Poticajima kupovali birače? Prijava protiv dopremijera FBiH Jerka Ivankovića Lijanovića i još 56 osoba
Foto: Radom za boljitak
SLUŽBENICI Federalne uprave policije (FUP) podnijeli su danas Kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu Izvještaj o počinjenom kaznenom djelu protiv 57 osoba zbog postojanja osnovane sumnje na organizirani kriminal, u vezi s kaznenim djelima "zloupotreba položaja ili ovlasti", "povreda slobode odlučivanja birača" i "krivotvorenje isprave", izvještava novinar agencije Anadolija (AA).
Kako je za agenciju izjavio direktor Federalne uprave policije Dragan Lukač, među 57 prijavljenih nalazi se i federalni dopremijer i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović.
"Mi smo na ovom slučaju radili duže vrijeme. Preko godinu dana su provođene te aktivnosti naših istražitelja na terenu. Predmet je otišao Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevo. Oni će procijeniti ima li elemenata za otvaranje tužiteljske istrage. Oni će donijeti naredbu, i to dalje ide u skladu sa zakonom određenom procedurom. Sada je na Kantonalnom tužiteljstvu, oni će raditi svoj posao", kazao je Lukač za AA.
Postupajući po nalogu Federalnog tužilaštva istražitelji Federalne uprave policije su utvrdili da postoji osnovana sumnja da je Ivanković Lijanović formirao skupinu za organizirani kriminal u koju je pristupilo 56 osoba s područja Federacije BiH, s ciljem vršenja kaznenih djela, a radi stjecanja protupravne imovinske koristi.
Poticajima podmićivao birače
"Time je oštećen proračun Federacije BiH u iznosu 2.999.200,00 KM. Ova skupina je na nezakonit način, podmićivanjem birača i korištenjem teške imovinske situacije, izvršila utjecaj na odlučivanje birača na Općim izborima 2010. godine. Prvoprijavljeni je, nakon formiranja vlasti na nivou FBiH, koristeći se svojom pozicijom u vlasti, pristupio izmjenama podzakonskih akata na osnovu kojih je došlo do preraspodjele novčanih sredstava u budžetu te time stvorio uvjete da se određena novčana sredstva u okviru poticaja u poljoprivredi mogu bez posebne kontrole dodijeliti većem broju osoba", navodi se u izvještaju FUP-a.
Nadalje, istaknuto je da je prvoprijavljeni potpisao veći broj rješenja o dodjeli jednokratne novčane pomoći na osnovu zahtjeva koji nisu ispunjavali opće i posebne uvjete iz Pravilnika o uvjetima i načinima ostvarenja novčanih podrški.
"Zahtjevi prema kojima su donesena rješenja su formalno obrađeni od strane članova organizirane skupine, od drugoprijavljenog do četvrtoprijavljenog, kao članova Komisije. Ostali prijavljeni su, kao članovi organizirane skupine, svaki na svom području, pronalazili potencijalne glasače, ciljajući na socijalno interesantne grupacije, kojima su obećavali novac i davali upute o načinu glasanja, a potom vršili podjelu novca", konstatirano je u priopćenju FUP-a.