Prije točno 24 godine Srbi su raketirali Zagreb
NA DANAŠNJI dan prije 24 godine, prema naredbi vođe pobunjenih Srba Milana Martića, počelo je raketiranje Zagreba. Poginulo je sedam osoba.
Zagreb je napadnut raketnim sustavom Orkan s kasetnim punjenjem, tzv. zvončićima. Prve eksplozije čule su se 2. svibnja u 10:23, kada je nekoliko projektila s eksplozivnim bombicama, tj. zvončićima ispaljeno na zagrebačko gradsko središte, u Šoštarićevu ulicu, u blizini križanja Vlaške i Draškovićeve ulice.
Dvodnevno raketiranje
Napad je ponovljen i sutradan, 3. svibnja 1995. Projektili su tada pali i na Dječju bolnicu u Klaićevoj ulici, Dom umirovljenika "Centar", Akademiju dramske umjetnosti te na dvoranu Hrvatskoga narodnog kazališta u kojoj su vježbali baletani, među kojima je bilo i nekoliko stranaca. Ranjeno je 17 baletnih umjetnika, a ispred Akademije je smrtno ranjen student 1. godine filmske režije Luka Skračić.
"Kad su svi izašli van ispred Akademije, gdje su također pali zvončići, ustanovili smo da je i tamo ranjena nekolicina studenata, međutim jedan je student teško ranjen, ležao je na pločniku ispred Akademije. Taj trenutak nismo ustanovili o kome se radi, no radilo se upravo o studentu prve godine filmske režije Luki Skračiću", ispričao je tadašnji dekan i profesor Enes Midžić prošle godine za portal srednja.hr. Teško ranjeni student Luka odmah je prevezen u Traumatološku bolnicu, gdje je mjesec dana kasnije podlegnuo smrtonosnim ozljedama.
Odgovornost za napad u kojem je poginulo šestero ljudi, a 205 je bilo teže ili lakše ranjeno, javno je priznao tadašnji vođa pobunjenih Srba Milan Martić, pravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu od 35 godina u Haagu.
"To je napravljeno radi vas"
"Za ovo što je Tuđman napravio vama ovdje, kao protumjeru mi smo bombardirali sve njihove gradove. I Sisak više puta, i Karlovac, i Zagreb. To je napravljeno radi vas", hvalio se tada Martić, koji je u Haagu osuđen na 35 godina zatvora zbog zločina u Hrvatskoj i BiH.
U Zagrebu od 2007. godine postoji Trg svibanjskih žrtava 1995. koji se nalazi blizu križanja Vlaške i Draškovićeve ulice, mjesta na kojem su zvončići ubili nekoliko građana.
Neeksplodirani zvončići su predstavljali posebnu opasnost. U Zagrebu ih je deaktivirano oko 500, a pri deaktiviranju jednoga život je izgubio djelatnik MUP-a.
Tog dana prisjetio se na svom Twitteru i Bojan Glavašević. "Kad su sirene krenule spremao sam se za školu. Strah koji guši nije popustio dok mama nije nazvala i dok nismo utvrdili da su svi živi i zdravi. Idući dan još gore - gađali bolnicu u Klaićevoj, odmah do moje škole. Dan danas kad čujem riječ "zvončić" prvo pomislim na bombe...", napisao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati