BBC: Projektil Sjeverne Koreje ponovno prijeti Japanu
OKO 7:50 u japanskim prefekturama Miyagi i Yamagata oglasile su se sirene za zračni napad, a regularni TV program prekinut je kako bi se ljude upozorilo da odu u skloništa, piše BBC.
Japanska obalna straža upozorila je da projektil koji je lansirala Sjeverna Koreja leti iznad Japana. To nije ništa novo i neuobičajeno za Japance jer se sličan scenarij dogodio i prošlog mjeseca. Srećom, projektil ovaj put ipak nije letio preko Japana. Vojni izvori Južne Koreje tvrde da je projektil usred leta pao u japansko more.
Nakon toga Japanci su se mogli opustiti i vratiti svojim uobičajenim jutarnjim rutinama. No je li to zaista tako? Kako se opustiti kada susjedna država ispaljuje projektile na susjede bez upozorenja i ikakve obavijesti o tome koji joj je cilj? To nije normalno i uobičajeno ponašanje jedne države. Projektil može ugroziti zračni i morski promet, ali i u bilo kojem trenutku može eksplodirati i potencijalno ugroziti živote brojnih civila.
Ne tješi ni činjenica da se to dogodilo samo dan nakon što je Sjeverna Koreja ispalila rekordan broj projektila u mora Južne Koreje. Postavlja se pitanje želi li Kim Jong-un na ovaj način privući pažnju SAD-a i pokazati mu svoju vojnu moć. Posebice zato što su jučer u SAD-u održani izbori na sredini mandata.
Što Kim Jong-un zaista želi?
Vojni analitičari smatraju da je ovo ponašanje Sjeverne Koreje samo uvertira u nešto ozbiljnije – nuklearni test ili test balističkih projektila dalekog dometa na Pacifiku, ali možda i oboje. No ovaj obrazac ponašanja Sjeverne Koreje već je viđen 2010. i 2017. godine. Cilj im je vjerojatno dignuti tenzije i preplašiti sve oko sebe, a potom od Južne Koreje, Japana i SAD-a tražiti ustupke.
Ipak, Kimov razlog možda je to što je još daleko od usavršavanja svoje raketne tehnologije. Ovakvi projektili, nakon što se lansiraju u svemir, moraju opet ući u zemljinu atmosferu, što podrazumijeva da moraju moći izdržati ogromne temperature i velik pritisak. Kim Jong-unovi projektili do sada se nisu pokazali uspješnima pa je ovo možda i pokušaj za njihovo usavršavanje.
Raketa lansirana u četvrtak letjela je čak 2000 km u svemir, a onda se strmo spuštala. Možda su iz Pjongjanga Japance htjeli poštedjeti stresa od ulaska rakete u njihov zračni prostor, ali moguće je i da je to bio samo još jedan njihov neuspjeh.
No jesu li Južna Koreja i Japan oni koje Sjeverna Koreja želi zastrašiti? Vjerojatno ne jer to može i sada. Ovim pokusima vjerojatno žele zaprijetiti SAD-u interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) koja može nositi nuklearno oružje.
Japan više neće mirno podnositi prijetnje?
Ako je namjera Sjeverne Koreje zastrašiti Japan, to ima suprotan učinak. Ovo isprobavanje projektila, zajedno s nedavnim prijetnjama Kine Tajvanu, ima dubok utjecaj na japansku politiku. Desetljećima su japanski desničari pozivali na ukidanje poslijeratnog pacifističkog ustava i ponovno naoružavanje zemlje.
Ipak, većina Japanaca tome se do sada odupirala. No ako Sjeverna Koreja ovako nastavi, to će se sigurno promijeniti. Već sljedećeg mjeseca japanska vlada će predložiti udvostručenje japanskog vojnog proračuna i nabavu oružja dugog dometa. Plan im je od SAD-a nabaviti stotine krstarećih projektila Tomahawk pa će prvi put od Drugog svjetskog rata moći gađati mete duboko u teritorijima Kine i Sjeverne Koreje.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati