Hrvati iz Srbije: Obnova srpske crkve u Vukovaru pokazuje da vlada nije ustaška
DEMOKRATSKI savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) pozdravio je danas otvaranje pravoslavne crkve sv. Nikole i Srpskog doma u Vukovaru, obnovljenih uz veliku potporu Hrvatske, izrazivši očekivanje da će i Srbija početi provoditi takvu politiku uključivanja hrvatske manjine u društvo.
Saborni hram sv. oca Nikolaja, čiju je obnovu financirala hrvatska vlada, i Parohijski dom u nedjelju je blagoslovio patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije.
"Ove događaje razumijevamo kao krunu brojnih uključivih politika koje Vlada Republike Hrvatske, na čelu s predsjednikom Andrejom Plenkovićem, kreira i provodi spram pripadnika srpskog naroda u Hrvatskoj", navodi se u priopćenju DSHV-a.
"Ovo pokazuje da hrvatska vlada nije ustaška"
Dodaje se da "sve to skupa izravno demantira lažnu i neutemeljenu oznaku hrvatske Vlade kao 'ustaške'", kako je u javnosti etiketiraju pojedini srpski ministri i tabloidi.
DSHV konstatira da vlada RH prema srpskoj zajednici kontinuirano provodi politiku uključivanja, kako kroz sudjelovanje u procesima donošenja odluka preko instituta zajamčenih mandata za sve razine vlasti tako i putem redovite i snažne financijske podrške njihovim potrebama.
"Jučerašnji događaj u Vukovaru, njegov povod kao i način na koji je ostvaren, nanovo u DSHV-u budi očekivanja da bi i Hrvati u Srbiji trebali institucionalno i kroz uključive politike dosegnuti istu razinu integracije i beneficija", ističe stranka.
To znači da, kao i Srbi u Vukovaru, Vukovarsko-srijemskoj županiji i drugim županijama te u hrvatskoj vladi, Hrvati budu dio vlasti, da sudjeluju u procesima donošenja odluka, da budu pitani za potrebe, da im se državne politike ne miješaju u identitetski prostor, da prestanu biti objekti negativnih označavanja te da se nakon 10 godina napokon započne sa zapošljavanjem u javnom sektoru, navodi DSHV ističući da bi tako politike uključivanja Hrvata u srpsko društvo postale sustavne.
Obnova rodne kuće bana Jelačića
U pozitivne iskorake srpske države u tom pravcu stranka je ubrojila kupovinu, obnovu i povrat hrvatskoj zajednici rodne kuće bana Jelačića u Petrovaradinu.
DSHV ovome kontekstu navodi da se u Subotici gradi Hrvatska kuća i da je troškove izgradnje do sada pokrivala matična država.
Vodstvo hrvatske manjine desetljećima traži uključivanje njihovih predstavnika u društveno-politički život Srbije, prije svega putem osiguravanja zajamčenih mandata na svim razinama vlasti, po modelu koji se za srpsku manjinu provodi u Hrvatskoj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati