Zbog klimatskih promjena sezona alergija sve je duža, tvrdi istraživanje
SEZONSKI napadaji kihanja ili šmrcanja povezani s alergijama mogli bi trajati sve dulje. Nedavna studija objavljena u časopisu Nature Communications sugerira da će klimatske promjene produljiti sezonu alergija.
Dvije istraživačice sa sveučilišta Michigan proučile su klimatske podatke i podatke o koncentracijama peludi i otkrile da će emisije peludi kasnije ovog stoljeća vjerojatno početi 10-40 dana ranije nego inače početkom proljeća i završiti do 19 dana kasnije u jesen.
Prema studiji, do 30% svjetske populacije pati od respiratornih problema uzrokovanih peludom. Autorice studije, profesorica Allison Steiner i studentica Yingxiao Zhang, napisale su: "Radi se o svjetskom zdravstvenom problemu koji rezultira ekonomskim gubicima zbog medicinskih troškova, izostanaka s posla i iz škole, kao i rane smrti. "
Sezona alergija je već dulja nego prije
Temperature određuju datum početka, datum vrhunca emisije peludi i datum završetka oprašivanja. Znanstvenici su proučavali podatke o emisijama peludi kroz zadnjih 30-ak godina i utvrdili da sezone peludi već započinju 20-ak dana ranije i da traju 8 dana dulje nego prije 30 godina. Ukupne emisije peludi porasle su za 46%, a biljke su proizvele 42% više peludi tijekom vrhunaca emisija peludi.
"Klimatske promjene odigrale su važnu ulogu u posljednjih nekoliko godina", rekao je dr. John James, specijalist za alergije i imunologiju, tijekom intervjua za FOX Weather. "Vidimo da klimatske promjene mogu utjecati na sezone alergija u smislu izazivanja dužih sezona, više peludi i možda još snažnijeg utjecaja peludi u zraku."
Ljudi koji pate od sezonskih alergija mogu razmotriti ispiranje nosa fiziološkom otopinom, antihistaminike ili imunoterapiju protiv alergena kako bi olakšali svoje simptome.
Zaključak studije bilježi mnoge neizvjesnosti, od kojih je primarna promjena razine ugljičnog dioksida u atmosferi
Laboratorijski testovi navedeni u studiji pokazali su da je udvostručenje koncentracije CO2 povećalo proizvodnju peludi za 60-130% i povećalo količinu peludnog proteina po zrnu.
"Iako se ova stanja možda neće pojaviti prirodno, znanstvenici smatraju da više razine CO2 mogu intenzivirati proizvodnju peludi i ozbiljnost alergijske reakcije na pelud", stoji u studiji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati