Ova državna tvrtka nema za plaće, blokiran im je račun, a ne znaju ni kako su financijski završili 2016. godinu
Screenshot: YouTube
"ODGOVORNI ste za stanje u Brodarskom institutu. Ova Vlada ne radi ništa. Dobra volja nije dovoljna! Vlada je vlasnik Brodarskog instituta koji je u problemima!", grmio je na sjednici Sabora u travnju 2015. godine tada zastupnik HDZ-a Željko Reiner optužujući tadašnju Vladu Zorana Milanovića da ne želi pomoći Brodarskom institutu.
>> Vlada dala zeleno svjetlo za zaduženje i jamstvo za spas Brodarskog instituta
>> Vrhunac krize u Brodarskom institutu: Nema 3 plaće, radnici smijenili Upravu, ministri šute
>> Ministarstvo znanosti radnicima Brodarskog Instituta: Molimo vas da i dalje radite bez plaće
>> Otkad su tri ministra osobno obećala pomoć, državni Brodarski institut nije primio niti jednu plaću
>> Kako su ministri Vrdoljak, Kotromanović i Mornar uništili Brodarski institut
Uprava upozorila radnike na negativan članak na Indexu!?
Danas, više od godinu i pol dana kasnije od Reinerova istupa u Saboru, i godinu dana od uspostave HDZ-ove vlasti u Brodarskom institutu još nisu isplatili sve plaće za studeni, od nedavno im je blokiran račun, a resorni ministar znanosti Pavo Barišić nedavno je održao sastanak s radnicima i upravom Instituta bez da je išta dogovoreno.
U vrijeme Milanovića Institut je dobio milijunski kredit s kojim su isplatili zaostale plaće, no nakon toga u Brodarskom Institutu zaboravili su na restrukturiranje. MOST i HDZ nisu ih na to previše ni podsjećali, pa je opet sada nastala krizna situacija.
O cijeloj situaciji na Brodarskom institut nitko ne želi previše pričati, kriju se financijski pokazatelji, a ovog tjedna održan je sastanak Uprave i radnika ne kojem su radnici upozoreni da novinar Indexa previše ispituje te da se sprema napisati "negativan članak".
Nakon što je prošle godine Milanovićeva Vlada osigurala HBOR-ov kredit od 2,54 milijuna eura, situacija je opet alarmantna, a da je tome tako potvrdio je i sam ministar Barišić.
Ministar Barišić: Radimo na rješenju problema
"Ministar, državni tajnik za znanost i visoko obrazovanje sa suradnicima održali su sastanak s članovima Nadzornog odbora i direktorom Brodarskog instituta. U predstojećem periodu, Ministarstvo znanosti i obrazovanja će u dogovoru s Vladom RH i drugim nadležnim Ministarstvima kao i svim ključnim dionicima pokušati iznaći rješenje nastale situacije", potvrdili su nam iz Ministarstva znanosti i obrazovanja dodajući kako je ministar Barišić "promptno pristupio ovoj tematici".
Podsjetimo, Brodarski institut, tvrtka u vlasništvu države, nekada je bila ponos Hrvatske, a prije samo nekoliko godina osvajali su domaće i inozemne nagrade za inovativnost dok je danas u rasulu. Iako je Institut u državnom vlasništvu, plaće ne dolaze na vrijeme, dugovi se gomilaju, a umjesto osnovne djelatnosti preživljava se zaduživanjem i iznajmljivanjem prostora. Inženjeri već godinama odlaze iz Instituta. Povijest propadanja počinje još 2007. godine kada je zabilježen gubitak od sedam milijuna kuna, a loše poslovne odluke nastavile su se nizati i sljedećih godina.
Uzeli kredit, isplatili plaće i opet sve isto
Index je o situaciji u Brodarskom institutu pisao vrlo detaljno u travnju 2015 godine, a tada nam je Uprava tvrtke tvrdila da financijski problemi zapravo ne postoje jer je Brodarski institut i 2013. i 2014. godinu završio s dobiti. No, financijski izvještaj iz 2015. godine pokazao je gubitak 6,6 milijuna kuna. Kasnile su plaće, ljudi su odlazili, a tri resorna ministra i to ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Vedrana Mornara, ministarstvo obrane Ante Kotromanovića te ministarstvo gospodarstva Ivana Vrdoljaka konstantno su obećavali pomoć i budućnost.
Nakon što je realiziran kredit i isplaćene plaće, na vlast je došao HDZ koji je do tada spočitavao SDP-u i HNS-u da uništavaju Institut. No, nisu napravili ništa.
Uzeli kredit, isplatili plaće i zaboravili na restrukturiranje
Naime, dug HBOR-a trebao je biti preduvjet restrukturiranja. Dok su tako dugovi tek djelimično
pokriveni kreditom, restrukturiranje Instituta je u potpunosti izostalo. Došlo je u međuvremenu i do smjene Uprave i odabira nove te najavljen hitni javni natječaj za odabir direktora. Takav natječaj do danas nije proveden. Ukratko, neprovođenje restrukturiranje uz pogrešno upravljanje Institutom dovelo je sada do nove krize.
HDZ je optuživao SDP da želi uništiti Institut zbog atraktivnog zemljišta, no sada je opet, kako doznajemo, aktualna opcija prodaja oko 100 tisuća kvadratnog metara prostora kojima raspolaže Institut. Štoviše dio zemljišta je i prodan kako bi se isplatile plaće za listopad.
Iako su državna tvrtka račun Instituta od nedavno je u blokadi i to zbog neplaćenih računa. Navodno se radi o Croatia Banci kojoj se duguje 10 milijuna kuna kredita. Iz Uprave su tajnoviti pa nam samo kažu da ih je blokirao "jedan od dobavljača". Ne žele precizirati ni o kojem se dugu radi.
Imat ćemo financijsko izvješće u zakonskom roku
"Račun Brodarskog instituta je u blokadi od kraja 2016. godine", odgovorila nam je uprava odnosno glavni direktor Brodarskog instituta Ognjen Kuljača. Naše je pitanje bilo kako je moguće da jedna državna tvrtka može ići u blokadu zbog nepodmirenih obaveza. Ne žele nam objasniti ni kako misle podmiriti račun ni kako to misle napraviti. Nisu bili susretljivi ni kada smo ih pitali kako je završila financijska 2016. godina.
"Financijski izvještaji će biti izrađeni u zakonskom roku", odgovorili su nam iz Uprave,a navodno je opet riječ o milijunskom minusu.