Roditelji koji imaju bliske odnose s odraslom djecom rade sedam stvari od rane dobi

IZGRADNJA snažne i trajne veze s djecom ne događa se slučajno; ona se gradi kroz svakodnevne interakcije koje djeci pružaju osjećaj sigurnosti, uvažavanja i vrijednosti. Savjetnica za roditeljstvo Reem Raouda proučila je više od 200 obitelji i identificirala sedam ključnih pristupa koje roditelji mogu usvojiti kako bi osigurali blizak odnos sa svojom djecom i u njihovoj odrasloj dobi.
1. Prepoznajte i uvažavajte djetetove osjećaje
Djeca trebaju osjećati da je sigurno i prihvatljivo dijeliti svoje emocije. Kada im se kaže "U redu si" ili "Nije to ništa strašno", mogu steći dojam da njihovi osjećaji nisu važni, što ih može obeshrabriti da ih ubuduće izražavaju. Umjesto da umanjujete njihove emocije, priznajte ih riječima poput: "Zvuči kao da te to frustrira" ili "Vidim da si uzrujan". Emocionalna sigurnost ne znači uvijek rješavanje problema, već osiguravanje da se dijete osjeća shvaćeno.
2. Dajte prednost povezanosti umjesto kontroli
Roditeljstvo temeljeno na strahu, kaznama ili stalnim ispravljanjima može stvoriti distancu između roditelja i djeteta. Djeca tada mogu početi skrivati dijelove sebe kako bi izbjegla razočaranje roditelja. Roditelji koji održavaju bliskost sa svojom djecom ne zahtijevaju slijepu poslušnost, već grade povjerenje kroz jednostavne trenutke - zajednički smijeh, slušanje bez osude, pokazivanje empatije - što djeci pruža osjećaj sigurnosti.
3. Omogućite djeci da sudjeluju u donošenju odluka
Kada roditelji donose sve odluke, djeca mogu pomisliti: "Moje mišljenje ionako nije važno, pa zašto bih ga imao?" Umjesto da odlučujete umjesto njih, postavljajte pitanja poput: "Što ti misliš?" ili "Što ti se čini ispravnim?" Dopustite im donošenje manjih, primjerenih odluka, poput odabira odjeće, hobija ili obroka.
4. Priznajte vlastite pogreške
Roditelji često očekuju poštovanje od djece, ali ga ne uvijek uzvraćaju. Ispričavanje djeci pokazuje da je poštovanje obostrano. Izjave poput: "Pretjerao sam ranije, žao mi je" pokazuju da odnosi nisu pitanje moći, već međusobnog razumijevanja. Djeca koja odrastaju u okruženju gdje je preuzimanje odgovornosti norma ne boje se praviti greške. Umjesto da skrivaju svoje probleme, vjeruju da mogu doći do vas bez srama.
5. Uvedite kvalitetno zajedničko vrijeme kao dnevnu rutinu
Snažan odnos ne gradi se kroz jedan veliki razgovor, već kroz male, dosljedne trenutke. Ono što oblikuje vašu vezu nije samo vrijeme koje provodite zajedno, već koliko često se dijete osjeća prioritetom. Zajednički obroci, čitanje prije spavanja ili jednostavno razgovaranje o njihovu danu jačaju vezu. Djeca koja se osjećaju cijenjenima u malim stvarima prirodno će ostati bliska s vama i kasnije u životu.
6. Dopustite im da budu svoji bez osude
Ako dijete osjeća stalne usporedbe ili osudu, može se početi povlačiti kako bi se uklopilo. S vremenom nauče skrivati svoje prave misli, interese i probleme. Pomaganje djeci da prihvate sebe počinje načinom na koji reagirate na njih. Umjesto da ističete nedostatke, slavite njihovu jedinstvenost. Poticanje njihovih interesa, čak i kada se ne podudaraju s vašim očekivanjima, daje im do znanja da ih volite takve kakvi jesu.
7. Stavite odnos ispred potrebe da budete u pravu
Bit će trenutaka kada se vi i vaše dijete nećete slagati. Ako uvijek inzistirate na tome da budete "u pravu" nauštrb povezanosti, djeca će shvatiti da je vaša podrška uvjetovana. Možda će vam udovoljavati u djetinjstvu, ali će se udaljiti u odrasloj dobi.
Umjesto da dokazujete svoju točku, usredotočite se na razumijevanje. Ako se vaše dijete ne slaže s vama, odolite porivu da ga odmah odbacite. Odgovorite znatiželjno: "Reci mi više o tome zašto tako misliš." Kada djeca znaju da se mogu izraziti i da će unatoč tome biti voljena i poštovana, odrastaju u odrasle osobe koje vjeruju u odnos, a ne boje ga se.
Primjenom ovih pristupa od najranije dobi, roditelji mogu postaviti temelje za trajnu i blisku vezu sa svojom djecom, koja će se nastaviti i u njihovoj odrasloj dobi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati