Na ovom satu poznata švicarska marka radila je čak 20 godina
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
GIRARD-PERREGAUX vraća zadivljujući koncept, koji je mnogima bio jedan od najzanimljivijih tehničkih razvoja u modernom urarstvu. "Na njemu se radilo 20 godina", rekao je glavni izvršni direktor Girard-Perregauxa Patrick Pruniaux za Robb Report na nedavnom sastanku u New Yorku prošlog mjeseca o najnovijem izdanju imena Neo Constant Escapement.
"Mislim, trebalo je gotovo tri godine da se napravi taj mehanizam. 10 godina uzela je prva verzija i gotovo 10 godina postojeća, gdje smo zapravo redizajnirali cijeli mehanizam", pojasnio je detaljnije izradu.
Prva verzija ovog novog izdanja na koju se poziva je Constant Escapement L.M., koji je debitirao 2013. i odnio kući glavnu nagradu Aguille D'Or na Grand Prix d'Horlogerie de Genève (Oscari urarstva) te iste godine.
Prva verzija ovog sata lansirana je 2013.
Uspjeh zahvaljuje mehanizmu stalne sile - uređaj koji pruža visoku stopu stabilnosti, bez obzira na količinu dostupne energije. Novi Neo Constant Escapement napreduje u odnosu na svog prethodnika i tehnički i estetski. No prvo o pozadini tehnologije sata.
Pruniaux tu ideju uspoređuje s trčanjem maratona. Prosječna osoba može početi brzo trčati, a zatim postaje sve sporija i sporija kako se umor s vremenom javlja i troši više energije. Međutim, profesionalni trkači, osobito oni koji su na vrhuncu svoje igre, mogu imati konstantnu prosječnu brzinu tijekom cijele utrke od početka do cilja.
Ta razina izdržljivosti je upravo način na koji funkcionira klizni mehanizam konstantne sile u satu. Girard-Perregaux, naravno, nije prva tvrtka koja je uvela ovaj koncept u ručni sat. F.P. Journe je slavno predstavio tu ideju u svom prvom ručnom satu, Tourbillon Souverain, koji je kreirao 1991.
Novi model ima nekoliko ažuriranja
No Girard Perregaux je preuzeo moderan pristup ugradnjom strojno obrađenih komponenti od silicija. On osigurava da amplituda ravnoteže ostane konstantna usprkos količini energije pohranjene u cijevi, što znači koliko god rezerva snage bila niska, preciznost mjerenja vremena ostaje konstantna.
Sva ova tehnologija bila je prisutna u modelu Constant Escapement L.M. iz 2013., ali postoji nekoliko novih ažuriranja u novom modelu Neo Constant Escapement. "Proširili smo upotrebu silicija, što znači da smo poboljšali rezervu snage sa šest dana na sedam", rekao je Claude-Daniel Proellochs, voditelj marketinga i proizvoda u Girard-Perregauxu.
"Imamo više okretnog momenta, što je za nas temeljno, a zatim imamo mehanizam za samopokretanje. I imamo COSC certifikat." Za razliku od svog prethodnika, koji je prikazivao sate i minute na pomaknutom brojčaniku, Neo Constant Escapement ima skeletizirane kazaljke obložene rodijom koje izviru iz sredine brojčanika. Također ima središnju sekundnu kazaljku s nebeskoplavim vrhom i protuutegom u obliku strelice.
Marka može proizvesti samo 50 do 70 ovakvih satova godišnje
Sve je to smješteno ispod "kutije" od safirnog kristala obložene titanom 5. kvalitete. S 45 mm to je prilično velik sat prema današnjim standardima gdje se ukusi sve više okreću ka manjim veličinama satova.
Sat će se prodavati po cijeni od otprilike 94.000 eura i nije ograničeno izdanje, ali, zbog složenosti sata, marka kaže da će ih moći proizvesti samo 50 do 70 godišnje. Možete ga vidjeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati