Europska komisija dala Ukrajini pozitivne preporuke, za BiH drugačija priča
EUROPSKA komisija je danas preporučila otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom i Moldavijom, a Bosni i Hercegovini poručila da će to učiniti kad zemlja dostigne potrebni stupanj usklađenosti s kriterijima za članstvo. Komisija je uz to preporučila da se Gruziji odobri kandidatski status.
Iduće izvješće o napretku te četiri zemlje bit će najkasnije u ožujku 2024. "Danas je povijesni dan jer Komisija preporučuje Vijeću (državama članicama) otvaranje pregovora s Ukrajinom i Moldavijom", izjavila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen, predstavljajući godišnje izvješće o napretku zemalja aspirantica za članstvo.
"Komisija također preporučuje otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom kada postigne potrebni stupanj usklađenosti s kriterijima za članstvo", dodala je. Odluku o tim preporukama donijet će čelnici država članica EU na svom samitu sredinom prosinca. Za to je potrebna suglasnost svih članica.
"Zabrinuti smo zbog raznih neustavnih zakona koje su usvojili predstavnici Republike Srpske"
Govoreći o Bosni i Hercegovini, Von der Leyen je rekla da Komisija prepoznaje neke pozitivne političke i pravne korake, poput formiranja Vijeća ministara u siječnju ove godine te da ima napretka u borbi protiv organiziranog kriminala i pranja novca.
"S druge strane, također bilježimo sa zabrinutošću razne neustavne zakone koje su usvojili predstavnici Republike Srpske", rekla je Von der Leyen. "Otvorili smo širom vrata i pozivamo Bosnu i Hercegovinu da kroz njih prođe. Za to je naravno potrebno pokazati rezultate, ali vrata su širom otvorena za pristupne pregovore", rekla je Von der Leyen.
Ukrajini slijedi borba protiv korupcije
Predsjednica Komisije za Ukrajinu kaže da se odluka o početku pregovora može donijeti čim ispuni preostale uvjete koji se odnose na jaču borbu protiv korupcije, usvajanje zakona o lobiranju u skladu sa standardima EU i jačanje prava nacionalniih manjina.
Usprkos ruskom agresivnom ratu koji prijeti samom opstanku Ukrajine, zemlja je provela preko 90 koraka koje je Komisija postavila u prošlogodišnjem izvješću, rekla je. "Također preporučujemo Vijeću da usvoji pregovarački okvir kada Ukrajina provede reforme koje su u tijeku, o čemu ćemo podnijeti izvješće u ožujku 2024.", rekla je Von der Leyen.
Iako Moldavija nije izravno suočena s ratom, konstantno se pokušava destabilizirati njezina demokracija i ona također snosi posljedice rata u Ukrajini.
"Ali, poput Ukrajine, Moldavija je poduzela značajne reformske napore, primjerice u području pravosuđa, ubrzala rad u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala", kaže predsjednica Komisije, dodajući da je toj zemlji preostalo donijeti još nekoliko mjera kako bi Vijeće moglo usvojiti pregovarački okvir.
"Za Gruziju preporučujemo status kandidata"
U pogledu Gruzije, čija proeuropski usmjerena predsjednica Salome Zurabišvili optužuje vladu za proruske stavove, Komisija ističe da podupire "istinske težnje goleme većine njezinih građana da se pridruže Europskoj uniji".
"Te težnje trebale bi se više oslikavati u radu vlasti koje bi morale više surađivati s oporbom i civilnim društvom u pitanjima nacionalnog interesa", rekla je Von der Leyen. "Komisija preporučuje da se Gruziji dodijeli status kandidata pod uvjetom da vlada poduzme važne reformske korake", rekla je Von der Leyen.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati