Izvršni direktor Goldman Sachsa: Nova globalna kriza nije na vidiku
IZVRŠNI direktor Goldman Sachsa David Solomon smatra da trenutno ekonomsko stanje u svijetu ne daje naslutiti veliku krizu kakva se nazirala uoči početka globalne recesije u kolovozu 2007. No istodobno ističe jednu stvar koja bi do nje mogla dovesti: trgovinski rat.
"Ne mislim da se nalazimo u trenutku kada nam prijeti globalna ekonomska kriza. No stvari se mogu promijeniti", rekao je u intervjuu za CNN.
Solomon ističe da se američko gospodarstvo polako usporava te da bi trgovinski rat između SAD-a i Kine mogao dovesti do problema.
"Osnovno gospodarstvo trenutno je u dobrom stanju i šanse za ulazak u recesiju su male. No svejedno moramo paziti što se događa s carinama", dodao je.
Mišljenja drugih eksperata
Drugi su, pak, izrazili veću zabrinutost, prvenstveno zbog prošlotjednih turbulencija na globalnom tržištu i straha od trgovinskog rata.
"Lako je moguće da se nalazimo u financijski gledano najopasnijoj situaciji od 2009.", objavio je na Twitteru bivši ministar financija SAD-a Larry Summers.
Ekonomist JPMorgan Chasea Joseph Lupton istaknuo je da je vjerojatnost ulaska SAD-a u recesiju u idućih 12 mjeseci povećana za 40%.
Milijarder Jeffrey Grundlach smatra da su šanse ulaska u recesiju do idućih predsjedničkih izbora 75%, uspoređujući trenutno stanje s 2007. godinom.
Solomon tvrdi da on "velike opasnosti ne vidi" i ističe "sklonost drugih da stvari gledaju iz pozicije retrovizora" navodeći da će "iduća velika recesija biti nešto potpuno drugačije".
Slabljenje zbog mogućnosti trgovinskog rata
Strah od mogućeg trgovinskog rata između SAD-a i Kine doveo je do gomilanja dugova vlada diljem svijeta i nervoznih reakcija ulagača.
Trumpova administracija obećala je nametnuti carinu od 10% na kinesku robu u vrijednosti od 300 milijardi dolara do 1. rujna. Neki ekonomisti tvrde da će rastuće tenzije naštetiti ekonomiji i unijeti dodatnu nervozu u kućanstva i poslovnu sferu.
"Pravi utjecaj carine u ovom trenutku je malen, no morate paziti jer takve stvari dovode do slabijeg povjerenja, a ono pak može umanjiti ekonomske aktivnosti", rekao je Solomon te podupro američkog predsjednika u njegovoj politici prema Kini.
Solomon je također komentirao i kritike Petara Navarra, trgovinskog savjetnika u Bijeloj kući, da je Goldman Sachs outsourcao cijeli niz poslova i slao tvrtke na rad u prekomorske zemlje: "Stvarno ne razumijem o čemu on to govori", ističući da Goldman Sachs radi sve kako bi pomogao gospodarstvu, što se može vidjeti i iz programa 10.000 malih poslovanja kojemu je cilj olakšati poduzetnicima pristup edukaciji, kapitalu i drugim stvarima.
Slijedi li Sustav federalnih rezervi Wall Street?
Solomon je Trumpove napade na američke Federalne rezerve po pitanju kamatnih stopa komentirao riječima: "Važno je da imamo samostalne Federalne rezerve", potvrđujući pritom stavove četvorice bivših šefova te organizacije.
Trump je u petak izjavio da je zbog Federalnih rezervi američko gospodarstvo u okovima te pozvao na drastične mjere rezanja kamatnih stopa.
Solomon pak tvrdi da se svijet naviknuo na monetarnu politiku "lakog dobivanja novca" koja je korištena tijekom globalne ekonomske krize te ističe da nije dobro njeno miješanje s tržištima u njihovom trenutnom stanju, kao ni s politikom općenito.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati