Ovo su cijene u Hrvatskoj i u drugim zemljama eurozone. Pogledajte
HRVATSKU nakon uvođenja eura pogađaju poskupljenja, a cijene pojedinih proizvoda jednake su onima u zemljama koje su duži niz godina članice eurozone.
Na Redditu je otvorena rasprava u kojoj mnogi ljudi pišu o poskupljenjima i navode brojne primjere.
"Kupovao prije svježi sir, 500 grama. Prije inflacije bio 10 kn, pa za vrijeme inflacije digli cijenu na 14.99 kn (1.99 €). Razumljivo, i dalje kupujem sir, eto kupio u prošli petak. Od jutros cijena nije više 1.99 eura, nego okrugla cifra 2.15 eura", piše jedan korisnik.
"Dana 30.12 kupio djeci slatkiš po redovnoj cijeni, znači nije bilo na akciji i koštao je 7.99 kn, već sutradan isti proizvod 12.99 kn", navodi se. "Piva je bila 13 kuna, a sada je 2 eura ili 15.07 kuna!" tvrdi jedan korisnik.
Index je usporedio cijene u Hrvatskoj i u Sloveniji, pri čemu treba naglasiti kako je primjetno da slovenske obitelji u prosjeku imaju nešto više od 30 posto veća primanja nego one u Hrvatskoj.
Primjerice, par s jednom plaćom i dvoje djece ima mjesečna primanja od 1523.21 euro u Sloveniji, a u Hrvatskoj zaradi 1022.99 eura. No ispalo je da su pojedini proizvodi u Sloveniji značajno jeftiniji nego oni u siromašnijoj Hrvatskoj.
Usporedili smo Hrvatsku, Sloveniju, Njemačku, Italiju i Slovačku
Kako bismo upotpunili sliku standarda u Hrvatskoj te nekim drugim zemljama eurozone, uzeli smo podatke sa stranice Numbeo, koja uspoređuje troškove života u svim gradovima i zemljama.
Hrvatsku smo usporedili sa Slovenijom, ali i dvije zemlje zapadne Europe, Njemačkom i susjednom Italijom, te još Slovačkom, koja naizgled nema poveznicu s Hrvatskom, osim toga što je barem približno siromašna kao Hrvatska.
Prema podacima Eurostata, u Hrvatskoj je prosječna plaća 866 eura, u Slovačkoj 915 eura. U Sloveniji je prosječna plaća 1216 eura, dok u Njemačkoj ona iznosi 2737, a u Italiji 1917 eura
Vidi se da je Hrvatska u pojedinim stavkama skuplja od Slovačke. Mlijeko je skuplje 20 centi, jaja 12 centi, riža 60 centi... Piletina je skuplja skoro 2 eura po kilogramu.
Međutim razlika u cijeni najviše se očituje kod, primjerice, odjeće i obuće. Tako su i traperice, ali i tenisice poprilično skuplje u Hrvatskoj nego u Slovačkoj. Skuplji je i odlazak u restoran, kao i pola litre točenog piva.
Što se tiče zapadne Europe, ona je u većini stavki, kako se podrazumijeva, skuplja od Hrvatske, poglavito tu mislimo na luksuze poput traperica, tenisica ili odlaska u restoran. Iako, što se tiče osnovnih namirnica, treba izdvojiti kako je Hrvatska al pari s Njemačkom po pitanju cijene kruha, dok je piletina, zanimljivo, skuplja u Hrvatskoj nego u Njemačkoj.