Radnici Dine blokirali ulaz u postrojenje: "Ne treba nam stečaj, možemo pokrenuti proizvodnju"
Foto: Tea Čimaš/Cropix
POSLJEDNJI vapaj radnika Dina Petrokemije u Omišlju: od jutra blokiraju ulaz u pogon, traže isplatu plaću i pokretanje proizvodnje. Ne žele stečaj koji su najavili u Vladi.
Vlada nije ispunila obećanje dano radnicima Dine o isplati plaća do 1.7 zbog čega oni od jutra blokirali ulaz u postrojenje na Omišlju. "Rezat ćemo željezo i demontirati postrojenje kako bi se naplatili", kaže sindikalac Predrag Mihaljević.
"To je na neki način metalni otpad i mi ćemo se naplatiti u sljedećem razdoblju, ako na nijedan drugi način, onda od prodaje te vlastite imovine što je preporuka ministara", rekao je Mihaljević.
Dioki ide u stečaj, Dina se izdvaja
Naglašava da ih je na očajnički potez natjerala Vlada koja nije riješila nagomilane probleme, a obećala je. U vlasničku strukturu trebali su ući i HEP i HŽ, no to se nije dogodilo. Govoreći o sudbini Dine, Ministar financija Slavko Linić je jasan.
"Sedam mjeseci pokušaja da nađemo partnera koji će uložiti dio novaca u isplate plaće, u početak proizvodnje, nismo uspjeli pronaći. To znači da će ipak krenuti postupak stečaja i DIOKI-ja i Dine", rekao je Linić.
Za DIOKI nema zainteresiranih partnera, potvrdio je danas i prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić. Ipak Dina će nastaviti proizvodnju te će radnici svoje plaće dobiti, no Čačić nije mogao precizirati kada. U Dini su sigurni da potrebe za stečajem nema jer se proizvodnja može pokrenuti.
Radnici se moraju prvi namiriti
"Ima toliko ponuda inostranih i svakih drugih da je čudno da se proizvodnja već nije obnovila. Ukoliko dođe do odluke službene politike da tvrtka ide u stečaj, radnici zahtijevaju da se iz prodaje vlastite imovine isplate sve zaostale plaće i otpremnine po važećem kolektivu. To treba učiniti prije otvaranja stečajnog postupka", kaže Mihaljević.
Prema nekim bi izračunima, po pokretanju proizvodnje, radnici plaću mogli zaraditi za tri dana. "Nažalost, ono što mi mislimo više očito nikome nije važno", kaže Bojan Kovačić iz zagrebačkog Diokija koji je dao podršku kolegama tvrtke kćeri na Krku.
"Mi još uvijek mislimo da je pokretanje proizvodnje moguće. Vlada je na sebe preuzela odgovornost za pokretanje proizvodnje i traženje strateškog partnera, ali oni očigledno za to nisu sposobni ili su u pitanju nekakvi veći interesi", izjavio je Kovačić.
350 radnika čeka sedam zaostalih plaća
Oko 350 radnika Dine čeka sedam zaostalih plaća, dvije manje od kolega iz Diokija, no situacija je jednako teška, kaže Kovačić.
"Naravno da imaju našu podršku u svemu tome. I ljudsku i radničku i ne znam kakvu jer metar iz tog željeza je kilogram kruga. Nije pošteno, nije fer da radnici odu bez svojih pošteno zarađenih plaća", rekao je Bojan Kovačić iz Diokija.
Ulaz u postrojenje, radnici Dine blokirat će do daljnjega. Tu se nalazi i 300-tinjak tona raznih kemikalija koje ne žele i ne mogu ostaviti bez nadzora.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati