Opaki radnik: Jesu li Sly Stallone i Jason Statham stvorili novu štemersku franšizu?

AKCIJSKI film već je neko vrijeme u golemim problemima. Arnold Schwarzenegger je pred penzijom, iako tu i tamo ipak odradi još poneki poslić, slično i Chuck Norris. Bruce Willis snimao je dok god je mogao pamtiti i izgovarati tekst, Steven Seagal ima nekog prečeg posla u Srbiji, nakon optužbe za seksualno uznemiravanje Jean-Claude Van Damme istražuje koliko nisko mu karijera može pasti, Dolph Lundgren nikad nije ni bio na glumačkoj A listi, a tipovi poput Garyja Danielsa, Stevea Austina i Randyja Couturea niti na B listi.
Knjiga s listom akcijskih zvijezda tako je spala na Slya Stallonea, koji će sljedeće godine napuniti 80 godina, Keanua Reevesa s Johnom Wickom, Dwaynea Johnsona, kojeg manjak karizme dijeli od statusa megazvijezde, te Liama Neesona koji, radeći prekovremeno, svake godine spasi nezanemariv broj žena i djece od otmičara, no i on je već zašao u osmo desetljeće.
Drugim riječima, starci posustaju i odustaju, a mladih, s izuzetkom braće Chrisa i Liama Hemswortha, nema na vidiku. Ovakva demografska pošast nije zabilježena ni u Slavoniji.
Obični radnik kao glavni protagonist
Tako je kao jedini vitalni član Plaćenika preostao Jason Statham, koji se u 58. godini u odnosu na većinu ranije spomenutih doima poput dječaka. Zamijenivši Brucea Willisa na poziciji glavnog ćelavog badass motherfuckera, Statham je zapravo jedini glumac na kojem je moguće graditi neku buduću štemersku franšizu, a to je Stallone, stara iskusnjara, lako prepoznao i započeo rad na projektu Opaki radnik (A Working Man).
Plan je jednostavan i potentan - angažirati inače odličnog režisera holivudskih A filmova Davida Ayera, kojem je nakon odličnih filmova Posljednja patrola (End of Watch) i Fury te ne baš uspjelog Odreda otpisanih (Suicide Squad) karijera ozbiljno potonula, što ne znači da je zaboravio režirati. Ayer je prošle godine već uspješno realizirao sličan projekt s Jasonom Stathamom, Pčelar (The Beekeeper), koji će uskoro dobiti nastavak, a sada se Stallone zajedno s Ayerom prihvatio pisanja scenarija i osmišljavanja još jednog originalnog filmskog štemera.
Ako promislite o tome kada ste zadnji put gledali film u kojem neki običan radnik ima glavnu ulogu - valjda još u socijalizmu - shvatit ćete da je ideja s običnim radnikom kao glavnim protagonistom za Hollywood prilično radikalna, no čudi kako se toga dosjetio baš Trumpov specijalni ambasador za Hollywood, Sylvester Stallone. Međutim, kad su već posegnuli za radnikom, iznenađuje kako su odoljeli izazovu da film, umjesto generički A Working Man, ne nazovu malo angažiranije i provokativnije, pa i logičnije, npr. Working Class Hero.
Opaki radnik rutinski je komad treša bez osobitog šarma
Nisu se baš previše trudili ni oko detalja i prošlosti glavnog junaka. Bilo im je dovoljno postaviti situaciju u kojoj je on šef gradilišta s burnom prošlošću, Levon Cade (Statham), koji njeguje prijateljski odnos s vlasnicima biznisa, bračnim parom Garcia i njihovom kćerkom. Kako je bivši marinac postao radnik, ne znamo, no možda piše u nekom iz serije od dvanaest romana o Levonu Cadeu Chucka Dixona.
Očito je ideja bila pozicionirati Levona kao tipa sličnog Jacku Reacheru, bivšem vojnom policajcu, no za razliku od Reachera koji ima vrlo živopisan background i originalan način života, Levon je prazna ploča, u najboljem slučaju sastavljena od stereotipa, a u najgorem od kič dodataka tako tipičnih za scenarista Stallonea, poput onoga da šef gradilišta voli Beethovenovu Mjesečevu sonatu.
No, dok Levon ima ukus poput barunice Castelli, njegova publika više voli Thompsona i nesumnjivo je frustrira što u kinima više gotovo i nema pravog štemeraja. Stallone, Ayer i Jason Statham svoju publiku dobro razumiju, pa ne troše mnogo filmskog vremena prije nego što Statham pokaže što sve umije s čavlima, pijucima i drugom građevinskom skalamerijom. Priča će dobiti zamah kad nestane kći vlasnika gradilišta Jenny (Arianna Rivas), a Levon se iz dobrice prebacuje u motherfucker mode i kreće u potragu za otmičarima. Oni su zapravo krak ruske mafije koji se oteo kontroli te na najbrutalniji način trguje ljudima i neću vam mnogo otkriti ako napišem da im se ne piše dobro.
Opaki radnik rutinski je komad treša bez osobitog šarma, no tako to često bude kad se treš materijal pokuša adaptirati u mainstream. Dogodi se tada neka alkemija u kojoj sve ono što je originalno bilo zabavno naprosto nestane, ali glupost ostane. Za usporedbu uopće ne uzimam sjajne filmove Guya Ritchieja, u kojima je Statham počeo karijeru (Lopovi, ubojice i dvije nabijene puške, Zdrpi i briši), već Stathamove kasnije, mnogo živopisnije treš akciće poput trilogije Transporter ili oba hiperdinamična Ubrzanja (Crank), toliko nakrcana brutalnim nasiljem, političkom nekorektnošću i lošim forama da su ispali zabavni.
Skoro dva sata brzo prođu
Opaki radnik ima veće ambicije, no posljedično i niže domete: mnogo je bolje produciran, ali smrtno ozbiljan, banalan i patetičan, a rekavši to još nismo došli do glavne zamjerke - loše režije akcijskih scena. Naime, generički režirane akcijske scene ispod su razine ove produkcije; danas kad svaki ambiciozniji akcijski film pršti maštovitim koreografijama makljaže, dinamičnim montažnim sekvencama i snimateljskim bravurama od kojih nam se zavrti u glavi, rješavanje scena tučnjave rascjepkanom montažom slabo osvijetljenih detalja i krupnih planova totalno je zastarjelo i neatraktivno.
Ipak, usprkos manama, mora se priznati da Opaki radnik sasvim solidno funkcionira, skoro dva sata brzo prođu. Nema doduše šege i ševe, no šore zaista ima na pretek. Statham kao da je izašao iz glumačke akademije Stallone-Schwarzenegger pa bez većih problema izgovara kraće rečenice i uživljeno gleda u daljinu. Tek mi se ciljna skupina filma čini pomalo uskom - naime, dobna oznaka kaže da film nije preporučljiv za mlađe od 15, a zdravi razum da nije ni za one starije od 15.
Ipak, prve informacije s box-officea signaliziraju kako A Working Man lako pronalazi svoju publiku, a iako je još prerano prognozirati hoće li prerasti u franšizu, ako bih se morao kladiti, kladio bih se da hoće. Uostalom, ako je uspjelo Računovođi s Benom Affleckom, čija dvojka uskoro dolazi u kina, zašto ne bi i Opakom radniku.
A ako se to zaista dogodi, jako je praktično što još jedanaest romana o Levonu, heroju radničke klase našeg doba, već spremno čeka na adaptaciju.
Ocjena: 5.5/10

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati