Britanski epidemiolog: Vlada je zakasnila s mjerama protiv koronavirusa
BROJ umrlih od koronavirusa u Velikoj Britaniji mogao je biti upola manji da je karantena uvedena tjedan dana ranije, kazao je u srijedu epidemiolog Neil Ferguson, bivši član skupine znanstvenika koja savjetuje britansku vladu.
Službeno je od koronavirusa u Velikoj Britaniji umrlo više od 40 tisuća ljudi, a kada se uračunaju smrti osoba za koje se pretpostavlja da su imale covid-19, onda ih je više od 50.000.
Premijer Boris Johnson uveo je karantenu 23. ožujka.
Ferguson: Vlada prekasno poduzela prave mjere protiv koronavirusa
Epidemiolog Neil Ferguson rekao je zastupnicima da je Velika Britanija poduzela prave mjere protiv koronavirusa, ali prekasno.
Ferguson je poručio da se broj zaraženih udvostručavao svaka 3-4 dana prije uvođenja karantene.
"Trebali smo uvesti mjere karantene tjedan dana ranije i tada bismo smanjili broj umrlih za najmanje pola", kazao je Ferguson.
"Dakle, iako mislim da su mjere opravdane, zasigurno bi, da smo ih uveli ranije, imali manje smrtnih slučajeva", dodao je.
Ferguson, profesor na Imperial Collegeu, autor je utjecajnog modela, prema kojemu bi, bez uvođenja restriktivnih mjera, od koronavirusa umrlo 500 tisuća Britanaca.
Sklonio se iz savjetničke pozicije kad je uhvaćen da krši mjere izolacije
Fergusonova studija bila je jedan od glavnih poticaja britanskom premijeru Johnsonu da uvede karantenu, iako se u početku odlučio za permisivniji pristup, sličan švedskom.
Procjena da bi, nakon uvođenja karantene, moglo umrijeti 20 tisuća ljudi, pokazala se netočnom jer štićenici domova za starije i nemoćne nisu bili zaštićeni od virusa, kazao je Ferguson.
Ferguson je odstupio iz Znanstvene savjetničke grupe za izvanredna stanja (SAGE), koja ima ključnu ulogu u oblikovanju vladine politike, nakon što je u svibnju otkriveno da je više puta prekršio restrikcije, nametnute zbog koronavirusa, kako bi posjetio svoju ljubavnicu.