Je li Peruško lagao sudu ili stvarno ne zna kome je što platio?
NAKON što je Trgovački sud od izvanredne uprave Agrokora zatražio da im dostave podatke o isplatama dobavljača, Fabris Peruško poručio im je preko odvjetnika Tina Doličkog kako im je to prekomplicirano napraviti.
Tako tvrtka koja je još 2006. godine počela uvoditi SAP, najbolji poslovno-knjigovodstveni sustav na svijetu, nije u stanju izračunati koliko je koga platila.
"Radi se o izuzetno složenom dokumentu koji sadrži popis nekoliko desetaka tisuća transakcija i to na razini 77 društava koji će biti uskoro zgotovljen, u svakom slučaju dovoljno rano u odnosu na obavezu sastavljanja popisa iz članka 43. stavak 10 zakona (popis vjerovnika i prava glasa koji im pripadaju na ročištu za glasovanje o prijedlogu nagodbe", stoji u očitovanju kojeg potpisuje odvjetnik Dolički.
Agrokor: Na žalost podatke obrađujemo ručno
U priopćenju Agrokora žale se kako koncern nema centralni izvještajni sustav, podaci operativnih kompanija kojih je 77 pod Zakonom o postupku izvanredne uprave, "obrađuju se nažalost ručno i zato objedinjavanje i provjera ovih podataka traži još nešto vremena".
Isti taj koncern hvalio se prije dvije godine kako je SAP sustav, koji uključuje i izvještavanje, prisutan u većini koncerna: maloprodaji, dijelu proizvodnih i servisnih kompanija. Ne samo to, nego je Agrokor svoju internu IT operaciju mStart izdvojio u zasebnu tvrtku i krenuo drugima pružati IT usluge.
SAP je u Konzum uveden još 2006. godine, ugovor je s tadašnjim šefom SAP Hrvatska potpisala Ljerka Puljić, a kasnije su slijedili Belje, Jamnica, Roto Dinamic i drugi. Takvi poslovni sustavi dizajnirani su i za složenije izvještaje od plaćanja po dobavljačima, mogu davati podatke o tome koliko je jogurta prodano u kojem dućanu i je li to pad u odnosu na neko ranije razdoblje.
Mogu platiti tražbine, ali ne mogu poslati izvještaj koliko su platili
Moguće je da nemaju sustav ugrađen u neke od manjih s popisa 77 povezanih kompanija, pa će dio izvještaja o plaćanjima tražbina doista morati posebno obraditi, no to se sigurno ne odnosi na ključne sastavnice.
No i u tom slučaju, ako i nemaju SAP ugrađen u svim kompanijama, zahtjev suda morali bi sastaviti u nekoliko dana, slažu se IT stručnjaci s kojima je Index razgovarao. A nikako u nekoliko mjeseci, kako to Agrokor tumači aludirajući da će posao biti gotov do glasanja o nagodbi.
Izvanrednoj upravi nije komplicirano plaćati dobavljače, ali im je komplicirano objaviti koliko su kome tražbina podmirili, što znači da i dalje ustraju na netransparentnosti i otvaraju dodatni prostor sumnjama na pogodovanje, pa i pod cijenu sramoćenja koncerna koji predstavljaju kao zastarjeli sustav u kojem se sve računa ručno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati