Dimitrij Rupel: Arbitražni sporazum je loš, ali ga treba što prije realizirati
Tekst: Z.J.
Foto: AFP
BIVŠI slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel izjavio je danas da je Slovenija u pregovorima s Hrvatskom prebrzo popustila pod pritiscima izvana, da je vlada pred potpisivanjem sporazuma uzela premalo vremena te da se nije dovoljno savjetovala, ali da sada situaciju treba okončati.
Rupel je tijekom svoje tiskovne konferencije dodao kako je suštinska razlika između sporazuma o granici između bivših premijera Drnovšeka i Račana u odnosu na Arbitražni sporazum u tome što se u prvome sporazumu nalazilo i rješenje odnosno zemljovid same granice, a Sporazum između Kosor i Pahora je tak uputa za arbitre koji će ocijeniti gdje se granica nalazi.
Prema Rupelovim riječima, i dogovor nekadašnjih premijera Janeza Janše i Ive Sanadera sa Bleda iz kolovoza 2007. godine je "bolji od sadašnjega sporazuma jer je u sebi sadržavao načelo vanjske pravičnosti". Na tome načelu je, Slovenija, smatra Rupel, morala ustrajati.
Realizacija Sporazuma za četiri do pet godina
Negativnim u Sporazumu Rupel ocjenjuje i činjenicu da će, u skladu sa Sporazumom, "slučaj biti riješen u roku od četiri ili pet godina, što je jako loše za Sloveniju", a što Hrvatskoj odgovara.
Rupel je ponovio stavove svoje stranke, da je prijedlog europskog povjerenika za proširenje Ollija Rehna koji je predviđao da hrvatsko pristupanje EU i pregovori o granici teku istovremeno, puno bolji od Sporazuma o arbitraži koji je "tu simetriju porušio".
Glede savjetodavnoga referenduma o arbitražnom sporazumu kojega planira provesti Borut Pahor, Rupel je rekao da premijer mora napraviti šire savjetovanje prije ratifikacije, e da će Slovenci na referendumu izraziti "suzdržanost prema Sporazumu".
Unatoč tome, Rupel smatra da treba "stvar izvući do kraja", ali istovremeno i izražava žalost jer je sve "prebrzo učinjeno" i pod pritiskom iz Washingtona.