Europskim socijalistima je dosta štednje: "Troiku" moramo ukinuti odmah!
Foto: Guliver Image / Getty Images
UKINITE "troiku", pozivaju brojni zastupnici u Europskom parlamentu, predvođeni liderom socijalista Hannesom Swobodom. "Ukidanje 'troike' za vrijeme grčkog predsjedavanja Europskom unijom bila bi velika pobjeda za Grčku i za Europu", kaže Swoboda.
Izraz "troika" odnosi se na međunarodne kreditore, a sastoji se od predstavnika Europske komisije, Europske središnje banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Upravo je "troika" dijelila bailout kredite ugroženim zemljama poput Grčke i Portugala, te nametala reforme, odreda rigorozne mjere štednje, koje zauzvrat moraju provoditi.
U Europskom parlamentu smatraju kako se ovakvoj praksi mora stati na kraj. Skupina parlamentaraca, kako iz redova socijalista, tako i s političkog spektra desnog centra, sudjeluje u izradi izvještaja o radu "troike" u kojem će predložiti njihovo ukidanje. Smatraju da su uvjeti koje "troika" postavlja pred financijski nestabilne zemlje u zamjenu za bailout kredite štetni za europsku ekonomiju.
"Troika" se ne može ukinuti odmah?
Oko toga u kojem bi roku "troiku" trebalo rasformirati za sada, međutim, nema konsenzusa, piše EUobserver. Dok socijalisti zagovaraju instantno ukidanje "troike", austrijski europarlamentarac Othmar Karas ipak je nešto oprezniji.
"Ako se 'troika' odmah eliminira, u zemljama u kojima se primjenjuju njihovi programi nastat će kaos i kriza. MMF nema dovoljno novca da bude njihov jedini kreditor, a Europski mehanizam za stabilizaciju (ESM) tek treba biti ustrojen. Ne možemo se nositi s krizom ako nemamo baš nikakav instrument na raspolaganju", kaže Karas.
Socijalisti ne žele čekati
Ponudio je stoga dva alternativna prijedloga. Prvi prijedlog je transformiranje ESM-a u Europski monetarni fond koji bi bio reguliran zakonima EU. Drugi prijedlog je da Europska komisija i ESM zajedno stvore novo tijelo koje će biti zaduženo za osiguravanje bailout kredita.
No, za europske socijaliste nikakvo odgađanje rješavanja problema "troike" nije prihvatljivo. Mjere štednje koje sadašnji europski kreditori nameću krizom pogođenim zemljama samo vode prema još dubljim gospodarskim dubiozama, smatra Swoboda, koji tvrdi da je nužno poticati mjere koje će osigurati gospodarski rast, kakvim stezanje remena ne može rezultirati.