Prava ovisnost: Bebin miris pomaže mamama da prebrode izazove majčinstva
Foto: Shutterstock
SVAKA će vam mama reći da je miris njihova novorođena djeteta ovisnički prekrasan. Japanski su znanstvenici dokazali da porod utječe na procese u prefrontalnom režnju mozga koji je zadužen za racionalno razmišljanje.
Znanstvenici iz Nagasakija proveli su istraživanje tako da su 38 žena podvrgnuli mirisnom testiranju. Polovica su bile majke, a polovica ne. Sve su mirisale komade odjeće od kojih su neku prije toga nosile bebe, neku muškarci, a neka uopće nije bila nošena. Istovremeno se na monitoru pratila aktivnost u prefrontalnom režnju, odgovornom za planiranje složenog kognitivnog ponašanja, ekspresije ličnosti, donošenje odluka te upravljanje socijalnim ponašanjem.
Bebin miris utječe na moždanu aktivnost i prirodno pomaže mamama
82 posto žena s djecom prepoznalo je miris dječje odjeće, a kod njih su bile zabilježene i velike promjene u funkcioniranju spomenutog dijela mozga. 68 posto žena bez djece pogodilo je da se radi o dječjoj odjeći, ali kod njih se nije dogodila gotovo nikakva promjena u moždanoj aktivnosti.
U identifikaciji muškoga mirisa nije bilo veće razlike, 77 posto majki i 74 posto nemajki prepoznale su mušku odjeću, a mozak im je reagirao na vrlo sličan način.
Rezultat, dakle, pokazuje da miris beba kod žena koje su majke uzrokuje značajnu moždanu reakciju. Psihologinja dr. Cynthia McVey s Glasgow Caledonian Universityja komentirala je za Daily Mail da je fascinantno da na bebin miris reagira upravo prefrontalni režanj jer se radi o dijelu mozga koji upravlja racionalnim razmišljanjem.
"Majčinstvo je, posebice prvih nekoliko tjedana nakon prvog poroda, za žene vrlo stresno i one se teško nose s promjenama. Čini se da miris djeteta funkcionira kao prirodni stimulans koji povećava ženine sposobnosti za suočavanje sa svim izazovima", dodala je.
Podsjetimo i na to da je ranije kanadsko istraživanje pokazalo da miris beba može povisiti razinu proizvodnje dopamina, hormona sreće. Tko se na to ne bi navukao?