U utorak novi sastanak radnika Diokija s Ministarstvom financija: Uskoro isplata jedne plaće?
Foto: Davor Pongračić/Cropix
RADNICI Diokija koji su jutros prosvjedovali na Markovom trgu i ispred Ministarstva financija, nakon sastanka sa zamjenikom ministra financija Borisom Lalovcem dobili su obećanje da će se u utorak - ponovno sastati.
"Na sastanku ćemo što prije probati pronaći neku neoperativnu imovinu da se što prije proda i da se svim radnicima, sadašnjim i bivšim na račun isplate neki novci da mogu preživjeti", rekao je predstavnik sindikata Srđan Perković.
Što se predstečajne nagodbe tiče, dodao je, više će se znati nakon sastanka na ročištu vjerovnika 4. travnja, gdje će biti odlučeno prihvaćaju li vjerovnici prijedlog tvrtke Crodux plin generala Čermaka koji je zainteresiran za kupnju.
Radnici izlaz vide u prodaji zemljišta za LNG terminal na Krku, koje bi kupio HEP
Od jutra je u Zagrebu trajao prosvjed radnika Diokija koji traže da im se isplate otpremnine i sedam zaostalih plaća. Povorka od 200-tinjak radnika kojoj su podršku došli dati i čelnici sindikalnih središnjica prvo je prosvjedovala na Markovu trgu gdje su tražili prijem u Vladi. Kada se to nije dogodilo, krenuli su u Ministarstvo financija gdje je predstavnika radnika primio zamjenik ministra financija.
Podsjetimo, radnici izlaz vide u prodaji zemljišta za LNG terminal na Krku, koje bi kupio HEP. Od vrijednosti tog zemljišta traže da im se isplate plaće i otpremnine kako bi, kažu, mogli početi normalno živjeti.
Diokijevci se okupljaju na Jelačić placu u organizaciji Sindikata naftnog gospodarstva, a prosvjed pred Banskim dvorima prijavljen je do 13 sati.
"Zatražili smo primanje kod premijera da se potakne rješavanje tog problema. Radnicima ne preostaje ništa drugo osim prosvjedovanja da se izbore za ono što im legitimno pripada i za što postoje mogućnosti da se u kratkom vremenu izrealizira", napominje predsjednik sindikata Božo Mikuš. Kolegama sa Žitnjaka iz Dina Petrokemije daju punu podršku, no ovaj put im se neće pridružiti. Sindikalist Predrag Mihaljević otkriva što će s posljednjih 11 tisuća kuna s računa.
"Velik broj članova traži pomoć. Imamo deložacije, imamo ovrhe, situacija gdje obitelji nemaju što jesti. Odlučili smo da se to novci potroše na najhitnije slučajeve i da se pomogne članovima", objašnjava sindikalist Mihaljević.
Ne pokrenu li se ubrzo stvari s mrtve točke, najavljuje da u Dina Petrokemiji planiraju radikalne poteze. Od INA-e potražuju 960 tisuća kuna, koja su odlukom Vlade isključivo bila namijenjena za plaće radnika od uplaćenih 5 milijuna eura nesuđenog investitora.
"Plaćeno je INA-i 960 tisuća kuna, naručena je roba - dizel, za pokretanje proizvodnje. Roba nije povučena, a novci su ostali kod INA-e. Druga stvar, očekujemo da će se prodati metalni otpad postrojenja za proizvodnju PVC-a", pobrojao je Mihaljević.
Sve to kako bi radnici preživjeli predstečajnu nagodbu i odluku vjerovnika o svojoj sudbini, koja bi trebala pasti 4. travnja
Uskoro isplata jedne plaće?
Dobili smo dojam da su u Ministarstvu ozbiljno zainteresirani za rješavanje problema te da već postoji plan za hitnu isplatu jedne plaće, ustvrdio je Bojan Kovačić iz Stožera za obranu Diokija.
"Postoji mogućnost da to bude jako brzo. To je gašenje plamena, ali u ovom trenutku možda dovoljno da se preživi do konačnog rješenja", rekao je Kovačić i dodao i da će na sastanku biti govora o pronalasku novih zakonskih riješenja koja bi omogućila da se na ovrhe koje radnicima stižu od strane države, uvede moratorij.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati