Odgođeno pokretanje turske nuklearke. "Siemens ne želi dati dijelove ruskoj tvrtki"
POKRETANJE prve turske nuklearne elektrane odgođeno je jer njemački Siemens graditelju, ruskom Rosatomu, uskraćuje ključne dijelove, rekao je danas turski ministar energetike Alparslan Bajraktar.
"Rosatom je sklopio alternativne sporazume s kineskim dobavljačima, ali pokretanje reaktora ipak će kasniti nekoliko mjeseci zato što Siemens Energy nije isporučio naručene dijelove, vjerojatno zbog zapadnih sankcija Rusiji", rekao je turski ministar za tursku novinsku agenciju Anadolu.
"Alternativa postoji. Rosatom je već naručio alternativne dijelove od kineskih kompanija i oni će stići iz Kine", dodao je Bajraktar, ne navodeći imena kompanija.
Glasnogovornik Siemens Energyja potvrdio je da nisu isporučili neke dijelove Turskoj zbog njemačkih propisa o izvozu.
"Neki dijelovi isporučeni su još davnih dana, ali već dobrih godinu dana više ih ne isporučujemo zbog izvoznih i carinskih licenci koje još nisu izdane. Podrazumijeva se da moramo poštovati propise o izvozu", rekao je glasnogovornik njemačke kompanije.
Turska: Mogli bismo uvesti penale Siemensu
Ruska državna tvrtka za nuklearnu energiju gradi nuklearku u gradiću Akkuyuu u pokrajini Mersin, prema dogovoru s Ankarom iz 2010. godine. Projekt vrijedan 20 milijardi dolara uključuje četiri reaktora ukupnog kapaciteta 4800 megavata.
Turska je isprva planirala pokrenuti prvi nuklearni reaktor 2023. godine, ali je pomaknula rok za 2025. Ostali reaktori trebali bi početi s radom do kraja 2028. Elektrana bi u punom kapacitetu trebala pokrivati 10 posto turskih potreba za strujom.
Ankara bi zbog odgode mogla razmisliti o penalima Siemensu, iako je godinama surađivala s njemačkom kompanijom, rekao je ministar energetike.
"Zbog takvog stava preispitat ćemo njihovu poziciju u budućim projektima", dodao je Bajraktar.
U srpnju je turski predsjednik Tayyip Erdogan rekao da Njemačka ne dopušta izvoz nekih dijelova potrebnih za nuklearku u Akkuyuu koji su zato zapeli na carini.
"To nam je ozbiljno zasmetalo. Podsjetio sam na to njemačkog kancelara Olafa Scholza na našem bilateralnom sastanku", rekao je tada Erdogan.
Turska želi u BRICS
Turska je članica NATO-a, a ovog ljeta signalizirala je da je zainteresirana i za članstvo u skupini BRICS, koju su početkom stoljeća osnovali Brazil, Rusija, Kina, Indija i Južnoafrička Republika, a od ove godine priključili su im se i Iran, Etiopija, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija.
"Naš predsjednik (Tayyip Erdogan) rekao je više puta da želimo biti članica (BRICS-a)... Naš je zahtjev o tom pitanju jasan i postupak je u tom okviru pokrenut, ali ništa konkretno nije se dogodilo", rekao je glasnogovornik turske vladajuće stranke AK Omer Čelik novinarima u Ankari početkom prošlog tjedna.
Čelik nije želio reći kada je Turska podnijela zahtjev za članstvom, dodavši da će javnost biti obaviještena čim budu poznati rezultati, navela je novinska agencija dpa.
Bloomberg je izvijestio da je Turska službeno podnijela zahtjev prije nekoliko mjeseci, a savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina Jurij Ušakov potvrdio ga je prošli tjedan, prema izvješću ruske novinske agencije TASS.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati