Plenković i Milanović na proslavi Oluje poslali poruke Srbiji: "Nećemo to dopuštati"
HRVATSKA danas slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije "Oluja", kojom je u 84 sata oslobođeno 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu.
Središnja svečanost održava se u Kninu na stadionu NK Dinara. Državni vrh je položio vijence, a kasnije će na svečanosti uslijediti i prigodni govori. Ove godine očekuje se velik broj posjetitelja s obzirom na to da više ne vladaju pandemijski uvjeti.
IAKO SE ove godine očekivao veći broj ljudi u Kninu s obzirom na to da više nisu na snazi epidemiološke mjere, ipak je bio primjetan manji broj građana nego prije pandemije.
>> Opširnije
POTPREDSJEDNIK vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved izjavio je kako se Srbija, s kojom vlada želi razgovarati i rješavati probleme, treba suočiti sa svojom ulogom u prošlosti.
>> Opširnije
POGLEDAJTE galeriju iz Knina.
>> Opširnije
I OVE godine na obljetnicu Oluje članovi udruge 9. bojne HOS-a, predvođeni čovjekom s Hitler-brčićima Markom Skejom, okupili su se u Kninu uzvikujući pozdrav "Za dom spremni".
>> Opširnije
HDZ-OV veteran i bivši predsjednik sabora Vladimir Šeks za N1 je komentirao održavanje obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja u Kninu.
>> Opširnije
LEGENDARNI umirovljeni pilot Ivan Selak bio je gost N1 Studija uživo i govorio kako je to prije 27 godina izgledalo u vojno-redarstvenoj akciji Oluja iz pozicije Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
>> Opširnije
MIRO Bulj, gradonačelnik Sinja, saborski zastupnik i sudionik Oluje, danas je također u Kninu. Ondje se za N1 prisjetio današnjeg dana prije 27 godina te komentirao podjele u državnom vrhu, ali i izjave predsjednika Srbije.
>> Opširnije
PREMIJER Andrej Plenković i predsjednik Zoran Milanović danas su odžali govore u sklopu proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja u Kninu.
>> Opširnije
PREDSJEDNIK Republike Zoran Milanović poručio je u petak kako je Hrvatska svoj put prošla teško i ništa nije dobila besplatno, a u svom govoru usredotočio se na pitanje položaja Hrvata u BiH te na odlazak Srba 1995. godine, čemu je prethodila "pohlepa i glupost vlastodržaca u Beogradu".
>> Opširnije
PREDSJEDNIK sabora Gordan Jandroković poručio je iz Knina kako je Hrvatska za današnju slobodu, vrijednosti i način života podnijela velike žrtve i odricanja te da se obilježavanjem Oluje prisjećamo i učimo mlađe naraštaje o važnosti stečenog mira, demokracije i zaštite ljudskih prava.
>> Opširnije
UMIROVLJENI general Mladen Markač obratio se u petak braniteljima i uzvanicima na središnjoj svečanosti obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti poručivši da je VRO Oluja bila legitimna operacija kojom je oslobođen okupirani hrvatski teritorij.
>> Opširnije
PREDJSEDNIK vlade Andrej Plenković poručio je na Dan pobjede da su hrvatski branitelji kamen temeljac naše slobode i demokracije, a vlada neće dopustiti da se dovodi u pitanje pravedan i legitiman karakter Domovinskog rata niti da se optužuje naše ratne heroje.
>> Opširnije
MIRO Bulj, gradonačelnik Sinja, saborski zastupnik i sudionik Oluje također je danas u Kninu. Ondje se za N1 prisjetio današnjeg dana prije 27 godina te komentirao podjele u državnom vrhu, ali i izjave predsjednika Srbije.
>> Opširnije
U crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta počinje misa koju predvodi šibenski biskup Tomislav Rogić.
Na misi je i državni vrh.
Nad Kninom je preletjela akrobatska skupina Krila Oluje.
Plenković i Milanović nisu davali izjave nakon svečanosti. Plenković je rekao tek kako su se on i Milanović rukovali na njegovu (Plenkovićevu) inicijativu još na polaganju vijenaca na kninskom trgu.
Predsjednik Milanović održao je govor i vratio se na svoje mjesto, koje je pored premijera Plenkovića. Između njih nema nikakve interakcije.
Prvo je govorio o BiH. Potom je govorio o odlasku velikog broja Srba 1995.
"To je ljudska tragedija, ali je tome prethodila pohlepa i glupost srpskih vlastodržaca. Danima pred Oluju nisu prihvatili plan Z4, koji nije bio povoljan, ali ga je hrvatsko vodstvo bilo spremno prihvatiti. (...) Tu su na djelo stupili oni najhrabriji među nama, hrabriji od hrabrijih", rekao je Milanović.
"Bez hrvatske vojske nikad ne bi bilo Daytona", rekao je.
"Neprijatelj se nije predao, nego ga je hrvatska vojska slomila. Ne da nam nikada nisu rekli hvala, nego nas sumnjiče kao neke tipove loših namjera", kaže.
"Ne moramo se ničega stidjeti", rekao je Milanović.
Jandroković je rekao da je Hrvatska vjeru u sebe i svoje sposobnosti dokazala i 1991. i 1995., a dokazuje i sada te je pozvao da u borbi za stvaranje boljeg standarda građana budimo beskompromisni kao što su onda bili branitelji.
Hrvatska, rekao je predsjednik sabora, s osobitom pozornošću prati razvoj situacije u susjedstvu i mogućnost prelijevanja krize na područje jugoistočne Europe, a za hrvatsku državu najvažnije je pitanje položaja Hrvata u BiH, kao jednog od tri konstitutivna naroda.
Govori premijer Andrej Plenković.
Rekao je kako agresija na Ukrajinu pokazuje kolika je cijena slobode. "Zato smo podržali Ukrajinu", rekao je.
"Ponovno svjedočimo lažnim i jalovim optužbama o protjerivanju Srba, iako je poznato da ih je njihovo vodstvo uz dogovor s Beogradom prisililo na odlazak", rekao je. "Nećemo dozvoliti da se dovede u pitanje oslobodilački i pravedan karakter Domovinskog karaktera niti ćemo dopustiti da se optužuju naši heroji."
"Ponosni smo što čuvamo prava nacionalnih manjina. Srbija, nažalost, ne surađuje ni po pitanju nestalih ni po pitanju logora na teritoriju Srbije", kazao je.
Dodao je i da treba donijeti novi izborni zakon u BiH i spriječiti diskriminaciju Hrvata.
Inače, dio Plenkovićevog govora Milanović je proveo na mobitelu.
Krenuli su govori na središnjoj svečanosti na kninskom stadionu. Prvi govori general pukovnik Mladen Markač.
"Hrvatski brantelj je naš heroj", rekao je.
"Domovinu smo obranili moralom", kazao je dodajući da se u Haagu pokušala preoblikovati istina o Domovinskom ratu.
"Hrvatska je slobodna, a mi smo pobjednici!" kaže Markač. "Domobljublje moramo prenijeti na svoje mlade", govori.
"Traje brutalna agresija na Ukrajinu, mi razumijemo njihovu patnju bolje od drugih. Vrijeme je da pokažemo snagu zajedništva koja nas je vodila u Domovinskom ratu", rekao je.
"Imamo potporu vlade prema branteljskoj populaciji. (...) Sretan Dan domovinske zahvalnosti i hrvatskih brantelja. Hrvatska u srcu!" uzviknuo je na kraju.
Ove su godine predviđena četiri prigodna obraćanja, a govorit će umirovljeni general pukovnik Mladen Markač, premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović.
Kninom su preletjela MiG-ovi 21.
U OLUJI je oslobođen hrvatski teritorij. No malo ili nimalo se govori o zločinima hrvatske strane.
>> Opširnije
IZ KNINA se uoči polaganja vijenaca u program N1 uključio i Ante Deur, HDZ-ov saborski zastupnik te jedan od branitelja u Domovinskom ratu. Poručio je da je Knin oduvijek prijestolnica pobjede i snage te da je poseban osjećaj biti danas u Kninu.
>> Opširnije
REPORTERKA N1 razgovarala je u Kninu sa sa stožernim narednikom Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Mladenom Bačkom. Kako kaže, na Kninsku tvrđavu došao je par dana nakon Oluje.
>> Opširnije
HRVATSKA u Kninu slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije Oluja. Iz policije su najavili posebnu organizaciju prometa, ali i uputili upozorenje posjetiteljima.
>> Opširnije
Na polaganje vijenca na glavni kninski trg stigli su premijer Andrej Plenković i ministri.
Vojska je prodefilirala kninskim ulicama prije polaganja vijenaca.
Na polaganje vijenaca kod spomenika hrvatske pobjede "Oluja 95" na Trgu Ante Starčevića od 9 sati stigli su zagrebački i splitski gradonačelnici Tomislav Tomašević i Ivica Puljak.
Stigao je i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.
Svečanost će i ove godine započeti budnicom ulicama Knina u ranim jutarnjim satima, čime se simbolično obilježava ulazak Hrvatske vojske u Knin tijekom Oluje.
Nakon toga će na pomoćnom igralištu stadiona NK Dinara biti organiziran taktičko-tehnički zbor opreme i naoružanja Hrvatske vojske, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva hrvatskih branitelja, koji će građani moći razgledati od 8 do 16 sati.
Izaslanstva će polagati vijence kod spomenika hrvatske pobjede "Oluja 95" na Trgu Ante Starčevića od 9 sati.
Središnja svečanost na stadionu započet će u 9:40, a u isto vrijeme na Kninskoj tvrđavi predviđeno je podizanje zastave Republike Hrvatske.
Uslijedit će čitanje povjesnice o Oluji te imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, tijekom kojeg će 122 kadeta HV-a i 122 kadeta policije na Kninskoj tvrđavi istupiti u postroj u spomen na 244 hrvatska branitelja, od kojih su 242 smrtno stradala i dva nestala.
Ove su godine predviđena četiri prigodna obraćanja, a govorit će umirovljeni general pukovnik Mladen Markač, premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović.
Na kraju svečanosti, oko 11 sati, predviđen je nastup akrobatske grupe Krila Oluje i prelet helikoptera Oružanih snaga RH i policije.
Misno slavlje održat će se u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta, koje će u 11:45 predvoditi šibenski biskup Tomislav Rogić.
Tiskano je više od 10.000 prigodnih majica, koje će dobiti svaki sudionik programa kako bi svi bili "jednoobrazni na stadionu i u protokolima", rečeno je prigodom predstavljanja programa proslave.
U organizaciji Grada Knina od 21 sat održat će se koncerti Doris Dragović i grupe Opća opasnost te vatromet.
U akciji oslobođena gotovo petina države
VRO Oluja započela je 4. kolovoza 1995. u ranim jutarnjim satima. Već iduće jutro postignut je najveći uspjeh kada je oslobođen Knin, dotadašnje središte i simbol srpske pobune, a točno u podne na Kninskoj tvrđavi zavijorila se 20-metarska hrvatska zastava. Akcija je ubrzo završena 7. kolovoza.
Hrvatske vojne i redarstvene snage, u kojima je bilo oko 200 tisuća ljudi, oslobodile su brojne gradove i prometnice te su izbile na međunarodno priznatu granicu Hrvatske i BiH.
Akcijom je nakon četiri godine okupacije u samo 84 sata oslobođeno gotovo 11.000 četvornih kilometara okupiranih područja i gradova u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu, odnosno gotovo petina države, što je utjecalo i na završetak rata u BiH te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati