Prati ruke hladnom, toplom ili vrućom vodom? Svejedno je, pokazalo je istraživanje
DOBRE vijesti za sve koji drže do higijene i žele biti sigurni da je provode na pravi način - pranje ruku hladnom ili mlakom vodom djelovat će jednako dobro na uklanjanje bakterija kao i pranje vrućom vodom, ako je vjerovati novoj studiji objavljenoj u Journal of Food Protection.
Provodeći eksperimente, istraživači sa Sveučilišta Rutgers nisu pronašli značajnu razliku u učinkovitosti pranja ruku vodom različitih temperatura, a otkrili su i da je utrljavanje sapuna u ruke u trajanju od 10 sekundi dovoljno za uklanjanje svih mikroba.
Oko pranja ruku postoji jako puno dezinformacija koje znanost nikad nije potvrdila
Svi sudionici studije imali su visoke razine bezopasnog soja bakterije E. Coli na svojim rukama, a zatim su ih prali u različitim scenarijima: koristeći hladnu, toplu ili vruću vodu; koristeći između pola mililitra i 2 mililitra sapuna; i perući ruke u različitom vremenskom trajanju, između 5 i 40 sekundi.
Ponovili su te testove nekoliko puta tijekom šest mjeseci. Kad su istraživači analizirali količine bakterija koje su ostale na rukama nakon pranja, otkrili su da se pranje vodom na svim temperaturama pokazalo jednako učinkovitim. Isto su otkrili i s različitim količinama sapuna, premda napominju da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo koja je vrsta sapuna najbolja.
"Literatura o pranju ruku uključuje ogromnu količinu dezinformacija, a nedostaju podaci o mnogim važnim pitanjima. Mnoge preporuke o pranju ruku daju se bez znanstvene pozadine", napisali su u zaključku studije.
Nalazi idu u prilog uštedi energije i novca
Korištenje hladne vode za pranje ruku i ograničavanje vremena pranja, kao i količine potrošenog sapuna pri pranju mogli bi značajno uštedjeti energiju i smanjiti troškove, kaže koautor studije Donald Schaffner, profesor na Sveučilištu Rutgers. Osim toga, dodaje, opetovano pranje ruku u prevrućoj vodi može dovesti do iritacije i oštećenja kože.
Istraživači su otkrili da vrlo kratko pranje ruku, od samo 5 sekundi, nije bilo učinkovito za uklanjanje mikroba. Pokazalo se da je 10 sekundi donja utvrđena granica za učinkovito pranje ruku.
Međutim, tih 10 sekundi odnosi se samo na vrijeme provedeno u nanošenju i utrljavanju sapuna, napominje Schaffner.
"Vrijeme koje provedete otvarajući slavinu, stavljajući sapun na ruke i ispirući nakon toga se ne računa", upozorava.
Ponekad je za temeljito pranje ruku potrebno pola minute
Zato je 10 sekundi minimalno trajanje pranja ruku koje autori ove studije preporučuju. Ali, neke okolnosti mogu zahtijevati dulje pranje.
"Ako ste upravo promijenili djetetovu pelenu, bili ste u vrtu ili rezali sirovu piletinu, nemojte misliti da biste trebali štedjeti na vremenu pranja ruku. U takvim prilikama uzmite barem pola minute za temeljito pranje ruku."
Studija je također otkrila da ljudi koji redovito koriste losion za ruke imaju manje bakterija nakon pranja od onih koji nemaju tu naviku, vjerojatno zato što hidracija može pomoći u oporavku suhe i oštećene kože, kakvu je teže očistiti od prljavštine, piše Time.