S DOLASKOM viših temperatura mnogi su (ponovno) postali svjesni važnosti hidratizacije. No, kako otkriva nova analiza, osiguravanje dovoljne količine tekućine samo je jedan dio održavanja zdravlja. Naime, važno je obratiti pažnju i na materijale od kojih su izrađene čaše ili boce iz kojih ispijate vodu.
Mnogima je često najjednostavnije izvaditi prikladnu plastičnu bocu iz hladnjaka, ali osim što je plastika štetna za okoliš, ona možda nanosi štetu i vašem tijelu.
Prema Zakladi Thomson Reuters, čovjek tijekom svog života u prosjeku u organizam unese 20 kilograma plastike. Naravno, vjerojatno nitko zapravo ne jede plastiku. Barem ne svjesno. Mikroplastiku čine malene mikročestice na koje se proizvodi od plastike razgrađuju. No, važno je znati da ta mikroplastika može pronaći put do našeg organizma najčešće kroz hranu koja je prethodno bila zapakirana u plastičnu ambalažu.
Prema informacijama Svjetske zdravstvene organizacije i neprofitne novinarske organizacije Orb Media, upravo plastične boce s vodom mogu sadržavati najviše mikroplastike u odnosu na druge napitke, izvijestio je Business Insider 2019.
Nedavna izvješća s Harvarda, čikaške School of Public Health i drugih medicinskih znanstvenih institucija također su otkrila da određene kemikalije koje se nalaze u plastici, poput ftalata i bisfenola A, mogu djelovati kao otrovi na tijelo te se povezuju s određenim karcinomima, poput raka dojke i raka jetre, prenosi Eat This, Not That.
Ipak, važno je naglasiti da je potrebno još puno istraživanja učinka korištenja (i konzumiranja) kemikalija iz plastike, ali već sad biste se trebali zapitati isplati li se uopće riskirati.