UN-ovi mirotvorci napravili djecu pa se vratili kućama. Majke djece traže pravdu
KAD JE PAULINE Philippe doznala da nosi blizance, osjetila je bljesak sreće. Tada je briznula u plač pred medicinskim bratom koji joj je upravo bio napravio ultrazvuk.
"Zašto plačeš?" sjeća se da je upitao. Pokušavajući je oraspoložiti, dodao je: "Imaš blizance, Prevala i Aristida!" misleći na dva bivša predsjednika Haitija.
Kako piše CNN, Haiti je u to vrijeme još bio jako potresen smrtonosnim potresom, koji je pogodio glavni grad Port-au-Prince dvije godine prije, 2010., usmrtivši stotine tisuća ljudi. Katastrofa je potaknula veliki priljev humanitarnih radnika i grupa, uključujući kontingent mirovnih snaga Ujedinjenih naroda koji je donio smrtonosnu epidemiju kolere u malu karipsku državu, što je rezultiralo s još gotovo 10.000 smrtnih slučajeva.
Čovjek koji je otac njenih blizanaca bio je dio međunarodne ekipe pomoći, policajac UN-a na privremenom zadatku u Port-au-Princeu. "Oženjen i s obitelji kod kuće u Nigeru", rekla je Phillippe.
"Razmišljala sam o svemu što bi se moglo dogoditi", dodala je za CNN. "Nazvala sam njihovog oca i rekla mu da nosim blizance. Rekao je: 'Kako to može biti? Od mene? Otići ću iz zemlje, imat ćeš kopilad. Ne možeš odgajati djecu bez oca."
No u studenom 2012. tada 26-godišnjakinja rodila je djevojčicu i dječaka. Njihov otac napustio je zemlju dva mjeseca kasnije.
CNN je razgovarao s Philippe u njezinom malom stanu u Dajabónu, prašnjavom trgovačkom gradu u Dominikanskoj Republici, kamo su ona i njezini blizanci pobjegli 2021. pokušavajući iza sebe ostaviti kaos blokiranih cesta i zatvorenih škola na Haitiju.
U jednokrevetnoj sobi koju obitelj dijeli djeca spavaju na malom krevetu, a Philippe spava na popločanom podu. Njezin sin osjeća jaku bol zbog stanja za koje Philippe kaže da bi se moglo izliječiti jednostavnom operacijom, ali da si ona to ne može priuštiti.
Kaže da je upoznala oca svoje djece dok je 2009. radila kao čistačica u sjedištu UN-a u Port-au-Princeu. Prvo ju je zamolio da za njega obavlja poslove, odnosno kupuje namirnice na lokalnoj tržnici. Na kraju ju je, kaže, zamolio da dođe kod njega kući.
Danas se Philippe bori da definira njihov odnos koji je trajao još nekoliko godina. "Ne bih mogla reći da smo se voljeli", rekla je. Godinu dana nakon što je otišao, Pauline Philippe je odlučila da bi UN trebao znati što se dogodilo.
Iz svog rodnog grada Cap-Haitiena, lučkog grada na sjevernoj obali Haitija, 2014. ukrcala se u moto-taksi sa svojim blizancima, po jednim u svakoj ruci, i započela višesatno putovanje. "Morala sam se suočiti s UN-om i reći im što se dogodilo", kaže.
U 23 godine 463 zahtjeva za utvrđivanje očinstva
Philippe je, piše CNN, jedna od nebrojenih žena i djevojaka diljem svijeta koje odgajaju djecu čiji su očevi mirovnjaci i osoblje UN-a.
Od 2010. do veljače ove godine UN je zabilježio 463 zahtjeva za utvrđivanje očinstva nad svojim osobljem, od kojih je 55 potvrđeno.
A to su samo žene koje su se javile.
Uglavnom napuštene od muškaraca s kojima su začele, te majke pokušavaju odgajati djecu u nekim od najtežih uvjeta na svijetu - nakon prirodnih katastrofa, nasilnih i etničkih sukoba ili u izbjegličkim kampovima - i često se suočavaju s teškom društvenom stigmom.
No dok ih okolina u kojoj žene žive može osuđivati, UN-u je jasno tko je kriv za ono što naziva "seksualno iskorištavanje i zlostavljanje".
Godine 2003. tadašnji glavni tajnik UN-a Kofi Annan izdao je bilten u kojem obeshrabruje seks između radnika UN-a i ljudi kojima su poslani da pomognu uz objašnjenje da se takvi odnosi "temelje na inherentno nejednakoj dinamici moći" i "potkopavaju vjerodostojnost i integritet rada Ujedinjenih naroda".
Mirotvorcima i vojnoj policiji - poput oca Paulineine djece - zabranjeno je svako "petljanje" s civilnim stanovništvom.
Trenutni glavni tajnik Antonio Guterres obećao je da će UN dovesti u red. Godine 2017. predstavio je strategiju u četiri pravca usmjerenu ne samo na okončanje nekažnjavanja već i na davanje prioriteta pravima i dostojanstvu žrtava. Imenovao je prvog UN-ovog zastupnika za prava žrtava i stvorio zakladu za potporu žrtvama.
Ali Pauline Philippe i šest drugih haićanskih majki koje je intervjuirao CNN kažu da je potpora UN-a bila oskudna i uvjetovana. A njihovi zahtjevi za pravdu, poput alimentacije na koju bi trebale imati pravo prema haićanskom zakonu, ali i same odštete za žrtve, nisu urodili gotovo ni s čim.
"Tretiraju nas kao da nismo ljudi"
"Tretiraju nas kao da nismo ljudi", rekla je jedna žena opisujući komunikaciju s UN-om.
Na Haitiju, gdje su zaraćene bande protjerale tisuće iz njihovih domova u Port-au-Princeu uzrokujući skok cijena hrane i energije diljem zemlje, žene su opisale očajničku borbu za preživljavanje i brigu za svoju djecu. Neke su bile prisiljene pobjeći iz zemlje.
U međuvremenu su se seksualni skandali u koje je umiješano osoblje UN-a nastavili. U lipnju ove godine 60 tanzanijskih mirovnjaka poslano je kući iz Srednjoafričke Republike zbog optužbi za seksualno iskorištavanje i zlostavljanje, u koje su uključene četiri žrtve, od kojih su dvije djeca, piše CNN.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati