Tomašević: Idemo u kažnjavanje onih koji žute vrećice pune miješanim otpadom
ZAGREBAČKI gradonačelnik Tomislav Tomašević danas je najavio povećanu kontrolu sadržaja žutih vrećica i kažnjavanje onih građana koji tu vrećicu umjesto s otpadom od plastike, za što je namijenjena, pune miješanim otpadom koji se treba stavljati u kupljene plave ZG vrećice.
"S obzirom na to da kroz komunalne redare i zaposlenike Čistoće kontroliramo koriste li se plave vrećice za miješani otpad, tako ćemo kontrolirati više žute vrećice odnosno tamo gdje vidimo da nije stvar u neznanju ili neopreznosti nego da je cijela žuta vrećica de facto miješani otpad i to ćemo kažnjavati", najavio je Tomašević na konferenciji za novinare u prostorijama Gornje postaje Sljemenske žičare.
"Žute vrećice je uvela bivša gradska vlast"
Tomašević je rekao i da u ugovoru Grada s tvrtkom C.I.O.S., koja zbrinjava plastični otpad, stoji da ta tvrtka te nečistoće iz žutih vrećica izdvaja i to im se plaća. Podsjetio je da je žute vrećice za odvajanje plastike uvela bivša gradska vlast te da je i tada isto tako bilo svega u njima, a ne samo plastike.
"Što se tiče samog sustava, on je definiran zakonom jer je varijabilni dio određen i fiksni dio i po varijabilnom dijelu se građane stimulira da što više odvajaju. Sad je samo pitanje tehnologije jesu li to plave vrećice ili neki drugi sustavi. Međutim, budući da se sad građane stimulira financijski u cijeloj Hrvatskoj da što više odvajaju, neki i u Zagrebu i u drugim gradovima pokušavaju to zaobići na način da onda u plastiku stavljaju miješani otpad", rekao je Tomašević.
Korlaet govorio o Paromlinu
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet najavio je da će početkom iduće godine početi radovi na projektu Paromlin (Gradska knjižnica Grada Zagreba i društveno-kulturni centar na lokaciji Paromlin). Najavio je i da će u proljeće uvesti izvođača u posao gradnje kupališta u Španskom.
Tomašević, koji je bio na obilježavanju završetka radova na obnovi Sljemenske ceste, izrazio je zadovoljstvo da su nakon tri mjeseca radova završili obnovu te "povijesne ceste". Radovi su dosad iznosili 4.2 milijuna eura, a velika većina novca je došla iz Fonda solidarnosti EU.
"Razmatramo da žičara bude besplatna za građane Zagreba"
Ključno im je, kaže, da Sljeme profunkcionira kao destinacija koja ima brojne sadržaje za djecu, obitelji i rekreativne sportaše.
Tomašević je istaknuo i kako su dobili pozitivno mišljenje od dva resorna ministarstva da Sljemensku žičaru proglase komunalnom infrastrukturom, ta odluka je u javnom savjetovanju i u prosincu će biti na sjednici Gradske skupštine, a to je bitno jer će moći subvencionirati gubitke, ali i razmatraju da žičara bude besplatna za građane Zagreba, kako bi se što manje za dolazak na Sljeme koristili automobili.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati