Kako je moguće da se potpuno novi avion srušio u more?
ZRAKOPLOV indonezijskog Lion Aira sa 189 putnika i članova posade srušio se danas u more kod otoka Jave u Indoneziji, nedugo nakon polijetanja iz glavnog grada Jakarte.
Vjerojatno su svi poginuli, rekao je ravnatelj spasilačkih službi Bambang Suryo.
Došlo je do pada visine i povećanja brzine
Spasioci su našli ostatke Boeinga 737 MAX 8 u pokrajini Zapadna Džakarta, oko 70 kilometara istočno od glavnog grada Indonezije. U moru plutaju ostaci aviona i leševi putnika.
Prema servisu za praćenje aviona Flightradar24, preliminarni podaci o letu pokazuju da je prije kraja prijenosa došlo do pada visine i povećanja brzine. Pilot je u jednom trenutku zatražio da se avion vrati na aerodrom u Jakarti. To mu je omogućeno, ali je zatim nestao s radara.
Avion je bio u pogonu tek godinu dana
Direktor kompanije Lion Air Edward Sirait rekao je da je avion imao tehnički problem na prethodnom letu, ali da je on uspješno uklonjen prije današnjeg kobnog leta.
Boeing 737 MAX 8 u komercijalnoj je uporabi bio godinu dana, a u pogonu tek od 15. kolovoza. Imao je samo 800 sati leta. Bio je tip aviona s jednim prolazom između sjedala, previđen za kratkotrajna putovanja, dugačak 39,5 metara s rasponom krila od 35,9 metara. Pilot i kopilot bili su iskusni piloti s više od 11.000 sati leta. Troje članova posade bili su vježbenici te jedan tehničar.
Uobičajen broj sati za pilota u godini je oko 1000. Sirait je rekao da je kompanija radila s još 11 aviona istog modela koji će i dalje nastaviti letjeti.
Avijatičarski stručnjak Gerry Soejatman rekao je za BBC kako stariji zrakoplovi obično imaju najveći rizik od nesreća, ali i da noviji također nose veliki rizik.
Lion Airu je bilo zabranjeno letjeti Europom do prije dvije godine
"Još je uvijek prerano pričati o uzrocima nesreće jer je previše različitih čimbenika koji utječu", dodao je Soejatman.
Lion Air je najveći indonezijski niskotarifni prijevoznik domaćih letova, ali i međunarodnih u jugoistočnu Aziju, Australiju i srednju Europu.
Kompanija je utemeljena 1999. godine i u prošlosti je imala problema sa sigurnošću i lošim upravljanjem. Bila je na europskoj crnoj listi sve do 2016. zbog brige je li Indonezija u mogućnosti nadzirati zrakoplovnu industriju.
Prije pet godina u more se srušio avion Lion Aira pri slijetanju u zračnu luku Ngurah Rai na Baliju, pri čemu je svih 108 putnika preživjelo.
2004. godine avion na letu iz Jakarte srušio se i uništio pri slijetanju. Tada je poginulo 25 osoba.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati