Veleposlanik RH: Plenković nije negirao odluke europskog suda
HRVATSKI veleposlanik u Bosni i Hercegovini Ivan Sabolić nazvao je 'tendencioznim manipuliranjem' istupe dijela bošnjačkih političara da je premijer Andrej Plenković tijekom posjeta Sarajevu negirao presude Europskog suda za ljudska prava (ESLJP), kojima se poziva na izbornu i ustavnu reformu u toj zemlji.
Hrvatski premijer je u intervju za Bosanskohercegovačku radio-televiziju ovoga tjedna rekao kako su slučajevi pred ESLJP-om pokrenuti iz političkih razloga i fabricirani nasuprot odredbama Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je uspostavljena BiH kakva je danas poznata.
"To su pogrešne interpretacije"
Nakon toga uslijedila su oštra reagiranja bošnjačkih političara koji su Plenkovića optužili da negira presude europskoga suda.
Veleposlanik RH u BiH Ivan Sabolić tvrdi da to nije slučaj.
"Činjenica je, međutim, kako takve pogrešne interpretacije dijela političkih aktera u BiH predstavljaju nepotrebno politiziranje i tendenciozno manipuliranje porukama premijera Plenkovića, očito u svrhu kampanje za lokalne izbore u BiH", rekao je Sabolić u izjavi za novinsku agenciju Federacije BiH (FENA).
On je pojasnio kako se premijer zauzima za provedbu presuda ESLJP-a kojim se inzistira na poštivanju prava svih građana neovisno o nacionalnoj pripadnosti i teritoriju na kojemu žive, ali i Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine kojim se jamče prava konstitutivnih naroda, uključujuči bosanskohercegovačke Hrvate.
Izmjena izbornog zakonodavstva u BiH
"Upravo je izmjena izbornog zakonodavstva u BiH potrebna kako bi se ispravile anomalije koje nemaju temelja u Daytonsko-pariškom sporazumu i koje nisu bile predviđene kao mogućnost", istaknuo je hrvatski veleposlanik u Sarajevu.
"Stoga razne političke inicijative koje se nude pod krinkom građanske ravnopravnosti, a koje pokušavaju derogirati Ustav BiH, imaju za cilj negiranje ravnopravnosti i legitimne zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda u BiH", dodao je.
Dodao je kako narušavanje jednakopravne pozicije konstitutivnih naroda mogu 'ugroziti stabilnost cijele BiH i funkcionalnost političkog sustava definiranog u Daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu'. Protiv BiH je pred ESLJP-om doneseno pet presuda sa zahtjevom za izmjenama izbornog zakonodavstva, te ustava te zemlje.