Bio je siroče, posudio novac i osnovao tvrtku. Danas ruši rekorde i gazi Teslu

KINESKI proizvođač električnih vozila BYD nastavlja impresivan uzlet – u prva tri mjeseca ove godine prodao je čak 60% više vozila nego u istom razdoblju lani, dok njegov glavni konkurent Tesla klizi nizbrdo.
Tvrtka iz Shenzhena u prva tri mjeseca 2025. prodala je nešto više od milijun tzv. vozila na novu energiju – u to spadaju potpuno električni automobili, hibridi i gospodarska vozila – pokazuje najnovije izvješćei. Samo prodaja potpuno električnih modela skočila je za 39%, na više od 416.000 vozila.
BYD-u ovo nije prvi rekord. Prošlog tjedna objavili su godišnji prihod od čak 107 milijardi dolara. Za usporedbu, Tesla je u 2024. ostvarila 97.7 milijardi dolara prihoda, a prvi put u povijesti zabilježila i pad godišnjih isporuka.
Više od 90% BYD-ovih vozila i dalje završava na domaćem kineskom tržištu, a tek 10% izvozi se u inozemstvo. Upravo zato ulagači i analitičari s optimizmom gledaju na potencijal daljnjeg rasta tvrtke, posebno sada kad se širi po Europi, jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi. U Europi BYD već gradi dvije tvornice, a Tesla ondje bilježi ozbiljne probleme. Prema podacima europskih proizvođača automobila, Teslina prodaja u Europi u veljači pala je za oko 40% u odnosu na isti mjesec 2024.
Prošlog tjedna osnivač i šef BYD-a Wang Chuanfu poručio je kako u ovoj godini planiraju povećati ukupnu isporuku vozila za skoro 30%, a izvoz gotovo udvostručiti – na više od 800.000 vozila.
BYD u međuvremenu niže i tehnološke novitete. Prošlog mjeseca predstavili su novu tehnologiju punjenja baterija kojom, tvrde, u samo pet minuta mogu dodati 400 kilometara dosega – više nego što Tesla uspijeva u tri puta duljem vremenu. U veljači su uveli i napredni sustav pomoći u vožnji koji parira Teslinoj funkciji "Full Self-Driving", ali kod BYD-a dolazi bez dodatne nadoplate za većinu modela.
Što je BYD?
U kineskom gradu Shenzhenu 1995. godine osnovao ga je Wang Chuanfu. BYD je najveći kineski proizvođač automobila. Svoje električne taksije, autobuse i druga vozila izvozi na tržišta Europe, Južne Amerike, jugoistočne Azije i Bliskog istoka.
BYD je prošle godine dostigao 32% ukupne prodaje novih energetskih vozila u Kini, daleko nadmašujući Teslin tržišni udio od 6,1%. BYD proizvodi električne automobile i hibride, dok Tesla proizvodi samo potpuno električna vozila.
Prošle godine BYD je objavio prodaju od 107 milijardi dolara, što je skok od 29% u odnosu na 2023. Isporučio je 4,27 milijuna automobila. Za usporedbu, Teslin prihod u 2024. iznosio je 97,7 milijardi dolara, a isporučeno je 1,79 milijuna vozila. Tesline su isporuke prošle godine prvi put pale i to za 1,1%.
Dok su BYD-ove isporuke električnih vozila (1,76 milijuna) bile neznatno manje od Teslinih, investitori i analitičari optimistični su oko potencijala BYD-a za širenje u inozemstvu. Samo 10% BYD-ovih vozila izvezeno je na inozemna tržišta.
Iako mnogi misle da BYD znači "Build Your Dreams", Wang je u intervjuu za Tencent rekao da kratica izvorno nije imala takvo značenje. Bila je to jednostavno kombinacija triju kineskih znakova "bi ya di". Slogan "Build Your Dream" osmišljen je kasnije u marketinške svrhe.
Koji su BYD-ovi najpopularniji modeli?
BYD-ova najprodavanija osobna vozila su Qin i Song, ponajprije zbog svoje pristupačnosti. Qin je kompaktna limuzina, dostupna kao plug-in hibrid i kao potpuno električni model, dok Song nudi liniju kompaktnih crossover SUV vozila. Za razliku od Tesle, koja se pozicionirala kao premium brend, BYD je svoj uspjeh izgradio na cjenovnoj pristupačnosti. Osnovni modeli u Kini stoje nešto više od 10.000 dolara, dok se Teslin najjeftiniji Model 3 prodaje za više od 32.000 dolara.
Iako BYD-ova osobna vozila tek trebaju doći na američko tržište, njegovi električni autobusi već su u prometu u Kaliforniji.
Tko je Wang Chuanfu?
Wang je rođen 1966. u seoskoj obitelji u pokrajini Anhui u istočnoj Kini. Njegovi su roditelji umrli mladi, pa je ostao siroče kao gimnazijalac. Wangu je u odrastanju pomogao stariji brat. Diplomirao je na Institutu za istraživanje obojenih metala u Pekingu, gdje je i magistrirao. Institut je kasnije osnovao tvrtku za razvoj baterija u Shenzhenu i poslao ga tamo na rad.
Wang je ubrzo osjetio svoju priliku. Pokrenuo je BYD s 20-ak suradnika i 350.000 dolara koje je posudio od jednog rođaka. Brzo je postigao uspjeh, iskoristivši jeftinu kinesku radnu snagu i preokrenuvši industriju baterija kojom su dominirale japanske tvrtke.
Wang je slijedio svoje instinkte i 2003. godine ušao u automobilsku industriju kupnjom posrnulog državnog proizvođača automobila za 38 milijuna dolara. Investitori su bili zabrinuti, zbog čega su dionice tvrtke pale za više od 30%. Ali Wang se nije pokajao.
Proizvođač automobila kojeg je kupio imao je malo toga za ponuditi u tehnološkom smislu, pa je kupovao rabljene automobile iz cijelog svijeta i rastavljao ih kako bi ih proučio.
"Toyota je svjetski proizvođač automobila broj jedan, vrijedi učiti od njezine izrade, dizajna i proizvoda. Samo stojeći na njezinim ramenima možemo dosegnuti nove visine", rekao je Wang u intervjuu za Tencent. Pokazalo se da je bio u pravu. Godine 2008. privukao je 230 milijuna dolara investicije od Warrena Buffetta, čija mu je podrška privukla svjetsku pozornost.
Kako BYD može tako jeftino prodavati svoje automobile?
BYD nije počeo s proizvodnjom automobila. Prvo je bio proizvođač baterija, za što je Wang rekao da je zacementiralo temelje tvrtke i usmjerilo je prema uspjehu. "Usko grlo za električna vozila je baterija. Ako ovladate tehnologijom baterija ili točno predvidite njezin smjer, zapravo postavljate strateški smjer za cijelu industriju električnih vozila", rekao je u intervjuu za Tencent.
Poput osnivača Applea Stevea Jobsa i izvršnog direktora Tesle Elona Muska, Wang je bio opsjednut inženjerskim detaljima. Kaže da do 70% svog vremena troši na tehnologiju, a ostatak na menadžment.
Jedna od inovacija proizašla iz BYD-ove usredotočenosti na tehnologiju je njegova litij-željezo-fosfatna baterija iz 2020. Tvrtka tvrdi da jedinstveni oblik omogućuje maksimalnu upotrebu raspoloživog prostora u baterijskom paketu, a istovremeno smanjuje šanse za zapaljenje kada se ošteti.
BYD većinu svojih komponenti proizvodi samostalno, manje se oslanjajući na vanjske dobavljače u usporedbi s drugim proizvođačima automobila. Ova vertikalna integracija omogućuje lakše povećanje proizvodnje i značajno smanjenje troškova. BYD je također poznat po svojoj agresivnoj cjenovnoj strategiji i ne srami se od svojih dobavljača tražiti popuste.
Zašto BYD-ovi automobili nisu dostupni u SAD-u?
Zasad su BYD-ova i druga kineska električna vozila praktički isključena s američkog tržišta zbog carina. Ali kako se BYD razvija, trgovinske prepreke bi određenim tvrtkama mogle dati lažni osjećaj sigurnosti. Procjenjuje se da će BYD doći na američko tržište do kraja ovog desetljeća.
No, BYD se zato probija drugdje. Wang je obećao povećati ukupne isporuke za gotovo 30% ove godine i gotovo udvostručiti inozemne isporuke na više od 800.000 vozila.
Međutim, pojavili su se neki izazovi. "Osim geopolitike, mislim da postoje izazovi u tome kako BYD posluje u različitim zemljama", rekao je Lei Xing, neovisni analitičar koji se usredotočio na kinesku automobilsku industriju.
U Brazilu su vlasti u prosincu objavile da su na gradilištu BYD-a pronašli radnike koji rade u "uvjetima sličnim ropstvu". Tvrtka je kasnije odbacila te optužbe. Isto tako, Peking navodno odgađa odobrenje za BYD-ovu tvornicu u Meksiku zbog zabrinutosti da bi se BYD-ova tehnologija pametnih automobila mogla prenijeti u SAD, prenosi Financial Times.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati