Osuda antisemitizma u središtu Svjetskog foruma o holokaustu
DESECI šefova država i vlada okupit će se danas u Memorijalnom centru Yad Vashemu u Jeruzalemu na petom Svjetskom forumu o holokaustu i, kako se očekuje, osuditi porast antisemitizma u svijetu, osobito u Europi.
Ovogodišnji forum organiziran je u povodu 75. godišnjice oslobođenja nacističkog koncentracijskog logora Auschwitza uz slogan "prisjećajući se holokausta, boreći se protiv antisemitizma".
"Gradimo globalnu koaliciju lidera koji mogu poslati snažnu poruku svijetu da je antisemitizam, u svim svojim oblicima, neprihvatljiv", rekao je Moshe Kantor, predsjednik Europskog židovskog vijeća i organizator 5. Svjetskog foruma Shoe, što je hebrejski naziv za holokaust.
Među sudionicima će biti i hrvatska predsjednica na kraju mandata Kolinda Grabar-Kitarović.
Porast antisemitizma u Europi
Agencija Europske unije za temeljna prava u studenome 2019. upozorila je na porast antisemitizma u Europi u izvješću o rezultatima istraživanja o diskriminaciji i mržnji nad Židovima iz 2018.
Istraživanjem je obuhvaćeno 12 zemalja EU-a, Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Njemačka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Poljska, Španjolska, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo. Ispitano je 16.500 Židova starijih od 16 godina.
Devet od deset ispitanika smatra da je antisemitizam u njihovoj zemlji porastao, a njih više od 85 posto smatra to "ozbiljnim problemom".
Ocjenjuju da je antisemitizam najproblematičniji na internetu i društvenim mrežama, pa na javnim mjestima, u medijima i na političkoj sceni, dodaje se u izvješću europske agencije.
Direktor agencije Michael O'Flaherty smatra da je "šokantno" što je 82 godine nakon Kristalne noći antisemitizam toliko prisutan u Europi.
Na Kristalnu noć, 9. studenog 1938., ubijene su stotine Židova, zapaljene su sinagoge, uništavana je židovska imovina, a 30.000 Židova odvedeno je u nacističke koncentracijske logore.
Komemoracija bez Dude
Na Svjetskom forumu o holokaustu sudjelovat će njemački, francuski i ruski predsjednici Frank-Walter Steinmeier, Emmanuel Macron i Vladimir Putin, kao i britanski princ Charles i američki potpredsjednik Mike Pence.
Ali ondje neće biti poljskog predsjednika Andrzeja Dude jer nije uvršten među govornike.
Poljski predsjednik smatra da se tim potezom "vrijeđa sjećanje na Poljake koji su riskirali svoje živote kako bi pomogli Židovima i na sve poljske žrtve Drugog svjetskog rata", objavio je dpa.
"Lideri koji će govoriti u Jeruzalemu predstavljaju četiri glavne savezničke sile koje su oslobodile Europu i svijet od smrtonosne tiranije nacističke Njemačke", odgovorili su poljskom predsjedniku iz Yad Vashema.
Putin je nedavno optužio Poljsku za dosluh s Hitlerom i antisemitizam uoči Drugog svjetskog rata.
Spor o 'povijesnim istinama' između Varšave i Moskve eskalirao je prošli mjesec. Putin je u prosincu najmanje pet puta, na ključnim susretima, od kojih neki nisu imali veze s poviješću ili vanjskom politikom, govorio o Drugom svjetskom ratu, piše BBC.
Ruski čelnik tvrdi da Poljska i njezini saveznici iskrivljuju povijest, a na maratonskoj konferenciji za medije 19. prosinca kazao je kako je "u potpunosti neprihvatljivo i netočno" svaljivati jednaku krivnju za rat na Adolfa Hitlera i Staljina.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki krajem prosinca priopćenjem je optužio Putina da Drugi svjetski rat koristi kako bi zasjenio međunarodne poraze Rusije, poput nedavne zabrane nastupa ruskim sportašima zbog dopinga.
Duda će govoriti na obilježavanju 75. godišnjice oslobođenja Auschwitza 27. siječnja, ali neće pokušati "spustiti" Putinu nego će se fokusirati na "sjećanje i poštovanje žrtava", dodaje dpa.
Dvojica predsjednika izbjeći će susret na obje komemoracije jer će rusku delegaciju u Poljskoj predvoditi ruski veleposlanik.