Američka ambasada zove mlade iz Hrvatske na rad u SAD, saznali smo sve uvjete
Foto: Martina Pauček Šljivak/Index
SVAKE godine Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj organizira u nekoliko gradova predstavljanje programa "Work and travel", kojim pozivaju mlade da tijekom ljeta dođu raditi u SAD i potom mjesec dana putuju kako bi upoznali njihovu kulturu i običaje.
Index je bio na jednom takvom predstavljanju održanom u zagrebačkoj knjižnici Bogdan Ogrizović gdje se okupilo 30-ak studenata koji su došli čuti sve informacije u želji da i oni pokušaju zaraditi te ujedno proputovati diljem SAD-a.
Programe su predstavile razne hrvatske agencije koje u suradnji s američkim sponzorima viza organiziraju ovakve "work and travel" programe.
Jedna od konzulica Ambasade odmah na početku je istaknula da svi oni koji redovno studiraju i imaju između 18 i 29 godina automatski su kvalificirani za dobivanje ove studentske J1 vize. Iako je postotak odbijenih J1 viza čak 25 posto u zemljama kao što su Srbija, Makedonija i Albanija, u Hrvatskoj, kaže, rijetko kome odbiju, ako ispunjava ove osnovne uvjete.
Odbijanje viza
"Ako na razgovoru za J1 vizu zaključimo da nemate namjeru ostati samo 3 odnosno 4 mjeseca koliko vam je maksimalno dopušteno boraviti u SAD-u - viza će vam biti odbijena. Ako niste redoviti student i vidimo da ne dolazite na predavanja i ne polažete ispite - viza će vam također biti odbijena. Ako prekršite ograničenje i vratite se u Hrvatsku nakon 10. listopada tekuće godine kad je krajnji rok za povratak - više nećete moći dobiti niti jednu vrstu vize za posjet SAD-u", jasna je bila konzulica, koju su okupljeni studenti većinom ispitivali koliko dugo smiju ostati u SAD-a.
Konzulica je kazala kako je dosad intervjuirala oko 10.000 studenata za ovakav tip vize i tvrdi kako je primijetila da svi studenti žele ići u velike gradove poput New Yorka, Miamija i Los Angelesa, a tvrdi kako postoji još niz dijelova SAD-a poput Montane, Aljaske, centralnog dijela zemlje koje se isplati vidjeti i upoznati, a upravo je ondje dosta velika ponuda poslova za studente koji stižu na sezonski rad.
Cijene programa od 300 pa do 1300 dolara
Od predstavnika Ambasade doznali smo da ovakvo predstavljanje na kojem agencije nude programe, održavaju dva puta godišnje u Zagrebu, Osijeku, Rijeci te su ove godine prvi put u Splitu gdje je bio dosta velik odaziv.
Cijena programa varira od 300 pa do 1300 dolara ovisno o agenciji i ne uključuje avio karte za SAD (trošak ovisi o destinaciji) niti troškove američke J1 vize koje dodatno iznose 160 dolara (oko 1100 kuna).
Ukupno je potrebno uložiti oko 15.000 kuna za sve, odnosno za vizu, program, avio karte te džeparac, no kako smo doznali, sve uloženo može se vratiti već nakon prvih tri do četiri tjedna rada u SAD-u. Budući da je to na početku značajan trošak, mnoge agencije nude otplatu na rate, kako programa tako i avio karata. No, trošak vize plaća se jednokratno i mora se uplatiti odmah prilikom apliciranja za nju.
Agencije većinom nude sezonske poslove kao što su razni poslovi u ugostiteljstvu, od restorana, kafića, resorta, nacionalnih parkova pa do poslova u trgovinama i zabavnim parkovima.
Međutim postoji i lista zabranjenih poslova. Tako primjerice studenti ne smiju raditi kao vozači kamiona, ili pak u casinu ili negdje na proviziju. Naime, sponzori nude listu poslova i onda ih odobravaju odnosno verificiraju.
Postoje dvije varijante. Prva je da si student sam traži posao i smještaj, no taj posao mora odobriti sponzor, a poslodavac je nužan ispuniti određene uvjete. Druga varijanta je da agencija studentu sama ponudi listu poslodavaca, odnosno nađe im i posao i smještaj, što je ujedno i skuplja opcija.
Putem ovog "work and travel" programa student u SAD-u može boraviti maksimalno 5 mjeseci, odnosno od 10. svibnja do 10. lipnja kad može putovati, ali ne smije raditi jer program s radom počinje od 10. lipnja i predviđeno je da student radi do rujna i tada mjesec dana putuje te se u Hrvatsku najkasnije, kako smo već naveli, mora vratiti do 10. listopada.
Naravno, oni koji žele raditi, a ne putovati, to mogu sve do listopada.
Popularna radna mjesta u nacionalnim parkovima
Najjeftiniji koji nudi programe je CCUSA, prvi te ujedno jedini sponzor za J-1 vizu u Hrvatskoj još od 1999., odabran od strane US Department of State. Ostale agencije surađuju sa sponzorima iz SAD-a. Da bi student mogao uopće aplicirati za J1 vizu, mora uplatiti program kod jedne od ovih agencija kako bi mu osigurali sponzora za vizu.
Najjeftinija opcija CCUSA-a je 335 dolara (oko 2400 kuna), a radi se o povratnicima, odnosno onima koji su već bili na ovom programu, druga opcija stoji 395 dolara (oko 2800 kuna) u kojoj si student sam traži posao i smještaj u SAD-u, a najskuplja opcija je 518 dolara (oko 3700 kuna), a u njoj CCUSA student pronalazi posao i smještaj.
Dosad su kazao je Ivan iz CCUSA putem ovih programa u SAD poslali preko 5000 studenata iz Hrvatske.
"Kada dođeš u SAD, CCUSA američki ured će biti u stalnom kontaktu s tobom kako bismo bili sigurni da proživljavaš izvrsno iskustvo te da bismo ti što brže odgovorili na sva pitanja koja imaš", poručio je Ivan i naglasio da su putovanje i iskustvo najbitniji u ovom programu.
Robert iz Viking agencije istaknuo je da svaka agencija ima malo drukčiji program. Oni u Hrvatskoj rade o 2008. godine i surađuju s pet američkih sponzora.
"Posljednjih godina popularna mjesta za poslove su veliki nacionalni parkovi. Cijena programa ako si sami nalazite posao je 714 eura (oko 5400 kuna), a ako vam mi onda je 929 eura (oko 7000 kuna). U sve je uračunato zdravstveno osiguranje i osiguravamo vam sve oko povrata poreza", kazao je Robert.
Evo što studenti traže
Ponudu je predstavila i Monika iz agencije Experience, koju su 2007. pokrenula dva studenta koja su i sama sudjelovala u ovim programima i radila ljeti u SAD-u. Danas kaže, imaju urede i u susjednim BiH, Srbiji i Crnoj Gori.
Što se tiče plaća u SAD-u kazala je kako se satnice u ugostiteljstvu u prosjeku kreću od 7-13 dolara (50 do 90-ak kuna).
Istaknula je da im dolaze studenti i traže isključivo mjesta u SAD-u koja su u prirodi ili su na plaži, to pogotovo traže studenti iz Dalmacije.
"Cijena ful programa je 1375 dolara (oko 9500 kuna). Mi vam nalazimo posao i smještaj, osiguranje od odbijanja vize, osiguranje od odbijanja radi faksa, američku sim karticu, zdravstveno.
Ovo je prekrasna prilika, no nije lako. Morate se brinuti sami za sebe. Ja sam bila tri puta na ovom programu. Prvo je išla moja cimerica iz studentskog doma i kad mi je pokazivala slike s putovanja u New York pa iz Las Vegasa, znala sam da i ja želim ići. Radila sam i po 12 sati da si zaradim za putovanja. No kad naučite kako treba raditi posao i kad krene onda je svakako prekrasno iskustvo", kazala je Monika okupljenim studentima, dodajući kako u nekim američkim mjestima imaju svoje urede pa osiguravaju i prijevoz od aerodroma do smještaja.
Iva iz agencije Integral edukacijski programi odmah je istaknula kako je svima cilj da mladi imaju nezaboravno ljeto u SAD-u.
"I sama sam sudjelovala u ovom programu i mogu reći da je to odlična stvar za CV. Nakon ovog programa me svaki poslodavac najviše ispitivao upravo o iskustvu rada u SAD-u. Na početku ovo izgleda skup program, no u prvih par tjedan možete ga potpuno isplatiti", rekla je Iva.
Pitanja studenata
Kod njih je cijena 670 dolara, a samostalan pronalazak poslova, te 915 dolara kad agencija pronalazi posao.
Alida iz agencije Sunčana vura kazala je kako oni imaju popis poslodavaca u SAD-u koji primaju hrvatske studente, a jedan od njih je poznati lanac Hard Rocka cafe-a, trgovine Home Depot i Hyatt resorti i hoteli.
Nude poslove i u velikim gradovima kao što su New York, San Francisco, Los Angeles i Washington.
Nakon predstavljanja studente je najviše zanimalo koliko je radno vrijeme u SAD-u, koliko se sati u prosjeku radi, jesu li radne nedjelje te koliko se može zaraditi.
"U pravilu što više radite, više vam se može isplatiti. Možete si naći i dodatan posao, no morate se za to javiti sponzoru u SAD-u kako bi provjerio poslodavca da ne ispadne da radite kod nekog tko ne isplaćuje radnicima plaće. Također ilegalno je da ne prijavite drugi dodatan posao. Svi nastojimo osigurati da vam boravak u SAD-u ostane nezaboravan", poručili su agenti.
Razgovarali smo i sa studentima koji su nam rekli kako planiraju otići na ljeto u SAD, prvenstveno zato što je netko od njihovih kolega već bio pa su iz prve ruke saznali za program.
"Nisam nikad bila u SAD-u i ovo mi je prilika da dobijem vizu i otputujem. Redovan sam student na Ekonomskom fakultetu i vikendima radim u jednom kafiću jer si skupljam novac za ovaj program. NIje jeftin, no znam da se sve može brzo vratiti", rekla nam je studentica Petra.