Kritično ugrožena kornjača čeka povratak kući, ali na putu joj stoji Donald Trump

MORSKA kornjača Rhossi, koja se krajem 2023. godine nasukala na obalu Walesa, uspješno se oporavila i čeka povratak kući, ali na putu joj stoji neočekivana prepreka - politika američkog predsjednika Donalda Trumpa, piše BBC.
Naime, Rhossi je kempijeva želva, kritično ugrožena vrsta morske kornjače za koju se procjenjuje da je u prirodi ostalo još samo oko 7,000 ženki. Njihovo prirodno stanište je Meksički zaljev, ali Rhossi, koja trenutačno živi u Morskom zoološkom vrtu Anglesey, ne može se vratiti kući zbog nedostatka financija.
Nakon što je Trump u siječnju potpisao naredbu kojom se zamrzava inozemna razvojna pomoć, nekoliko konzervacijskih programa, uključujući i onaj za očuvanje morskih kornjača, ostalo je bez financiranja. Među njima je i program koji je trebao omogućiti povratak Rhossi u prirodno stanište. Situacija se dodatno zakomplicirala kada je u veljači više od 400 zaposlenika američke Službe za ribu i divlje životinje (USFWS) ostalo bez posla.
Frankie Hobro, direktorica zoološkog vrta, ističe da je dugogodišnja suradnja s američkim kolegama sada dovedena u pitanje.
"Životinjske vrste ne razumiju politiku, ne razumiju državne granice", ističe Hobro. "Počeli smo razvijati stvarno uspješan sustav repatrijacije. Mislili smo da smo sve dobro posložili i da sve teče glatko. Planirali smo dodatno usavršiti proces za buduće kornjače."
"Stvarno je frustrirajuće što je sve to sada zaustavljeno zbog politike i ovakvih sveobuhvatnih odluka koje imaju dalekosežan učinak i izvan granica SAD-a."
Martha Williams, bivša ravnateljica USFWS-a, ističe da su posljedice rezova na programe zaštite prirode srceparajuće.
"Nisam očekivala da će ova administracija biti zainteresirana za zaštitu prirode. No iznenađena sam brzinom i razmjerima u kojima su narušena desetljeća dobre volje i rada u području zaštite", rekla je Williams.
"Međunarodni projekti traže vrlo malo novca - kada gledamo širu sliku to su male subvencije s ogromnim utjecajem - ogromnim utjecajem na zajednice", dodaje.
Iako trenutačno razmatraju i alternativne opcije, poput suradnje s Meksikom, britanski stručnjaci nadaju se da će političke prepreke biti privremene jer već imaju dobre odnose s kolegama iz Teksasa koji se bave zaštitom kempijevih želvi. Suradnjom su već spasili nasukanu kornjaču Tally, koja je 2023. godine uspješno vraćena u divljinu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati