Dadilja četverogodišnjakinje: Zbog tableta je od maštovitog djeteta postala čudovište
NEKI roditelji pokušavaju ograničiti vrijeme koje njihova djeca provode pred ekranom, dok drugi tehnologiju vide kao način da zaokupe djecu dok pokušavaju pronaći vrijeme za sebe.
Jedna dadilja na Redditu podijelila je svoje razočaranje četverogodišnjom djevojčicom koju čuva, koja se potpuno promijenila zbog korištenja tableta, te poziva roditelje da uređaje izbjegavaju pod svaku cijenu.
"Malo dijete za mene nije novost, ali četverogodišnjakinja koju čuvam prije je imala pristojan raspon pažnje i uživala je u raznim aktivnostima. Išle smo u šetnje, gradile kule od pijeska u parku i igrale društvene igre. Sada jedino želi koristiti tablet", napisala je dadilja.
Dodaje da pokušava preusmjeriti dijete na neku drugu aktivnost, ali ono se nakon pet minuta iznervira i ponovno traži tablet.
"Kad sam je počela čuvati, njezini roditelji bili su protiv tehnologije. Prije par mjeseci popustili su i napravili najgoru pogrešku. Razdražljiva je, zahtjevna i uopće nije dijete kakvo je bila prije nego što je ta glupa stvar ušla u naše živote", dodala je.
Dadilja je svoje osjećaje podijelila s roditeljima, ali do njih, kaže, njezine riječi ne dopiru.
"Žalosti me vidjeti kako je od maštovitog djeteta postala čudovište zalijepljeno za tablet. Tužno je gledati kako Roblox i YouTube prže mozak jednom djetetu", zaključila je.
Uređaji djecu čine nestrpljvom u interakcijama u stvarnom svijetu
Pedijatrica Samina Yousuf kaže da studije pokazuju povezanost između prekomjernog vremena ispred ekrana i raznih fizičkih i mentalnih zdravstvenih problema kod djece, kao što su pretilost, depresija, problemi u ponašanju i anksioznost. Osim toga, korištenje uređaja može utjecati na san, što može fizički i mentalno naštetiti djetetu i njegovu razvoju.
"Najveća posljedica prekomjernog vremena ispred ekrana je nestrpljivost u interakcijama u stvarnom svijetu. Pred ekranom ne morate biti strpljivi, to je trenutačno zadovoljstvo. No, kada s nekim razgovarate licem u lice, potrebno vam je strpljenje, a djecu treba naučiti čekati, slušati i odgovarati", pojasnila je.
Navedeno ostavlja temelje za razvoj zdravih odnosa i prijateljstava tijekom odrastanja djece. Zato dr. Yousuf preporučuje da se roditelji vode ovim smjernicama.
- Djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala uopće koristiti ekrane.
- Djeca u dobi od dvije do pet godina mogu koristiti ekrane do sat vremena dnevno.
- Djeca u dobi od pet do 17 godina ne bi trebala koristiti ekrane više od dva sata dnevno, osim za učenje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati