New York Times: Hrvatski autsajderi uživaju u trenutku sreće
NAKON što je Hrvatska pobijedila Englesku i ušla u finale Svjetskog prvenstva strastveni navijači palili su baklje i gume oko zidina starog grada, sličicom iz Dubrovnika svoju reportažu započinje ugledni američki list The New York Times.
Euforija trenutka podignula je raspoloženje nacije razočarane na nekoliko frontova, kao što su spori ulazak u EU ili stagnirajuća ekonomija.
''U ovom trenutku nitko ne misli o problemima'', rekao je za The New York Times navijač Maroje Burum.
Korupcijske skandale zasjenila euforija uspjehom
U istom tekstu list navodi kako je dio Hrvata u početku oklijevao slaviti nacionalnu momčad jer je bila uvučena u korupcijske skandale i iskorištavana kao simbol nacionalizma od strane desno orijentiranih političara.
U tekstu se spominje i Zdravko Mamić o kojem pišu kao najutjecajnijoj osobi u hrvatskom nogometu te spominju da je nakon osude zbog prevara vezanih za transfere igrača pobjegao u susjednu Bosnu i Hercegovinu, gdje se skriva i sada.
U istom kontekstu navode i da je Luka Modrić, kojeg opisuju kao najvećeg hrvatskog nogometaša svih vremena, tijekom svjedočenja na suđenju Mamiću izjavio kako ne zna ništa o tome. Zbog toga su mu se u domovini naširoko rugali. U svibnju je optužen za krivokletstvo te mu prijeti pet godina zatvora. Zbog toga su se neki Hrvati okrenuli protiv njega, a slučaj je ocrnio nacionalnu momčad, piše NYT.
No kako je reprezentacija napredovala na prvenstvu tako je sudski proces pao u drugi plan. Modrić, kojem je dozvoljeno da igra jer još nije osuđen, jedan je od najboljih igrača ovog natjecanja i njegova reputacija nije narušena.
Nogomet kao marker za povijesna zbivanja
The New York Times također piše kako je nogomet važan dio kulture, politike i ratova devedesetih te kako može biti upotrijebljen kao signal nekih od najvažnijih događaja u nedavnoj povijesti Hrvatske.
U tom smislu spominje se i prekinuta utakmica Dinama i Crvene zvezde na zagrebačkom stadionu 1990. godine.
U poslijeratnom razdoblju, hrvatski su političari, kao i mnogi drugi u svijetu, uspjehe sportskih momčadi i sportaša nastojali iskoristiti u svojim kampanjama citirajući ih u svojim govorima te nastojeći njihove sportske uspjehe pretvoriti u političke pobjede.
Tuđman - predsjednik koji je shvaćao važnost nogometa za naciju
U tom kontekstu The New York Times spominje i prvog hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana za kojeg piše da je bio nogometni fan koji je dobro razumio važnost ove igre kako za naciju tako i za svoje političke ambicije.
''Nogometne pobjede oblikuju nacionalni identitet kao i ratovi'', citiraju čuvenu Tuđmanovu izjavu.
The New York Times spominje i prvenstvo iz 1998. godine kad je hrvatska došla do polufinala i izgubila od Francuske. Ovo sjećanje još živi na Balkanu pa se na nedjeljnu utakmicu gleda kao na priliku za osvetu.
Nakon 1998. godine sjaj pobjede je s vremenom izblijedio i Hrvatska se uskoro suočila s uobičajenim problemima na koje nailaze nove države. Sljedeće desetljeće imala je jedan cilj - članstvo u Europskoj uniji.
Ekonomski problemi u drugom planu do finala
Nakon što je 2013. godine pristupila u EU, kao i mnogim novim članicama iz Istočne i Srednje Europe članstvo joj nije donijelo ekonomski rast koji su mnogi očekivali.
Anton Masle, kojeg The New York Times navodi kao jednog od vodećih novinara u državi, za ovaj je list izjavio kako su državu zadesili mnogi problemi koji su zadesili i ostale članice EU-a. No kako je riječ o maloj državi, tu je bilo drugačije.
''Znate što Talijani kažu kad ih pitate o njihovoj financijskoj situaciji i mogućnosti bankrota? Preveliki smo da bismo pali. A znate što Hrvati kažu? Premali smo da bismo pali'', rekao je Masle za The New York Times.
U ovoj maloj zemlji s manje od četiri milijuna stanovnika sport odavno igra pretjerano veliku ulogu u psihi naroda, piše The New York Times.
No sportski uspjesi nisu maskirali druge probleme, koji su se odrazili u iseljavanju obrazovanih mladih ljudi. Stranka na vlasti drži slabu većinu uz pomoć manjinskih stranaka, što joj otežava vladanje, piše NYT.
Stvarnost može pričekati
The New York Times spominje i Agrokor za koji kaže da je prije 17 mjeseci uzdrmao tromu ekonomiju. Dok se država bavila spašavanjem Agrokora, zdravstveni i mirovinski sustav je propadao.
''To je zgodan bijeg iz stvarnosti, naravno, i dobra doza optimizma za sve'', izjavio je za The New York Times kolumnist Boris Vlašić, koji je dodao teška stvarnost, neovisno o završnom rezultatu, može i pričekati.
Prvo treba odigrati utakmicu, završava The New York Times svoj tekst.