UN pozvao na olimpijsko primirje. Rusija: To je guranje politike u sport
OPĆA skupština UN-a pozvala je danas sve zemlje svijeta na poštovanje tradicionalnog "olimpijskog primirja" u povodu Olimpijskih igara u Parizu sljedećeg ljeta, što je simbolična rezolucija koju je Rusija kritizirala, osuđujući "političko miješanje" u sport.
Rezolucija usvojena sa 118 glasova za, niti jednim protiv i dva suzdržana (Rusija i Sirija) poziva zemlje članice da "poštuju olimpijsko primirje pojedinačno i kolektivno" od sedmog dana prije početka Olimpijskih igara u Parizu (26. srpnja do 11. kolovoza 2024.) i do sedmog dana nakon završetka Paraolimpijskih igara (28. kolovoza do 8. rujna).
“Ne sjećam se svijeta koji se suočava s toliko sukoba"
U tekstu koji je pripremila Francuska također se naglašava "važnost suradnje između država članica za primjenu vrijednosti olimpijskog primirja u cijelom svijetu".
“Ne sjećam se svijeta koji se suočava s toliko sukoba, podjela, polarizacije”, komentirao je predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach u UN-u, pozivajući na “slanje nedvosmislene poruke svijetu da možemo doći zajedno čak i u vremenima ratova i kriza."
"Igre imaju izuzetno inspirativnu vrijednost kao primjer jer pokazuju što nam je zajedničko, a ne ono što nas dijeli", dodao je Tony Estanguet, šef Organizacijskog odbora za Olimpijske igre u Parizu.
Nadahnuto starogrčkom tradicijom "ekecheiria" koja je zahtijevala prekid svih neprijateljstava tijekom antičkih Olimpijskih igara, ovo "primirje" ponovno je uveo UN 1993. godine, nakon inicijative MOO-a. Općenito se usvaja konsenzusom svake dvije godine prije Zimskih i Ljetnih igara, ali se ne poštuje uvijek.
Rusija: Postoji opasna tendencija političkog uplitanja u sport
Stoga MOO smatra invaziju Rusije na Ukrajinu u veljači 2022. kršenjem olimpijskog primirja povezanog s Olimpijskim igrama 2022. u Pekingu te je stoga preporučio međunarodnim federacijama da zabrane njihova natjecanja na ruskom tlu i da zabrane bilo koji službeni ruski simbol - himnu i zastavu.
Rusija je osudila ono što smatra "diskriminacijom", kao i rezoluciju usvojenu u utorak.
“Postoji opasna tendencija političkog uplitanja u sport i njegovog korištenja kao instrumenta političkog pritiska”, rekla je zamjenica ruskog veleposlanika pri UN-u Marija Zabolotskaja, nazvavši ograničenje sudjelovanja ruskih sportaša na međunarodnim natjecanjima “vrhom licemjerja i cinizmom".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati