Puzanje može smanjiti rizik od astme? Evo što kažu stručnjaci
BEZ OBZIRA na to koliko je vaša kuća čista, na podovima u zatvorenom prostoru, a osobito tepisima, nalazi se prašina. Međutim, sada su istraživanja pokazala kako bi malo prašine moglo biti dobro za zdravlje vašeg djeteta, donosi Parents. Znanstvenici su otkrili da bebe koje pužu, dižu visoke razine čestica i pritom udišu četiri puta više prašine nego što bi odrasla osoba udahnula kad bi hodala po tom istom podu.
Naime, za istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Environmental Science and Technology, istraživači sa Sveučilišta Purdue stvorili su robotsku bebu koja se kretala po uzorcima tepiha uzetih iz stvarnih domova.
"Naš je cilj bio proučiti kako puzanje bebe diže mikrobe, odnosno sićušne biočestice i prašinu s tepiha te pritom procijeniti izloženost udisaju. Puzanje beba uzburkava nataložene čestice prašine koje se nakupljaju u tepihu i oslobađa ih u zrak'', objašnjava glavni autor studije Brandon Boor.
No, prije nego što se zabrinete da svoju kuću ne održavate dovoljno čistom za malu bebu, Boor napominje da bi zapravo to moglo biti dobro za njih. Prethodno istraživanje, uključujući još jednu sličnu studiju iz 2014. godine, pokazalo je da što su bebe izloženije određenim alergenima, to je vjerojatnije da će izgraditi imunitet na njih.
"Mnoga su istraživanja dosad pokazala da izloženost inhalacijskim mikroorganizmima u ranom djetinjstvu kao što su bakterije ili gljivice te alergenima poput peludi, grinja i životinjskih alergena, može imati značajnu ulogu u razvoju i zaštiti od astme, peludne groznice i alergije", objašnjava Boor za Parents.
Naime, bebe koje su izložene većoj količini prašine s većom raznolikošću mikroba rjeđe obolijevaju od astme. Stručnjaci sugeriraju da je to zato što sterilno okruženje ne dopušta razvoj i jačanje imunološkog sustava.