Hrvatski diplomat zadužen za slučaj Zambija: Sutrašnje ročište se vjerojatno odgađa
SUTRA je novo ročište hrvatskim parovima kojima se u Zambiji sudi zbog sumnje na trgovinu djecom kroz posvajanje djece iz Konga.
Ročište je zakazano za 9 sati, a još jedno ročište prema planu bi se trebalo održati u srijedu. No špekulira se da će sutrašnje ročište biti odgođeno.
Tužiteljstvo sutra pred sud planira izvesti šest svjedoka, od kojih je jedna majka jednog od djeteta iz Konga, javila je reporterka Nove TV.
Razgovarala je i s Dariom Klasićem, službenim predstavnikom Hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji koji je doputovao u Ndolu.
"Rekao je kako će najvjerojatnije ročište sutra biti odgođeno. Nismo sigurni iz kojeg razloga, međutim, sud je dao tužiteljstvu rok do 25.1., dakle do srijede, da ispita sve svoje svjedoke", prenijela je reporterka dodavši kako je Klasić rekao kako tužiteljstvo želi dokazati da su dokumenti o posvajanju krivotvoreni.
Iz izvora bliskih odvjetniku osmorke doznaje se da je procedura o produljenju boravišne dozvole konačno odobrena, ispunjeni su svi uvjeti jamčevine, te bi mogli biti pušteni da se na sljedećem ročištu brane sa slobode nakon što su 45 dana proveli u zatvoru.
Klasić je gostovao u RTL Danas, gdje je detaljnije govorio o slučaju.
Klasić govori kako je posjetio Hrvate u subotu, kako slučaj prate od prvog dana, a on ih redovno osobno posjećuje. "U okvirima bečke konvencije u kojoj postupaju, imaju pravo komunicirati s djelatnikom veleposlanstva", govori pa ističe kako je s njima razgovarao oko 20 do 30 minuta.
"U zatvoru se osjećaju sigurno"
Što se tiče zahtjeva koji Hrvati možda imaju, govori kako je sam standard pritvorske jedinice ispod bilo kakvog poimanja pritvora u Europi, ali druge infrastrukture nema za strance.
"Cijelo vrijeme imaju ograničene mogućnosti komunikacije s obiteljima, mogu potvrditi da se osjećaju sigurno. Medijski napisi da se zambijski zatvori povezuju sa silovanjima, prisilama, ne mogu se povezati s hrvatskim državljanima, nema diskriminirajućih postupaka. U pritvoru su potvrdili da nemaju zamjerke", kaže.
Navodi i da su uvjeti skromni, hrana nije nešto na što su navikli, ali veleposlanstvo i drugi ljudi, koji žele ostati anonimni, osigurali su pomoć u vidu hrane, higijene, lijekova...
Hoće li se sutrašnje ročište odgoditi?
Govoreći o ročištu koje bi trebalo biti u ponedjeljak, ali se špekulira o odgodi, Klasić navodi kako se sve vodi na engleskom.
"Hrvati ili bilo tko ima pravo da se postupak vodi na jeziku koji razumiju. Imaju prevoditelja, na prva dva ročišta fra Ivica Perić je bio prevoditelj, daljnji tijek postupka vidjet će hoće li izraziti želju da se postupak vodi na hrvatskom jeziku", naveo je.
Upitan oko svjedoka gdje se spominju roditelji djece koju su Hrvati, kako im se tereti, pokušali prokrijumčariti u Hrvatsku, navodi kako je do sada u cijelom postupku ispitano troje svjedoka, a o roditeljima djece koju bi navodno tužiteljstvo trebalo ispitati kaže, ne može spekulirati.
"To su nagađanja, optužba je ta koja iznosi dokazne prijedloge, ne možemo spekulirati što će izvesti", tvrdi.
Djeca su pod policijskom zaštitom, a ravnatelj doma iz kojeg su djeca nedostupan je kongoanskim vlastima
Pojasnio je i da su djeca smještena na tajnoj lokaciji, te kako oni znaju o kojoj je točno riječ, ali ne mogu im pristupiti jer djeca se vode kao žrtve te su pod policijskom zaštitom.
Što se tiče vlasnika sirotišta iz kojeg su djeca pokušana biti posvojena, a za kojeg se tvrdi da je u bijegu, Klasić govori kako on ima informaciju od 20. prosinca kada mu je rečeno da je nedostupan kongoanskim vlastima.
Je li posvojenje iz Konga moguće ili ne? "Pitali smo njihove vlasti, čekamo odgovor"
Upitan je li posvajanje moguće ili ne, odgovara: "Upoznati smo da su određene države kao SAD, Velika Britanija, Kanada uvele ograničenja oko posvajanja iz DR Kongo, imamo saznanja da je DR Kongo ograničila izdavanje dozvola za djecu koja se posvajaju za neke države. Službenim putem zatražili smo DR Kongo informaciju, pouzdan odgovor i čekamo da se očituju o mjerodavnom pravu, da li i, u kojim okolnostima su međunarodna posvojenja moguća", kaže.
Razlozi zašto hrvatski parovi još nisu pušteni da se brane sa slobode
Što se tiče toga da su uvjeti za Hrvate ispunjeni, ali da oni još nisu na slobodi, navodi kako je u petak poslijepodne sud donio odluku da se odobrava mogućnost da se brane sa slobode, ona je preduvjet za regulaciju boravišta, jer vlasti nadležne za imigraciju ne smatraju da je kazneni postupak razlog za produljenje turističke vize, pojasnio je.
Govori kako nema informaciju da u srijedu iznose obranu, a govoreći o krivotvorenim dokumentima i njihovoj učestalosti na tom području, ističe kako se i oni u veleposlanstvu svakodnevno susreću s čitavim nizom krivotvorenih dokumenata i to od putovnica, radnih dozvola, s dokumentima koji su krivotvoreni u Nigeriji, a navodno iz Hrvatske. "Dobro smo opremljeni da otkrijemo krivotvorene dokumente", zaključuje.