Umrlo više od 2000, a zaraženo najmanje 4000 ljudi: U Adis Abebi sastanak o borbi protiv ebole
Foto: Hina
PREDSTAVNICI Afričke unije (AU) okupili su se u ponedjeljak u Adis Abebi kako bi definirali strategiju borbe protiv epidemije ebole od koje je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u zapadnoj Africi umrlo više od 2000 ljudi, dok je više od 4000 zaraženo.
Otvarajući raspravu, predsjednica Povjerenstva AU-a Nkosazana Dlamini-Zuma pozvala je na "ujedinjeni, potpuni i kolektivni afrički odgovor".
U glavnom gradu Etiopije, sjedištu Afričke unije, posebice će se razgovarati o mjeri odgode letova, koja je djelomično već na snazi, te zatvaranju pomorskih i kopnenih granica.
Dlamini-Zuma je ustvrdila da je kriza "bacila svijetlo na slabosti zdravstvenih sustava" u zemljama pogođenim smrtonosnom bolešću. Jedna od tih slabosti je, upozorila je, i "ozbiljan nedostatak stručnog osoblja".
Predsjednica povjerenstva nije zaboravila i žrtve, istaknuvši da zemlje također moraju povesti borbu protiv "izolacije i stigmatizacije" oboljelih, cijelih zajednica ili država.
Prema procjeni Carlosa Lopesa, izvršnog tajnika Gospodarskog povjerenstva UN-a za Afriku, kriza uzorkovana ebolom odrazit će se će na BDP Gvineje, Siera Leonea i Liberije.
Za sada ne postoji nikakvo cjepivo protiv ebole, no WHO se odlučio za hitnu primjenu eksperimentalnih lijekova. UN procjenjuje da je u ovom trenutku potrebno u borbi protiv epidemije izdvojiti 600 milijuna dolara. Radi se o najvećoj krizi od otkrića tog virusa 1976.
"Najveću cijenu epidemije ebole plaćaju žene jer su one te koje se brinu o oboljelima, bilo da se radi o djeci ili ostalim članovima obitelji", kazao je Lopes.
WHO je objavio da se prvom cjepivu nada u studenome.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati