Saznajte koje su prednosti prehrane pasa BARF-om - sirovom hranom
VEĆINA vlasnika je do sada već čula puno o prehrani sirovim mesom, no dosta njih se boji ili ne zna dovoljno da bi se odlučili krenuti s ovom vrstom prehrane. Kako bi saznali sve o prednostima prehrane pasa sirovim mesom, u suradnji s Pet centrom dobili smo odgovore na sva pitanja od Petre Galetić, dr.vet.med
"Da je prehrana ključ zdravlja i dugovječnosti poznato je svima. Svaki vlasnik koji se brine o svojoj prehrani zasigurno i za svog ljubimca želi najbolje. Dapače, često se može čuti: "moj pas jede bolje od mene".
Činjenica da psi ne biraju sami svoju hranu, nego jedu ono što ima njihovi vlasnici stave u zdjelicu (čast izbirljivim iznimkama koje su u stanju vlasnike dovesti do ludila svojom izbirljivošću) stavlja dodatnu odgovornost na vlasnika koji bira hranu za svog ljubimca.
Nekoliko je razloga zašto bi psa trebali hraniti sirovom hranom.
Prema mnogobrojnim iskustvima vlasnika psi hranjeni sirovom hranom zdraviji su i dugovječniji, dakle veterinara viđate samo na redovitim pregledima i cijepljenjima, a vaša siva njuška dugo ostaje uz vas. Ono što vlasnici prvo primijete kad počnu hraniti sirovom hranom jest prekrasna mekana dlaka bez mirisa, puse bez zadaha i hrkanje bez prduckanja.
Pseći je probavni sustav dizajniran i opremljen tako da najbolje probavlja sirovo meso, organe te kost i hrskavicu. Termička obrada hrane nije potrebna jer jaka želučana kiselina brzo razgrađuje sirove bjelančevine, a ujedno je i obrana od potencijalnih uzročnika bolesti.
Termičkom obradom zapravo smanjujemo probavljivost mesa jer uništavamo enzime koji su u sirovom mesu prirodno prisutni i pomažu razgradnju staničnih struktura mesa. Da sirovo meso psi jako dobro probavljaju, primijetit će svaki vlasnik pri skupljanju stolice za svojim psom, jer stolica je baš kakva treba biti kod mesoždera, količinom mala i kompaktne konzistencije.
Vlasnici velikih pasa koji su katkad čisteći za svojim psima pomislili da bi im dobro došla lopata, jako se iznenade kakvu malu količinu stolice imaju psi koji jedu sirovo.
Pravilno sastavljen sirovi obrok osigurava sve potrebne hranjive tvari u optimalnim količinama, takvom obroku ne treba dodavati nikakve sintetske vitamine, minerale, aminokiseline pa ni pojačivače okusa, razna bojila i sl.
Sirovom prehranom uspješno se rješavaju alergije, probavni poremećaji (bilo da je riječ o povraćanju kao posljedici gastritisa ili o proljevu, a iznimno dobra se pokazala i kod pasa sklonih pankreatitisu), problemi s prekomjernom tjelesnom masom i dr.
Važno je reći i da izbirljivi psi jako rado jedu sirovu hranu.
Sirovom hranom svakako se preporučuje hraniti štenad. U vrijeme rasta i razvoja psa važno je osigurati najkvalitetniju prehranu kako bi se izgradio čvrst kostur, zdravi i fleksibilni zglobovi, zdravi zubi i mišićna masa.
Optimala količina i kvaliteta svih nutrijenata kao i energetska balansiranost hrane presudni su za razvoj zdravog organizma.
Prebrz rast organizma, zbog pretjeranog unosa energije najčešće iz ugljikohidrata (kojih u pravilno sastavljenom sirovom obroku gotovo i nema, a u drugim vrstama hrane za pse ima najčešće jako puno), mogu uzrokovati nakupljanje masnih naslaga i posljedičnu prekomjernu tjelesnu masu, što opterećuje još neformirane kosti i zglobove te ostavlja na njima trajna oštećenja.
Pravilno sastavljen sirovi obrok izvor je kvalitetnih, lakoprobavljivih bjelančevina te masnih kiselina koje su bitne u izgradnji svake stanice, prirodnoga kalcija, iznimno važnog za izgradnju zdravih kostiju i zuba, glukozamina i hondroitina, koji su važni za zdravlje zglobova, te svih ostalih nutrijenata potrebnih za rast i razvoj.
BARF filozofija prehrane
Sirovi obrok za pse ne podrazumijeva da svog psa hranite samo »šniclima«, sirovi obrok zahtijeva znanje u sastavljanju obroka od različitih komada mesa i iznutrica.
Osnovna je ideja BARF (Biologically Appropriate Raw Food) filozofije prehrane da kombiniranjem različitih namirnica u optimalnim količinama dobivamo obrok koji je kompletan i ne treba mu ništa dodavati.
Danas na tržištu možete pronaći gotove BARF obroke. Takva hrana vrlo je jednostavna za upotrebu, potrebno je samo porciju za obrok izvaditi iz zamrzivača i kad se hrana otopi i temperira na sobnu temperaturu servirati svom ljubimcu.
Prelazak na BARF prehranu
Prelazak vas ne treba zabrinjavati jer je riječ o hrani koja je prirodna, optimalna sastava i psima iznimno primamljiva mirisa i okusa.
Preporučuje se da pri prelasku ne miješate hranu koju je pas do sada jeo sa sirovom hranom. Vrijeme prilagodbe najčešće traje nekoliko dana, vrlo rijetki su psi kojima treba i nekoliko tjedana da se prilagode na sirovo.
Preporučuje se da pri prelasku ne miješate hranu koju je pas Želite li možda reći: do sada jeo sa sirovom hranom.
Vrijeme prilagodbe najčešće traje nekoliko dana, vrlo su rijetki psi kojima treba i nekoliko tjedana da se prilagode na sirovo. U fazi prilagodbe pH želuca mora pasti (postati izrazito kiseo) kako bi se sirova hrana dobro probavljala, također se mikroflora u crijevima treba prilagoditi novoj vrsti prehrane.
BARF – povratak prirodi
Pseća se prehrana drastično promijenila otkako smo mi preuzeli ulogu njihovih hranitelja. BARF filozofija prehrane vraća priču na početak i daje psima hranu kakvu oni žele i trebaju – potpuno prirodnu, zdravu i biološki usklađenu s njihovim stvarnim potrebama.
Jeste li ikada razmišljali o tome što psi misle o nama kada im doma donesemo BARF? Mislim, vraćamo se iz kupnje s nevjerojatnim ulovom – meso, iznutrice, kosti... mora da misle da smo najveći lovci na svijetu!
Tekst je nastao u suradnji Index.hr i Pet centar.