Kako spriječiti gubitak kose i potaknuti rast? Razgovarali smo s dr. Ivanom Nolom
PRIMIJETILI ste da vam kosa pojačano opada? Nemojte paničariti - svakodnevni gubitak od 70 do 100 vlasi sasvim je uobičajen. No, ako se opadanje čini ozbiljnijim, vrijedi obratiti pažnju jer gubitak kose pogađa čak 70 posto muškaraca i 30 posto žena.
Razgovarali smo s liječnicom Ivanom Nolom iz dermatološke poliklinike Nole u Zagrebu o glavnim uzrocima opadanja kose i mogućim rješenjima. U nastavku otkrivamo što nam je rekla.
Kako znati je li opadanje kose genetsko ili uzrokovano drugim čimbenicima? Prema liječnici Noli, anamneza i klinički pregled već mogu pružiti prve odgovore. "Dakle, ne možemo definirati, ali možemo pretpostaviti. Uzroci ispadanja kose su različiti.
Postoje sezonska ispadanja kose, ispadanje kose koje je povezano s različitim stanjima, s različitim bolestima, i nešto s čime se čovječanstvo bori od pamtivijeka - a to je muško ispadanje kose, odnosno muška ćelavost, za što lijek još uvijek nije u potpunosti pronađen."
Muška ćelavost je posebno zanimljiva jer, iako je poznato što se događa u korijenu kose, još uvijek ne postoji tretman koji može u potpunosti zaustaviti gubitak ili potaknuti rast kose.
Zanimalo nas je što muškarci odnosno žene mogu napraviti kako bi smanjili opadanje kose. Dr. Nola ističe da danas postoji veliki broj proizvoda dostupnih u ljekarnama i drogerijama, a izbor često diktiraju trendovi.
Ističe da je u zadnje vrijeme zanimljiva piskavica, dok je ranije interes bio oko koprive. Naglašava da to sve potječe od davnina, kada medicina nije bila tako razvijena i u to vrijeme su ljudi na određene probleme djelovali biljkama.
Uzroci opadanja kose često zahtijevaju detaljne obrade
Ističe da i kopriva i piskavica imaju "neke dobre učinke na rast kose". No, naglašava da ne mogu djelovati na sve jer su različiti uzroci ispadanja kose te se ne može jednim alatom djelovati na različite uzročnike.
Uzroci opadanja kose često zahtijevaju detaljne obrade. "Obrada može biti vrlo jednostavna, a može biti i kompleksna. Ispadanje kose može biti simptom različitih zbivanja u našem organizmu. Nije samo sezonski", kaže dr. Nola.
Naglašava da se u nekim slučajevima provodi biopsija kako bi se otkrila vrsta upale u predjelu vlasišta. "To više nisu ona obična ispadanja kose, nego nešto što bi moglo ulaziti zapravo i u patologiju." Dodaje da snimanje vlasišta pomaže i u praćenju rezultata terapije, koja zahtijeva vrijeme - nekada i do godinu dana za vidljive promjene.
U razgovoru smo se dotaknuli i minoksidila te nas je zanimalo stajalište dr. Nole o njemu. "Minoksidil je preparat koji je već jako dugo na našem tržištu. Koristio se u estetske svrhe kao preparat koji širi krvne žile i kao takav potiče metabolizam na mjestu gdje se aplicira te se potiče rast vlasi. Inače, on je vazodilatator, dakle, širi krvne žile. Koristio se i kao tablete za regulaciju tlaka", pojašnjava dr. Nola.
Naglasila je da uz razne pripravke postoje i tretmani, terapijski postupci koje prepisuje liječnik, odnosno koji se provode u ordinacijama. "U ordinacijama se danas provode tretmani kao što su mezoterapija vlasišta, terapija matičnim stanicama i terapija faktorima rasta. Terapija matičnim stanicama je uzimanje tkiva iz dijela vlasišta gdje ne ispada kosa."
Pojedine tretmane je važno započeti rano
Dodaje da je to najčešće stražnji dio vlasišta, gdje se uzima dio tkiva koji sadržava korijen dlake neosjetljiv na utjecaj hormona koji se inače javljaju kod muškog ispadanja kose. "Iako se to može javiti i kod žena i kod muškaraca. Mehanizmi mogu biti zapravo isti", dodaje dr. Nola.
"I u tom slučaju se onda injektiraju (u gornji dio vlasišta nakon pripreme preparata) matične stanice te dolazi do jako značajne regeneracije korijena, dlake i rasta novih dlaka na mjestima gdje je problem nastao. To je jako bitno naglasiti."
Ističe da je takve tretmane važno započeti rano: "Ako dolazi do uništenja korijena kroz godinu, dvije ili tri, kada korijena nema, više nijedan od tih terapijskih postupaka neće uroditi plodom. Dakle, mora se djelovati dokle god postoji korijen dlake."
Kaže da će se korijen oporaviti. "Možda se više neće oporaviti na razinu na kojoj je bio, ali ipak ćemo napraviti jedan boljitak u svakom slučaju." Pojasnila nam je i terapiju faktorima rasta. Kaže da se nekada zvala terapija matičnim stanicama, ali to je takozvani PRP - terapija vlastitom plazmom.
"Dakle, nakon vađenja krvi ona se iscentrifugira, dobije se plazma koja je obogaćena faktorima rasta i trombocitima i takav pripravak se injektira u onaj dio vlasišta koji se treba tretirati."
"Svaki pacijent ima svoj rezultat"
Postoji još jedan tretman, za koji dr. Nola kaže da je na našem tržištu još nepoznat, a to je karboksiterapija. "Karboksiterapija je injektiranje ugljičnog dioksida u vlasište. Može se koristiti karboksilna terapija i za druge probleme na koži, licu, tijelu. Kada je riječ o vlasištu, djeluje na stimulaciju, na oporavak korijena, pa tako i na rast dlaka i regeneraciju same kože vlasišta.
Kombinacija tretmana, poput mezoterapije, PRP-a i karboksiterapije, daje različite rezultate ovisno o stadiju problema kod pacijenta. "Rezultati su nam različiti. Ne mogu reći da svi pacijenti imaju fantastične rezultate. Svaki pacijent ima različit problem ili imaju različit stadij problema. Svaki pacijent ima svoj rezultat. I svaki pacijent ima poboljšanje."
Dr. Nola spomenula je i genetske testove. "To nisu testovi koji će nama dati razlog zbog kojeg kosa ispada. Genetski testovi su testovi koji će nam reći kako smo mi genetski modificirani da bismo mogli imati bolji odgovor na određenu terapiju."
Kaže da su jako dobri i da se na temelju njih dobije izvještaj u kojem se vidi što bi eventualno trebalo modificirati u peroralnoj terapiji, pa tako i u lokalnoj terapiji.
Zanimalo nas je mogu li preparati na tržištu napraviti štetu. Dr. Nola ističe da neće naštetiti, ali je pitanje hoće li pomoći. "Svaka terapija mora imati stadij jačine koji bi odgovarao stadiju problema jer ne možete neki malen, jednostavan preparat koristiti za velik stupanj problema. Neće biti rezultata, ali neće ni naškoditi. To je najbitnije."
"Ulja je najbolje koristiti prije pranja kose"
Dotaknuli smo se i ulja i masažera, popularnih za rješavanje problema gubitka kose. Smatra da mogu poboljšati cirkulaciju i potaknuti metabolizam te da mogu biti od pomoći do određene razine. No, ističe da je stavljanje ulja na vlasište nezgodno, pogotovo za žene - jer će se kosa od njih zamastiti. "Ako se koriste ulja, onda ih je obično najbolje koristiti prije pranja kose", naglašava.
O ružmarinu dr. Nola kaže: "Dakle, od ovih biljnih preparata koji su se koristili, bio to ružmarin, vodica ružmarina - to je sve nešto što se prije koristilo. Može doći do određenog poboljšanja kod određenih problema, ali baš neku veliku nadu ulijevati u takve preparate... Ipak bih se malo suzdržala u tome."
Pitali smo i za kofein, kao i za piskavicu. "Kofein je dobar za vezivno tkivo. On se koristio kao preparat ne samo za rast kose nego i za područje podočnjaka, za celulit, za kompletan metabolizam unutar vezivnog tkiva. Pa tako i piskavica. Dakle, to su preparati koji su apsolutno dobri." No, naglašava da su za pacijente koji nemaju velikih problema.
Za proizvode koji se stavljaju na pramenove kose liječnica ističe da utječu samo na izgled već izrasle vlasi. "Neće imati utjecaj na onaj dio vlasi koji treba izrasti. Dakle, sve što želimo da utječe na rast kose, mora biti naneseno na vlasište kako bi se upilo i kako bi djelovalo u korijenu vlasi", naglašava.
Kaže da se na dijelove kose koji su izrasli može djelovati regeneratorima i maskama te da će se tako taj dio zagladiti i kosa će izgledati manje oštećeno. "Ona će biti zaista zaglađenija, punija i kao takva će izgledati ljepše. Ali, ako želimo djelovati na rast kose, ponavljam, proizvod mora biti nanesen na kožu vlasišta kako bi se upio i u dublje dijelove."
Terapija crvenim svjetlom i microneedling
Terapija crvenim LED svjetlom sve je popularnija i zanimalo nas je ima li smisla za poticanje rasta kose. "Apsolutno da, među svim ovim proizvodima, danas se koristi i crveno LED svjetlo, ne samo za rast kose. Najčešće ga žene koriste, rjeđe muškarci. Žene to koriste za vrat, za dekolte i za lice. Crveno LED svjetlo potiče regeneraciju kolagena."
Naglašava da proizvodi kao što su LED svjetla mogu biti dobri i polučiti pozitivne učinke: "Ali, kod velikih problema ne mogu pružiti rezultate koje bismo očekivali. To je samo za jednu regeneraciju, za jedan mali anti-age. Ako želimo zadržati stanje koje jest, onda koristimo takve preparate i takve proizvode."
Microneedling prema dr. Noli također može biti dobar. "Microneedling, kao dermaroler koji se može kupiti u slobodnoj prodaji, on je apsolutno dobar jer svi ti mali ubodi i sve te mikrotraume su dobre za kožu bilo kojeg dijela tijela, pa tako i za vlasište. Taj mikroubod ipak na molekularnoj razini napravi cijeli niz efekata kretanja stanica koji rezultiraju regeneracijom kože."
Ističe da će microneedling potaknuti metabolizam kože čak i bez seruma, dok će njihova primjena uz mikroozljede omogućiti dublje prodiranje i bolji učinak. "Tako da je korištenje tih dermarolera apsolutno prihvatljivo, dobro i savjetuje se."
"Kako starimo tako se i kvaliteta kose mijenja"
No, ponavlja da su to sve preparati, proizvodi koji se koriste kod kuće, koji su za održavanje postojećeg stanja.
Kako starimo tako se i kvaliteta kose mijenja, ističe dr. Nola. Postaje tanja i osjetljivija. "Ako želimo odgoditi to ili usporiti, onda ćemo koristiti upravo te dermarolere, serume za rast kose koji se primjenjuju kod kuće. Dakle, to je nešto čime se moramo baviti. To ne funkcionira na način - pet puta ćemo to upotrijebiti u životu i nama će kosa biti regenerirana. Što god ste napravili za sebe, za vašu kožu, za vašu kosu, napravili ste dobro", smatra dr. Nola.
"Samo neka se proizvodi koriste, neka se apliciraju, neka se provode i kućni tretmani. Dakle, oni će napraviti zaista nešto dobro za nas. Ali, ako imamo neki veći problem, onda moramo tražiti liječnički savjet."
"Ako želimo zdravu kosu, bitan je zdrav život"
Na kraju nas je zanimalo na što još osim proizvoda treba obratiti pažnju za obnovu kose. "Kada govorimo o obnovi kose, a ne želimo koristiti isključivo proizvode, odgovor je zdrav život, zdrava hrana, spavanje i ne biti u stresu, ali to je nešto što često i nije dovoljno.
Da bismo kroz hladni period godine svojoj koži i kosi dali sve što je potrebno, nešto od proizvoda ipak moramo koristiti, a to su vrlo često vitamini i minerali. Trebali bismo koristiti šampone koji su prilagođeni našem tipu kose, kao i maske za kosu, regeneratore, određene ampule koje se stavljaju na vlasište kako bi se korijen zadržao u obliku u kojem je. Bez tih proizvoda nećemo imati zdravu kosu", zaključila je liječnica.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati