Dijeljenje kreveta s partnerom nije uvijek najzdravije
ZNAMO da je san neophodan, ali što se događa kada počnete doslovno spavati s drugom osobom? Veze nose potrebu za nizom kompromisa, a spavanje je jedan od njih. Čak i one koji imaju poprilično čvrst san, dijeljenje kreveta s drugom osobom može uznemiriti. Možda ćete se morati boriti oko pokrivača i nositi s hrkanjem druge osobe. Koliko je zdravo dijeljenje kreveta s drugom osobom i kako bi to moglo utjecati na vaš odnos?
“Prema podacima Nacionalne zaklade spavanja, prosječna odrasla osoba treba sedam do devet sati kvalitetnog sna”, kaže stručnjakinja Stephanie D. McKenzie za SheKnows.
“Nedostatak kvalitetnog sna utječe na većinu tjelesnih sustava i procesa jer je san uvjet za ponovno punjenje energijom u našem tijelu”, dodaje.
Zato su stručnjaci procijenili nedostatke dijeljenja kreveta s partnerom i istaknuli pet najvećih.
Možda ćete postati razdražljiviji
Mrzovoljan ili iziritiran partner može biti znak da morate poraditi na rutini spavanja, smatra McKenzie.
“Kada partnerima nedostaju iste navike spavanja ili ako jedan ili oboje imaju poremećaje spavanje, to može utjecati na to kako će se ponašati tijekom dana i navečer”, napominje ona.
Medicinska sestra Terry Cralle objašnjava da su studije pokazala da su parovi koji su spavali manje od sedam sati dvije uzastopne noći vjerojatnije bili razdražljiviji prema svojim partnerima u odnosu na dobro odmorene parove.
Razlike u obrascima spavanja mogu vas udaljiti
Iako većina parova ima mnogo toga zajedničkog, to ne znači da imaju iste navike spavanja, kaže stručnjakinja za odnose Maria Sullivan. Jedna osoba može biti noćna ptica, dok je druga jutarnji tip. Jedna možda radije spava u tišini, dok druga voli slušati zvuk kiše.
“Možda je tada bolje odlučiti spavati odvojeno umjesto da jedno drugom ugrožavate obrasce spavanja”, napominje Sullivan.
Mogli biste se udebljati
Ako se ne naspavate kvalitetno, mogli biste se udebljati. Prema stručnjaku za spavanje dr. Kentu Smithu, 30 minuta manje sna po noći tijekom jedne godine dovodi do 17 posto većih šansi za razvoj pretilosti i 39 posto veće vjerojatnosti za razvoj inzulinske rezistencije.
Mogli biste se osjećati klaustrofobično
Za održavanje zdrave veze važno je provoditi neko vrijeme bez partnera, ističe Sullivan.
“Za neke ljude, spavanje je najbolja prilika da budu sami sa svojim mislima. Za njih dijeljenje kreveta s partnerom može uzrokovati osjećaj klaustrofobije u vezi, što zauzvrat može dovesti do stresa. Ako se takvi osjećaji razvijaju, veza vjerojatno neće potrajati”, kaže ona.
Možda ćete na kraju prekinuti ili se razvesti
“Hrkanje je često predmet šala, ali ako narušava odnos, nije nimalo smiješno. Akumulira se do točke u kojoj ne možete podnijeti narušen san i posljedice koje su fizičke, emocionalne i psihičke”, dodaje Smith.
S hrkanjem su povezani ozbiljni zdravstveni problemi, a kod parova koji se suočavaju s tim problemom veća je i stopa razvoda.
“Budući da nijedna osoba ne spava dovoljno, raste vjerojatnost za sukobe i napetosti, što može rezultirati pucanjem veze ili raspadom braka”, dodaje.
Kada prestati dijeliti krevet?
Zajedničko spavanje vrlo je moderan koncept. Parovi 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća uglavnom nisu spavali zajedno. Dijeljenje kreveta treba odgovarati i jednoj i drugoj strani, a ne biti nešto što se čini pod prisilom.
“Iako postoje potencijalni nedostaci dijeljenja kreveta, blizak i intiman kontakt s nekim može pružiti vrijeme za povezivanje koje može ojačati vašu vezu i potaknuti romantiku u vašem ljubavnom životu. Pokušajte spavati zajedno i razgovarajte o tome što djeluje, a što ne. Provjerite možete li napraviti male prilagodbe kako biste vrijeme spavanja učinili ugodnijim za obje strane”, ističe Sullivan.
“Parovi se ne trebaju bojati odvojeno spavati, pogotovo ako to stvara jače i energičnije ljude tijekom dana”, dodaje McKenzie.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati