Zašto sve više bračnih parova spava u odvojenim krevetima?
ISTRAŽIVANJE je pokazalo da jedan od desetero odraslih Amerikanaca rijetko ili nikad dobro ne spava, a oko 25 posto parova odlučuje spavati odvojeno od svog partnera, navodi Nacionalna zaklada za spavanje. Je li zdravo da parovi spavaju odvojeno?
Iako odvojeno spavanje poboljšava kvalitetu sna i smanjuje stres, zajedničko spavanje rezultira zdravijim seksualnim životom i sretnijim vezama.
Dok su hrkanje i različiti rasporedi spavanja i buđenja glavni razlozi zbog kojih parovi odlučuju spavati odvojeno (57, odnosno 56 posto glasova), studija Naturepedice otkriva da različite generacije imaju različite razloge za odvojeno spavanje. 63 posto milenijalaca i 62 posto generacije Z kaže da su proturječni rasporedi spavanja/buđenja razlog zbog kojeg spavaju u odvojenim krevetima ili sobama. Za 68 posto baby boomera hrkanje je glavni faktor, dok 23 posto generacije X i 28 posto milenijalaca navodi probleme s intimnošću kao razlog. Generacija Z ističe da želi imati "kontrolu nad čvrstoćom ili mekoćom svog madraca".
Profesorica sa Sveučilišta Lancaster Hilary Hinds kaže da su parovi krajem 19. stoljeća počeli spavati u odvojenim krevetima, što je bila zdravstvena mjera opreza. U svojoj knjizi A Cultural History of Twin Beds Hinds navodi da su liječnici tada upozoravali na "strašne posljedice dijeljenja kreveta". Primjerice, u knjizi liječnika Williama Whittyja Halla Sleep: Or the Hygiene of the Night iz 1861. savjetuje se da svaki spavač "treba imati krevet u velikoj, čistoj i svijetloj sobi, a ako to nije tako, na kraju će mu oslabjeti zdravlje i snaga udova i mozga te će umrijeti".
Bračni kreveti od 1960-ih izlaze iz mode
U 1880-ima niz članaka dr. Benjamina Warda Richardsona upozoravao je na rizike udisanja klica drugih: "Prosvjedujem protiv bračnih kreveta. Kreveti u kojima mogu spavati dvije osobe u određenoj mjeri su nezdravi." Do 1920-ih bračne krevete smatralo se modernim izborom. Dr. Edwin Bowers u svojoj knjizi Sleeping for Health iz 1919. godine piše: "Promiču udobnost, čistoću i prirodnu delikatnost koja postoji među ljudskim bićima."
Parovi i brakovi su se promijenili nakon Drugog svjetskog rata. Bračni kreveti od 1960-ih počeli su izlaziti iz mode.
U viralnom TikTok videu Renee Grenon (37) objašnjava zašto je odlučila imati vlastitu spavaću sobu umjesto da je dijeli s mužem koji hrče i ima drukčiji ritam spavanja. Ona je prestala spavati sa suprugom nakon što je rodila sina Mila, koji sada ima četiri godine.
"Prije nego što smo dobili sina spavali smo u istom krevetu u istoj sobi. Bila sam studentica, moj suprug liječnik. Kad sam rodila, bilo mi je teško spavati uz monitor za praćenje bebe. Čim bih čula bilo kakav šum, budila bih se i ne bih mogla ponovno zaspati. Moj muž može spavati, ništa mu ne smeta. Preselila sam se u drugu sobu. Kada dobijete djecu, spavanje postaje luksuz. To više nije pod vašom kontrolom", objašnjava za Newsweek.
Renee smatra da je spavanje u odvojenim sobama nešto što prakticiraju mnogi roditelji, ali o tome ne govore jer se boje osude.
"Misle da će drugi pretpostaviti da to znači da imaju problema u braku. To uopće nije slučaj. Ja spavam u glavnoj sobi, moj muž u gostinjskoj. Imamo i dvije odvojene kupaonice i to je odlično", dodaje i uvjerava da je novi režim spavanja godio čak i njezinom seksualnom životu.
Tri stručnjakinje, tri različita stava
Savjetnica specijalizirana za veze i psihoseksualnu terapiju Gill Booth smatra da se seksualni život može održati odvojenim spavanjem.
"Moguće je da se seksualni život smanji kada spavate u različitim krevetima, a također može doći do smanjenja ukupne komunikacije koje stvara udaljenost. Ali znam i za parove koji spavaju odvojeno, ali ipak održavaju seksualni život i kvalitetnu komunikaciju", ističe.
Bračna i obiteljska terapeutkinja Jamie Schenk tvrdi da mora postojati zdrava ravnoteža emocionalne i fizičke intimnosti.
"Kako bi se utvrdilo funkcionira li spavanje u različitim krevetima za par, moraju razumjeti što motivira razdvajanje. Ako su skladni u svojim razlozima za spavanje u različitim krevetima, tada to može funkcionirati i biti smisleno rješenje za bolji noćni odmor. Međutim, ako je spavanje u drugom krevetu sredstvo za izbjegavanje sukoba i intimnosti, onda to može biti još jedan čavao u lijes veze koja ne funkcionira. U konačnici, ono što je važno je održati vezu ojačanu zdravom ravnotežom emocionalne i fizičke intimnosti. Ako se svaka osoba osjeća ispunjeno, tada će biti manje vjerojatno da će se udaljiti", govori Schenk.
Dr. Gail Crowder tvrdi da preseljenje u drugu spavaću sobu ne pomaže onima s niskim libidom. Kao najčešće razloge koje čuje za odvojeno spavanje ističe emocionalne probleme, hrkanje, nizak libido, djecu u krevetu ili ometanje sna.
"Moj savjet je da potražite uzrok onoga što vas je natjeralo da napustite spavaću sobu i pokušate naći zajedničko rješenje. Ako kućni lijekovi protiv hrkanja nisu djelovali, supružnik koji hrče može potražiti liječničku pomoć. Nizak libido neće riješiti preseljenje u drugu sobu. Priznajte problem i razgovarajte s profesionalcem", poručila je.
Crowder je uvijek na strani zajedničkog spavanja i zato predlaže parovima da se usredotoče na intimnost i predigru izvan spavaće sobe.
"Možete negdje izaći, grliti se, ljubiti, držati za ruku i razgovarati. Razvijte zajednički plan igre za povratak u krevet. Možete početi spavati zajedno svaki drugi dan tako da se ponovno naviknete na to", zaključila je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati