Kraj bitke za Guadalcanal
![Japanci i SAD usred oceana vodili su brutalnu bitku. Sve je promijenila](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/02f3dca6-6619-4dc7-95d7-612c448d3b3f.jpg?width=765&height=434)
BITKA za Guadalcanal, koja se odvijala od kolovoza 1942. do veljače 1943. godine, predstavlja jednu od ključnih bitaka u Pacifičkom ratu tijekom Drugog svjetskog rata. Smještena na strateški važnom Solomonskom otočju, ova kampanja označila je početak ofenzivnih operacija Saveznika protiv Japanskog Carstva.
Nakon iznenadnog napada na Pearl Harbor u prosincu 1941., japanske snage brzo su proširile svoj utjecaj diljem Pacifika, zauzevši ključne položaje i ugrožavajući sigurnost Australije te američke pomorske rute. U ljeto 1942. godine, Saveznici su saznali za japansku izgradnju aerodroma na otoku Guadalcanalu. Svjesni da bi taj aerodrom omogućio Japancima kontrolu nad zračnim i pomorskim operacijama u regiji, odlučili su poduzeti odlučnu akciju kako bi spriječili daljnje japansko napredovanje.
Dana 7. kolovoza 1942., američki marinci iskrcali su se na obale Guadalcanala, Tulagija i otoka Florida, iznenadivši japanske branitelje. U početku su naišli na slab otpor i brzo su preuzeli kontrolu nad nedovršenim aerodromom, kojeg su dovršili i nazvali Henderson Field, u čast poginulog pilota Loftona Hendersona. Međutim, ono što je započelo kao relativno jednostavna operacija, ubrzo se pretvorilo u dugotrajnu i iscrpljujuću bitku.
Japanske snage nisu namjeravale lako prepustiti Guadalcanal. Tijekom sljedećih mjeseci, uslijedili su žestoki sukobi na kopnu, moru i u zraku. Japanci su više puta pokušali povratiti Henderson Field, ali su svaki put bili odbijeni uz velike gubitke. Pomorske bitke, poput one kod otoka Savo i kasnije kod Guadalcanala, rezultirale su značajnim gubicima s obje strane, ali su na kraju osigurale savezničku nadmoć u regiji.
Nakon šest mjeseci neprekidnih borbi, japansko zapovjedništvo shvatilo je da ne može zadržati Guadalcanal. U siječnju 1943. godine, donijeli su odluku o povlačenju preostalih snaga. Do 9. veljače 1943., posljednji japanski vojnici evakuirani su s otoka, čime je završena jedna od najkrvavijih kampanja u Pacifičkom ratu.
Bitka koja je označila kraj japanskog ekspanzionizma
Bitka za Guadalcanal imala je dalekosežne posljedice. Ona je označila kraj japanskog ekspanzionizma i početak stalnog povlačenja pred nadolazećim savezničkim snagama. Za Saveznike, pobjeda na Guadalcanalu bila je ključna jer im je omogućila uspostavu strateških baza za daljnje operacije u Pacifiku, približavajući ih konačnom cilju – porazu Japanskog Carstva.
Savezničke snage, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, pretrpjele su oko 7.100 poginulih vojnika tijekom bitke. Osim ljudskih gubitaka, izgubili su i 29 ratnih brodova, uključujući dva nosača zrakoplova, šest teških krstarica, dvije lake krstarice i 17 razarača. Također, uništeno je oko 615 savezničkih zrakoplova.
S druge strane, japanske snage pretrpjele su još veće gubitke. Procjenjuje se da je oko 31.000 japanskih vojnika izgubilo živote tijekom kampanje. Japanska mornarica izgubila je 38 ratnih brodova, uključujući jedan laki nosač zrakoplova, dva bojnika broda, tri teške krstarice, jednu laku krstaricu i 11 razarača. Uništeno je oko 683 japanskih zrakoplova.
![](/Content/img/loader_40px.gif)