Puljak za Index: Split postaje najveće gradilište u svojoj novijoj povijesti
RADOVI na uređenju Žnjanskog platoa vrijedni 45,5 milijuna eura službeno su počeli danas i trajat će godinu dana, a splitski gradonačelnik Ivica Puljak poručio je kako je uređenje te plaže dokaz da se u Splitu i Hrvatskoj mogu napraviti velike stvari.
>> Puljak otvorio ogromne radove na Žnjanu: "Ovo je kao 16 splitskih Riva"
Tim povodom popričali smo sa splitskim gradonačelnikom o Žnjanu, ali i drugim projektima koje planira u Splitu.
Danas su počeli radovi na projektu Žnjan. O kakvom je zahvatu zapravo riječ?
Projekt Žnjan je, jednostavno rečeno, najveći projekt u Splitu od samostalnosti, najveći zahvat od Mediteranskih igara, dakle u proteklih 45 godina. Ali kad uzmemo u obzir sve druge projekte koje smo započeli i koje ćemo započeti i realizirati u ovoj i sljedećoj godini, onda će Split u iduće vrijeme biti najveće gradilište u svojoj novijoj povijesti, pa i dalje.
Najvažnija komunikacija s našim sugrađanima bit će da se strpe i prilagode brojnim radovima u ovoj godini, radi svega što će ih dočekati u sljedećoj. Split će u iduće dvije godine biti preporođen grad. A kad je riječ o Žnjanu, obuhvat projekta je poput 16 splitskih Riva ili 31 nogometno igralište.
Obično u Hrvatskoj govorimo o turizmu kao sezonalnoj realnosti, pa je Žnjan kao projekt daleko više od plaže i od sezone. On je projekt za cjelogodišnju korist. Razni rekreativni i drugi sadržaji imat će primjenu svih dvanaest mjeseci u godini i to, što je važno reći, ne samo za naše goste iz cijelog svijeta nego jednako i više za naše sugrađane.
Žnjan će biti jedna od najljepših i sadržajno najkorisnijih plaža na cijelom Mediteranu. Odmah danas pozivam i sve naše hrvatske građane iz svih krajeva da u svojim planovima za 2025. godinu predbilježe sljedeću destinaciju: Split – Žnjan.
Projekt će se realizirati kroz šest faza. Danas je krenula prva. Što ona donosi i tko je financira?
Danas je krenulo pet faza praktički istovremeno, a njihova dinamika će ovisiti o stanju na terenu i dogovoru s ostalim velikim projektima koji se izvode na području Žnjana, kao što su rekonstrukcija cesta, nova kanalizacija, gradnja jednog novog hotela.
Ovih pet faza se financira iz vlastitih sredstava Grada Splita, EU fondova i kredita Europske investicijske banke. Šesta faza je jedan mali projekt koji je van obuhvata koncesije i koji će financirati Grad Split.
Govorite da to nije samo projekt plaže. Što će sve građani dobiti izgradnjom ovog projekta?
U pravu ste, Žnjan će biti ne samo plaža nego i nova velika zelena oaza Splita. Uz našu Rivu, Žnjan će biti i novi dnevni boravak Splita. Ljeti plaža s ugostiteljskim, sportskim i zabavnim sadržajima za naše sugrađane i goste, a u ostatku godine, kad će i gužve biti manje, lako dostupna lokacija za odmor, rekreaciju, šetnje, razne sportske igre, druženja, sastanke, bez problema za dostupnost, parkiranje…
Siguran sam da će prva pomisao svakog tko se s nekim sastaje, što je naš hrvatski običaj da to bude na "kavama“, u Splitu biti "nađemo se na Žnjanu“.
Kako ćete se pobrinuti da stanovnici toga dijela Splita što manje trpe zbog radova?
Maksimalnom koordinacijom radova s potrebama stanovnika Žnjana i okolnih gradskih četvrti. Ali je važno da svi znaju da će se ta prilagodba radovima itekako isplatiti neusporedivim rastom standarda baš bih dijelova Splita kad izgradnja završi.
Žnjan će biti ponos Splita, Hrvatske i Mediterana. Svaki stanovnik Žnjana nek u svoj strpljenje ugradi tu misao i lako ćemo izgurati tu građevinsku etapu do velikog cilja.
Kada će se Splićani ponovo kupati na Žnjanu?
Mi smo dinamiku radova predvidjeli tako da to bude sljedeće, 2025. godine. Uvjereni smo da će se taj plan i realizirati. Uz Grad Split i europske fondove putem ITU mehanizma, projekt Žnjan s 22 milijuna eura financira Europska investicijska banka. Imate li zagarantirana sredstva i kada će ona stići na račun Grada?
Sve faze radova su financijski osigurane, a realizacije su tehnički koraci koji su pripremljeni. Split je prvi grad u Hrvatskoj koji je otvorio vrata financiranja preko Europske investicijske banke kao najpovoljnijeg kreditora. Sad kreću i drugi gradovi, pa će i tu Split trasirati okvir koji će drugi gradovi moći uzimati kao iskustvo. A mi ćemo im vrlo rado prenositi to naše iskustvo.
Kad dođe faza tog dijela financiranja preko EIB-a, upoznat ćemo javnost preko vas medija o svim detaljima. Sada mogu samo reći da je Žnjan u popisu projekata koje je EIB prihvatio financirati, a uz njega i mnogi drugi projekti od kojih su neki upravo nedavno potpisani, kao što su Tehnološki park Split, gradnja vrtića, škola, solarnih elektrana, komunalnih, kulturnih i sportskih centara. Kad dođe vrijeme za Žnjan, bit će potpisan i Žnjan, kao i navedeni projekti. Ne vidim kako bi bilo drukčije.
Medijima ste kazali kako se radi o tehničkim detaljima, mogu li oni u budućnosti postati potencijalni problemi?
Ne. Iako bi politička oporba željela da se to dogodi, samo da mogu uživati na bilo kakvom neuspjehu našeg upravljanja Splitom. No mi iz stranke Centar smo svjesni njihovih želja za podmetanja, pa smo osigurali sve korake i više nego što je potrebno.
Radovi su trebali započeti u srpnju prošle godine, no zbog turističke sezone odgodili ste ih za kraj ljeta. Zbog čega počinju u veljači ove godine?
Jer su sad sve faze dokumentacije i odabira izvođača i nadzora završene. I to bez ijedne žalbe, što je rijedak slučaj u Hrvatskoj kad su u pitanju tako veliki radovi.
Od vlade ste tražili da se projekt Žnjan vodi pod kategorijom strateškog projekta, što se nije dogodilo. Je li vlada tim potezom otežala izgradnju?
Ne. Rekao sam da smo sve faze višestruko osigurali, pa i tu. Unaprijed smo računali da nam se može dogoditi takav "poklon“, pa smo već tada našli rješenje da se Žnjan realizira i bez proglašenja strateškim nacionalnim projektom. Mogu samo reći da je to minus za vladu, ali ne i za projekt Žnjan.
Mi ćemo ga i bez toga izgraditi tako da on bude projekt od nacionalne, a ne samo splitske koristi i ponosa. Mi ćemo ga raznim sadržajima otvoriti za sve naše goste u svim godišnjim dobima. Žnjan je projekt od nacionalne važnosti i bez proglašavanja strateškim.
U Splitu se, kako ste i sami spomenuli, ne gradi samo Žnjanski plato. Europska investicijska banka odobrila je prvi iznos od ukupno 150 milijuna eura. Koji će se projekti tim zajmom financirati?
Splitu slijedi prava era izgradnje. Nećemo samo morati otrpjeti radove na Žnjanu, nego kroz ovu godinu ili u sljedećih nekoliko dana i tjedana počinju radovi na još 20-ak projekata u Splitu, koji su dugo godina čekali na realizaciju.
To su vrtići i dvorane na Pujankama, vrtići na Kili, Mertojaku i Žrnovnici, dogradnja i obnova škola i nove školske dvorane u Stobreču, Mejama, Sućidru, Splitu 3, gradnja novih garaža i komunalnih centara u Papandopulovoj, Vrančićevoj, Perivoju Ane Roje, na Spinutu i Ravnim njivama, Park & Ride garaža na Lovrincu i Lovretu, sportski centar s garažom, bazenom i dvoranama na Brdima, gradnja škverske ambulante, proširenje pješačkih zona u Varošu, proširenje i obnova Rive, projekti izgradnje i obnove vodovoda i kanalizacije u cijelom gradu, posebno u Žrnovnici, rekonstrukcija Hrvojeve ulice, Poljuda i Doma mladih, a tu su i otvaranje Tehnološkog parka, solarnih elektrana, botaničkog vrta, promatračnice…
Kako komentirate kritike projekata koje planirate ili su već pokrenuti u Splitu?
U prvoj kampanji za redovne izbore stranka Centar je u Splitu obećala uvođenje reda, što smo i učinili u kratkom periodu. Onda smo na izvanrednim izborima obećali svojevrsnu renesansu, na što su nam se mnogi podrugljivo nasmijali. A Split ulazi u tu fazu preobrazbe.
Nitko nije znao riješiti betonski nedovršeni Dom mladih, a mi smo ga pripremili tako da će to biti najveći takav kompleks u Hrvatskoj, uz suradnju sa svim budućim korisnicima, s naglaskom na alternativnu kulturnu scenu.
Za Tehnološki park Split u Dračevcu nam se podmetalo da neće biti ništa, a sad već nije dovoljan za sve koji bi željeli unutra, a najveći je to tehnološki park u Hrvatskoj, uz moju poruku poduzetnicima koji neće uspjeti ući unutra – naći ćemo rješenje i za vas! Tako će biti i s Dioklecijanovim podrumima, za koje je sad faza grintanja i podbadanja, a kad ih uredimo, bit će to biser kakav je odavno i trebao biti i kakav je i bio kad je izgrađen.
Bit će to prostor i za građane, ali i umjetnike i umjetnička događanja top razina. Tako će biti i s Hrvojevom koja je bila vašar, a bit će ogledalo Splita. I tako sa svim drugim projektima.
Nema nijedne gradske četvrti i nijednog kotara u kojem nije predviđen barem jedan projekt za bolji život građana i gostiju Splita. Ako nekom smeta obećana splitska renesansa, pristajem na to da se nakon završetka svih naših zamišljenih projekata standard života u Splitu opiše pojmom realizam 21. stoljeća.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati