Terapeutkinja dijeli 13 znakova da ste u vezi ili braku s narcisom
LJUDI s osobinama narcističkog poremećaja ličnosti (NPD) obično očekuju poseban tretman, uvažavanje, divljenje i savršeno prilagođavanje njihovim potrebama od svojih partnera. Kada partneri ne ispune te visoke standarde u romantičnim vezama ili braku, narcisoidni dečko, djevojka, suprug ili supruga mogu se osjećati razočarano, tvrdi obiteljska i bračna terapeutkinja i savjetnica Nancy Carbone.
"Ako ne uspijete pružiti potrebnu podršku kojom bi hranili njihovo krhko samopouzdanje, osjećaju se prazno, zbog čega umanjuju vrijednost veze ili braka. Budući da veza za njih nije dovoljno zadovoljavajuća, često traže te izvore pažnje na drugom mjestu", pojasnila je za YourTango.
Postoji više tipova narcizma, ali kod grandioznih narcisa, očekivanja i potreba za pažnjom i potvrdom posebno su naglašeni, zbog čega su često usmjereni samo na vlastite potrebe.
"Grandiozni narcisi često očekuju da ih drugi tretiraju kao posebne i ispunjavaju sve njihove potrebe, što uključuje stalnu pažnju, divljenje i potvrđivanje njihovih uvjerenja. Od ranog djetinjstva, kada su često smatrani 'zlatnim djetetom' u očima roditelja, nisu morali učiti poštovati pravila ili potrebe drugih, što sada u odrasloj dobi rezultira nerealnim očekivanjima u romantičnim vezama", kaže terapeutkinja.
Upozorila je na sljedećih 13 znakova koji ukazuju na to da je osoba u vezi ili braku s grandioznim narcisom.
- Narcis u vezi puno očekuje od partnera/ice, a ništa što partner/ica napravi nije dovoljno dobro.
- Vrši pritisak na partnera da se ponaša i/ili izgleda "savršeno".
- Vrši pritisak na partnera/icu da stvari radi na njegov način.
- Prisiljava partnera/icu da prihvati njegova uvjerenja, dok mu/joj ne dopušta izražavanje vlastitih.
- Inzistira da se sve uvijek vrti oko njega, a nikada oko partnera/ice.
- Bez obzira na to koliko partner/ica daje, uvijek očekuje više.
- Pokazuje malo ili nimalo empatije prema partneru/ici.
- Odbacuje partnera/icu u trenucima kada je najranjiviji/a, inzistirajući da razgovori budu usmjereni na njega.
- Način na koji tretira partnera/icu i stvari koje izgovara navode partnera/icu da preispituje sebe i/ili gubi vlastiti identitet u vezi.
- Stalno ostavlja partnera/icu s osjećajem da nije dovoljno dobar/a.
- Prikriva vlastite greške, iskrivljuje istinu kako bi dokazao da je u pravu, skriva svoje osjećaje i/ili odlazi kako bi izbjegao odgovornost.
- Čini se da ima visoko mišljenje o sebi, ali se potpuno raspada i ne može funkcionirati kada život ne ide po njegovim planovima.
- Njegovo ponašanje izaziva u partneru/ici osjećaj kao da mora "hodati po jajima" oko njegovih raspoloženja.
Ovo se može odnositi i na muškarce i na žene s narcističkim osobinama.
"U vezama, grandiozni narcisi žele partnera koji će udovoljiti njihovim zahtjevima. Kad partneri ne ispunjavaju te zahtjeve, narcisi se često osjećaju prazno i traže potvrdu vlastite vrijednosti kroz vanjske izvore poput afera ili raznih ovisnosti", objašnjava terapeutkinja. Dodaje da njihovo odbijanje preuzimanja odgovornosti i sklonost okrivljavanju partnera može voditi emocionalnoj manipulaciji u kojoj partner postupno gubi osjećaj vlastitog identiteta.
"Pokušaj popravljanja odnosa s grandioznim narcisom često je izazovan jer oni rijetko dolaze na terapiju svojom voljom i imaju tendenciju vraćati se partnerima radi vlastite koristi, a ne zbog istinski sretnog i ispunjavajućeg odnosa. U rijetkim slučajevima, oni koji su izgubili svoje 'izvore' pažnje i suočeni su s gubitkom grandiozne slike o sebi, mogu biti otvoreni za promjene, ali većina stručnjaka smatra da je prekid i izbjegavanje kontakta često najbolja opcija", zaključila je Carbone.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati