaj niz. Čisto da se čitateljima ne zavrti u glavi.
D.R.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati