Ukrajina je izgubila faktor iznenađenja. Ovo oružje bit će ključno za protuofenzivu
VELIKA ukrajinska proljetna, kako je naziva ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, protuofenziva samo što nije počela. Osnivač i vlasnik Wagnera Jevgenij Prigožin tvrdi da je već počela. U svakom slučaju, do početka nas dijele dani, najviše tjedni.
S obzirom na to da se o ukrajinskoj proljetnoj ofenzivi priča mjesecima, ništa od jednog od važnijih faktora – iznenađenja. Barem ne što se tiče trenutka i mjesta početka ofenzive. Zbog toga će Ukrajinci morati upotrijebiti neko drugo iznenađenje ako žele uspjeti. A to će biti tajna oružja. Doduše, ta oružja nisu tajna sama po sebi jer se zna da postoje, čak i kako točno djeluju. Tajna je u načinu na koji će ih Ukrajinci upotrijebiti.
Dronovi kamikaze
U siječnju ove godine ukrajinski glavni stožer potvrdio je formiranje samostalnih postrojbi veličine satnije isključivo naoružanih dronovima kamikazama, po svemu sudeći, po uzoru na slične postrojbe azerbajdžanske vojske koje su 2020. godine, skoro isključivo uporabom borbenih bespilotnih letjelica i dronova kamikaza, uspjele potpuno razbiti ukopanu armensku obranu.
Preciznim udarima dronovima kamikazama uništavani su ukopani tenkovi, borbena vozila pješaštva i artiljerijski položaji. Dronovi kamikaze masovno su korišteni i za uništavanje protuzračnih sustava, ali i zapovjednih mjesta. Kada im je ponestalo ciljeva, Azeri su počeli dronovima kamikazama napadati i pješaštvo u rovovima. Nakon nekoliko dana intenzivnih borbi armenska obrana, koja je odolijevala svim napadima još od 1994. godine, potpuno se urušila.
Tajna azerskog uspjeha bila je u uvježbanim posadama dronova kamikaza koje su djelovale samostalno ili kao potpora drugim postrojbama. Azerska iskustva pokazala su da timovi od samo dva vojnika u nekoliko desetaka minuta mogu malim dronovima kamikazama na bojištu dužine par kilometara uništiti dovoljno ciljeva da potpuno slome obranu protivnika - otprilike onako kako to čini artiljerija na određenom pravcu napredovanja, ali u znatno dužem vremenu. Zbog toga što su operateri dronova kamikaza uspijevali otkrivati i pogađati ciljeve u prvom napadu, uništenje sustava obrane imalo je do tada neviđenu razinu. Kako armenske snage nisu imale mogućnost obrane od dronova kamikaza, gubici su im bili ogromni.
ALTIUS-600
Nakon godinu dana ratovanja upotreba dronova kamikaza u Ukrajini postala je masovna pojava. Na internetu se može naći na tisuće snimki napada ukrajinskih i ruskih dronova kamikaza. Pritom s ukrajinske strane se najčešće vide mini bespilotne letjelice kvadrokopteri koje nisu niti namijenjene za vojnu uporabu, a kamoli kao dronovi kamikaze. Dio njih ukrajinski vojnici koriste da bi izvodili napade vrlo malim bombama, a dio za izravne napade kao dronove kamikaze. I u jednom i u drugom slučaju tako modificirani dronovi poprilično su uspješni.
Međutim, ukrajinske specijalizirane satnije bit će naoružane namjenski razvijenim dronovima kamikazama, čije napade ukrajinska vojska nerado prikazuje. S obzirom na to da Pentagon u pravilu javno objavljuje podatke o vojnoj pomoći Ukrajini, zna se barem za veći dio dronova kamikaza koji su do sada isporučeni.
Tako je ukrajinska vojska postala prvi korisnik višenamjenskih dronova ALTIUS-600. Zahvaljujući modularnoj izvedbi, ALTIUS se može prilagoditi raznim zadaćama, pa i onoj drona kamikaze. U toj je namjeni vrlo učinkovit jer, uz kameru koja služi za upravljanje letom i navođenje na cilj u završnoj fazi leta, ALTIUS-600 može biti naoružan bojnom glavom mase tri kilograma.
To je dovoljno eksploziva za uništenje ruskih tenkova ako ih operater uspije pogoditi u gornji dio kupole, tamo gdje je oklop najtanji. S dometom djelovanja od 440 kilometara, ALTIUS-600 će biti znatno efikasniji kao oružje za uništenje ruske artiljerije.
Po uzoru na Crvenu armiju, glavna udarna snaga ruske vojske je doduše zastarjela, ali zato masivna artiljerija. Njome Rusi pokušavaju stvoriti breše u ukrajinskoj obrani. Istu tu artiljeriju Rusi namjeravaju iskoristiti kako bi zaustavili ukrajinsku ofenzivu. Zato će uništenje ruskih haubica, topova i višecijevnih lansera raketa biti primarni cilj ukrajinske vojske kad ofenziva krene. S doletom većim od 400 km, ALTIUS-600 može uništavati ruske BM-30 Smerč i 9A52-4 Tornado, višecijevne lansere raketa koji imaju domet do 200 km (iako su na toj udaljenosti beznadno neprecizni).
ALTIUS-600M
Kako ne bi uopće bilo dvojbe da će Ukrajinci upotrebljavati ALTIUS, početkom travnja ove godine objavljeno je da će isključivo dobivati varijantu drona kamikaze ALTIUS-600M. Za njega je proizvođač Area-I razvila više vrsta bojnih glava kako bi ga se što bolje moglo prilagoditi potrebama. Jer dok su, recimo, kumulativne bojne glave dobre za uništavanje tenkova i samovoznih haubica, za uništavanje vučenog topništva bolje su rasprskavajuće.
Ljudstvo u rovovima i bunkerima najbolje se neutralizira aerosolnim (termobaričkom) bojnim glavama. Ukrajinski operateri dronova taj problem trenutno rješavaju upotrebom ručnih aerosolnih bombi koje s male visine ispuštaju u ruske rovove i bunkere. ALTIUS-600M zadržao je sve ostale odlike izvornog modela, pa i domet djelovanja od 440 km.
Tvrtka Area-I proizvodi i bespilotnu letjelicu ALTIUS-900, koja ima dolet od čak tisuću kilometara. Malo je vjerojatno da će Ukrajinci dobiti taj dron jer bi njime zaista mogli doći u napast da napadnu ciljeve u dubini Rusije – recimo Kremlj u Moskvi.
Switchblade 300
Nije ALTIUS-600 jedini dron kamikaza u arsenalu ukrajinske vojske. Ukrajinski vojnici imaju bogato iskustvo s upotrebom minijaturnog drona kamikaze Switchblade 300. Doduše, u početku su ti dronovi dodjeljivani isključivo specijalnim postrojbama koje su ih koristile na svoj način i nisu imale neki značajan utjecaj na bojištu. Povrh toga, Switchblade 300 je jako mala letjelica čija je bojna glava veličine granate koja se ispaljuje iz automatskog bacača granata kalibra 40 mm.
Međutim, u rujnu prošle godine u jednom od izvještaja Pentagona prvi je put spomenuta isporuka znatno većih dronova kamikaza Switchblade 600. Za njih proizvođač AeroVironment tvrdi da imaju bojnu glavu dovoljno snažnu da uništi svaki tenk. Kao izvidnička letjelica, Switchblade 600 može na udaljenosti od 40 km izviđati 40 minuta. Međutim, kao dronu kamikazi domet mu je veći od 90 km.
U kolovozu prošle godine australska vlada je najavila donaciju više od 300 minijaturnih (mogli bismo ih nazvati džepnih) dronova kamikaza DefendTex D40. Ovi kvadrokopteri mogu se lansirati iz bacača granata kalibra 40 mm, ali iz ruke. Zajedno s bojnom glavom, masa im je samo 300 grama. Usprkos tome, dolet je čak 20 km. Proizvođač tvrdi da je upravljanje letjelicom vrlo jednostavno.
D40 se može naoružati različitim bojnim glavama kao što su rasprskavajuće i kumulativne. Zbog vrlo male mase, jednostavnog načina lansiranja i lakog upravljanja, to je oružje idealno za uništavanje vojnika u rovovima i bunkerima. Iako DefendTex optimistično tvrdi da je kumulativna bojna glava dostatno jaka da uništi tenk.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati