Udruga njemačke industrije: U potrazi za plinom ne treba zazirati od frakturiranja
HIDRAULIČKO frakturiranje moglo bi pomoći Njemačkoj da smanji ovisnost o uvozu plina, poručila je udruga industrije, potaknuvši raspravu o metodi koja je zabranjena zbog opasnosti po okoliš.
Njemačka vlada nabavlja preko Atlantika plin koji je proizveden frakturiranjem, a odbija sama koristiti tu tehnologiju, naglasio je u četvrtak šef Savezne udruge njemačke industrije (BDI) Siegfrid Russwurm.
"Ne treba zazirati od te tehnologije"
Njemačka "ne bi trebala zazirati od koraka u smjeru tehnologije frakturiranja", rekao je Russwurm, dodavši da je "gorka istina" da njemačka ovisnost o uvozu energije podrazumijeva izloženost ucjenama "neprijateljskih" zemalja.
Ministar gospodarstva Robert Habeck nedavno je ponovio stajalište vlade da frakturiranje srednjoročno neće u Njemačkoj biti potrebno, ustvrdivši da je budućnost u obnovljivim izvorima energije.
Njemačka zabranila frakturiranje
U procesu frakturiranja plin i nafta vade se iz naslaga stijena ubrizgavanjem vode pomiješane s kemikalijama pod velikim pritiskom.
Njemačka je zabranila "nekonvencionalno" komercijalno hidrauličko frakturiranje zbog velike potrošnje vode i zagađenja podzemnih voda, a kritičari upozoravaju i na moguću vezu s potresima.
Metoda je zabranjena i u Nizozemskoj, Francuskoj, Danskoj i Bugarskoj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati