Politico: Trump želi rijetke metale. To je loše za Grenland, ali dobro za Ukrajinu
![Politico: Trump želi rijetke metale. To je loše za Grenland, ali dobro za Ukrajinu](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/16f5849f-f8d5-4081-bce2-e1f3ad7fabfd.png?width=765&height=402)
NAKON što je godinama tvrdila da se za demokraciju isplati boriti, Ukrajina je nakon ulaska Trumpa u Bijelu kuću brzo procijenila da je novi američki predsjednik skloniji pomoći toj napadnutoj zemlji zbog njezina bogatstva mineralnim sirovinama, piše Politico.
Kako bi pridobio američkog predsjednika, koji želi Grenland zbog njegovih ogromnih rezervi sirovina i strateške pozicije u Arktiku, Kijev već mjesecima naglašava kako bi njegovi bogati nalazi titanija, grafita i drugih minerala mogli pomoći Trumpu u globalnoj utrci za resurse protiv Kine.
Početkom tjedna je Trump prihvatio ponudu i izjavio da planira sklopiti sporazum s Ukrajinom "prema kojem će oni osigurati ono što im pružamo svojim rijetkim materijalima i drugim resursima".
Oštra reakcija Scholza
Njemački kancelar Olaf Scholz kritizirao je ovaj potez, nazvavši ga "strahovito transakcijskim" te ocijenivši da je "vrlo sebičan i egocentričan".
Međutim, Kijev shvaća da je fokus na ukrajinskim mineralnim resursima ključan za nastavak američke potpore - i time za opstanak zemlje - pa je namjerno prilagodio svoju poruku Trumpovim poslovnim instinktima. Svjestan da Trumpa neće uvjeriti argumenti o obrani demokracije, Kijev je naglasio opasnost da strateški metali, ključni za industrijsku i vojnu tehnologiju, padnu u ruke Moskve - i posljedično Kine.
"Pozitivan signal"
"Sveukupno, ovo je pozitivan signal", izjavio je za Politico Oleksandr Merežko, predsjednik odbora za vanjske poslove ukrajinskog parlamenta. "Mislim da je Trump počeo shvaćati da postoji opasnost da ukrajinski strateški resursi, ako nam se ne pomogne, završe u rukama autoritarnih režima i ojačaju ih. I to ne samo Rusije već i njezinog strateškog partnera Kine", dodao je.
Iako se Kijev dugo pribojavao da bi Trumpova administracija mogla u potpunosti okrenuti leđa Ukrajini, sada ima razloga za vrlo oprezan optimizam. Trumpov prijedlog da nastavi podržavati Ukrajinu u zamjenu za mineralne resurse iznesen je nakon što je prošlog mjeseca pozvao ruskog diktatora Vladimira Putina da okonča "smiješni rat" ili se suoči s još strožim sankcijama.
Nisu gubili vrijeme
Samo nekoliko sati nakon što je Chris Wright, izvršni direktor u industriji fosilnih goriva, potvrđen za Trumpova ministra energetike, njegov ukrajinski kolega Herman Haluščenko poslao mu je pismo u kojem zahvaljuje SAD-u na strateškom partnerstvu.
U pismu, u koje je Politico imao uvid, Haluščenko ističe da je 50 posto ukrajinske ključne energetske infrastrukture uništeno i da bi njezino održavanje bilo ključno kako bi Trump mogao zadržati poluge utjecaja na Moskvu.
Haluščenko je također naglasio da je Ukrajina spremna surađivati s Trumpovom administracijom na osiguranju strateškog komercijalnog udjela SAD-a u ukrajinskom energetskom sektoru, ističući da zemlja posjeduje neke od najvećih svjetskih zaliha nafte, plina, urana i drugih prirodnih resursa.
Kako je Ukrajina privukla Trumpovu pažnju
Ukrajina posjeduje 22 od 50 materijala koje je SAD identificirao kao kritične, dok od 34 ključna resursa s liste Europske unije Ukrajina ima nalazišta njih 25. Posebno je bogata grafitom, litijem, titanijem, berilijem i uranom, prema ukrajinskom Ministarstvu zaštite okoliša i prirodnih resursa.
Ovi resursi ključni su za proizvodnju baterija, radarskih sustava i oklopa - tehnologija ključnih za obrambenu i tehnološku industriju - te bi mogli smanjiti američku ovisnost o kineskim mineralima.
Republikanci već dugo prepoznaju stratešku vrijednost ukrajinskih resursa. "Ne želim da taj novac i ti resursi završe kod Putina da ih dijeli s Kinom", rekao je prošle godine senator Lindsey Graham. "Ako sada pomognemo Ukrajini, ona može postati najbolji poslovni partner kojeg smo ikada sanjali."
"Ukrajinske rezerve su vrhunske"
Ukrajinske rezerve titanija nalaze se "u vrhunskom rangu", rekao je europski stručnjak za sirovine za Politico, pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti teme. "Ukrajinci očito traže bilo što što bi privuklo Trumpovu pažnju. A ovo ju je definitivno privuklo."
"Argument o resursima vrlo je prihvatljiv za Donalda Trumpa i njegovu administraciju kada je u pitanju vrijednost Ukrajine", rekao je Daniel Vajdić, republikanski stručnjak za vanjsku politiku koji sada savjetuje ukrajinske državne agencije kao predsjednik lobističke firme Yorktown Solutions.
"Dok je za mnoge ljude u prethodnoj administraciji podrška Ukrajini bila pitanje slobode i demokracije, to Trumpa ne zanima... Moramo pronaći druge razloge zašto bi mu bilo logično podržavati Ukrajinu i boriti se za nju."
Kremlj je, shvaćajući prijetnju, odmah reagirao. Glasnogovornik Dmitri Peskov u utorak je osudio Trumpov prijedlog, rekavši: "Ako stvari nazovemo pravim imenom, ovo je prijedlog za kupnju pomoći - drugim riječima, ne davanje pomoći bezuvjetno, već njezino pružanje na komercijalnoj osnovi."
Rudarenje usred ratne zone
Još u rujnu, nekoliko mjeseci prije nego što je Trump pobijedio na američkim izborima, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski počeo je promovirati ideju da je u ekonomskom interesu SAD-a (i drugih zemalja) pomoći Kijevu da porazi Rusiju i povrati što je moguće više teritorija.
U Planu pobjede Zelenski je ponudio saveznicima poseban sporazum o zajedničkoj zaštiti i investiranju u ukrajinske prirodne resurse i ključne metale vrijedne bilijune dolara, uključujući uran, titanij, litij, grafit i druge.
Međutim, postoji problem: mnogi od tih resursa nalaze se na istoku i jugu Ukrajine - u regijama koje su najviše pogođene ratom i koje su ili pod ruskom okupacijom ili su ratne zone. Jedna od najbogatijih regija, Dnjipropetrovska oblast, trenutačno je pod prijetnjom, dok ruske snage stežu obruč oko Pokrovska.
"Shvaća li Trump da su to okupirani teritoriji?"
"Shvaća li Trump da su teritoriji na kojima se nalaze rijetki materijali uglavnom okupirani i da ih prvo treba osloboditi?" pita se Mihajlo Gončar, predsjednik nevladine organizacije Centre for Global Studies Strategy XXI. "Za to su potrebne američke oružane snage i zaista paklene sankcije protiv agresora", dodao je.
Ukrajinska ponuda SAD-u je jasna: Pomozite nam vratiti naš teritorij i bit ćemo rudarski div prijateljski raspoložen prema vama.
"Ovdje su u pitanju milijarde dolara ulaganja", rekao je Oleksandr Kubrakov, suosnivač analitičkog centra We Build Ukraine i bivši zamjenik premijera Ukrajine. Dogovor će Ukrajinu stajati, ali vrijedi ga sklopiti, piše Politico.
"To bi značilo puno manje mineralnog bogatstva u budućnosti", rekao je Peter Dickinson, urednik bloga UkraineAlert pri Euroazijskom centru. "Ali u usporedbi s alternativom - da zemlja bude izbrisana s karte - čini se kao vrlo dobar dogovor", dodaje.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati